wire-wound single turn potentiometer nerden bulurum.

Başlatan F®T, 05 Ocak 2012, 18:49:26

F®T

arkadaşlar selamlar.
    endüstriyel potansiyometre ihtiyacım var.10 kohm potansiyometre (yağlı tip olabilir)yaklaşık 4......... 8cm çapında 5watt...10watt civarı yanlız potun 10 kohm telinin ortasından sabit bir uç daha olacak. yani normalde potun 2 yan ucu bir hareketli orta ucu ve 10 kohm telin ortasından (5kohm + 5kohm)sabit bir uç daha olacak(şekildeki gibi).sonuçta 4 uç oluşuyor.ayıca pot 360 derece mekanik olarak dönebilecek elektriki olarakta pot yaklaşık 355 derece harekete uygun olmalı.bu tip bir ürün veya üretim yapan tedarik edebileceğim yer bilen varmı.herkese teşekkürler.
    iyi çalışmalar.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

3mZ

F®T

Hocam selam.mesafe sayılır.hidrolik pistonun strokuna göre feedback alıyorum.
bu pot özel bir uç yapısına sahip şekle göre.4.uç var buda sistemde 2  bölgenin hareket kalibresi için gerekiyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

3mZ

Strok tan bahsedince araç motorlarıyla ilgileniyosun tahminimce?
Eğer bir şeyin yedek parçasını arıyorum diyorsan yardımcı olamam malesef çünkü dediğin olayı tam olarak bilmiyorum. Ama yok ben bir yerin mesafesini ölçeceğim ben kendim bir kart hazırlıycam bi projem var dersen sana milim milim ölçtürtürüm bir adc ile olayı bitirirsin.

F®T

hocam sagolun hazır çalışan bir sistem var.sadece bu malzeme lazım.sistem bu tip bir pota uygun çalışıyor.farklı yapma olayı çok değişim olmasına sebep olacak en uygun çözüm bu pottan bulmam.

3mZ

FERİTT
K.bakma yardımcı olamıycam.

Mucit 23

Ferit pottan bahsettide senin sıvı seviye kontrol için aklıma bir şey geldi dinlemek istersen.

F®T

hocam sagol.teşekkürler.evet

Mucit23

Alıntı YapMucit 23

Ferit pottan bahsettide senin sıvı seviye kontrol için aklıma bir şey geldi dinlemek istersen.

Mesajını yeni gördüm. Farklı fikirlere açığım
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

3mZ

Mucit 23

Endüstriyel sanayinde kullanılan cetvelleri biliyormusun mesafe cetveli. Ben bunları plastik enjeksiyon makinelerinde kullanıyorum. Genelde bir makinede 6 adet kullanıyorum adc yöntemi ile okutuyorum haberleşme hızı çok yüksek. Senin sıvı seviye kontrollünde şöyle kullanılabilir diyelimki depo yüksekliği 1,5 metre.
Bu mesafeye uygun bir cetvel alıp

http://www.pratiktedarik.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/LATEK_LTM_50_50m_4bfaaeda86ef9.jpg

mesela resimdeki cetvelden örnek verecek olursak resmin en sağ kısmında vidalı somunlu kısım görürsün bu kısma normal şamandıra balonlarından bağlayıp depoya dik bir vaziyette monte ettiğimiz zaman balon seviyesi kadar cetvel açılacaktır ve bundada sıvı temasından bir sorun çıkmaz mili kromdur ve milin harreket ettiği kısım pul şeklinde lastik conta ile kapalı.

Dediklerim sadece akıldaki bir düşünce paylaşmak istedim

3mZ

Mucit23

Olmayacak iş yok. Dediğiniz gibi çok güzel ölçümler yapılabilir. Fakat bu cetveller kimbilir ne kadardır...
Üstelik diyelim depo 1,5 metre yüksekliğinde ise cetvelin boyuda yani krom çubuğun boyu deo yüksekliği kadar olacak. Montaj yaparken deponun en üstüne dik bir şekilde monte edileceği için dar yerlerde(örneğin çatı içerisinde)  sıkıntı yaratabilir.
Ben Ultrasonic sistemlerle ilgileniyorum.
Çemento silolarında siloların doluluk oranını görmek için ultrasonic olarak çalışan sensörler kullanıyorlar. Fiyatları Yaklaşık 3000$ civarında. Şu robotlarda kullanılan basit ultrasonic sensörleri düşünüyorum ama bu tür ultrasonic sensörlerle su seviyesi ölçülürmü bilmiyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

3mZ

Dediğim cetvellerin mıknatıslı olanıda var fakat bunlarda su alıtında çalışmaz çok iyi yalıtmak gerek.
Kendi yaptığım 5 tonluk siloda bir şeyler denemiştim fakat baya antika olmuştu binanın fuel oil yakıt kazanından yapmıştım dikey bir şekilde çubuk plaket hazırlayıp bir tarafa lazer bir tarafa ldr koyup ölçmeye çalışmıştım ama düzen tutmadı bir türlü haliyle çünkü yaptığım karıştırıcı alttan çektiği granül hammaddeyi helezon vasıtasıyla yukarı çekip karıştırmak için savurduğunda en üst seviyedeki ldr nin üstü plastik tozu kaplandığı için depoya henüz 1,5 ton mal verilmişken 4,5 ton gibi gösteriyodu bende şimdi buna çalışıyorum ne yapabilirim diye.

F®T

LOADCELL ile silo ağırlığını ölçebilirsin.ayrıca ultrasonic sensörle silo seviyesini çok rahat ölçersin.

3mZ

Ultrasonic bilmem ama loadcell ile bunu nasıl yapacağım?

F®T

loadcelli deponun altına, yada dopoyu askıya alıp loadcelle asarsan çok rahat depo ağırlığını ölçebilirsin.tabi uygulama şekli duruma göre değişebilir.

ultrasonic ile sıvı seviye ölçümü dicektim.değişik yerlerde uygulama olarak gördüm.başarılı bir uygulama oluyor.ama pahalı...

3mZ

loadcell çok teşkilat gerektirir ferit yarın yada sonra fotosunu çekiym incele senin dediğin sıkıntılı bana göre