rf haberleşme

Başlatan erhanaltnts, 27 Mart 2015, 15:30:24

erhanaltnts

hocam merhaba sizin 14. dersiniz olan haberleşme konusunu okudum tabiki süper olmuş ve emeğinize sağlık. ama ben proton la  yazılmış bir rf 433 mhz devre arıyorum. bir de sizin dersinizde tam anlayamadım onunda sebebi şu şekilde ben derse başlarken ilk başta led yakıp söndürmek istiyorum konuyu öyle daha rahat anlıyorum.bunu ögrenince sıcaklık sensörü koyup lcd ye elbette yollamaya bakarım. ama sizden ricam öyle kolay bir devre varsa elinizde paylaşmanız. komutlara bakıp nerde hangi komut ne için kullanılmış daha rahat çözmek istiyorum.  teşekkür ederimm

ete

Ete projelerini aç orada RF-Termometre projesini yükle ve incele aradığın her şey orada mevcut.

Ete

erhanaltnts

tamam hocam yarın fabrikada bakacağım verdiğiniz yanıtın e posta ile haberdar edilmesi aşırı hoşuma gitti teşekkür ederim tekrar.

erhanaltnts

verici:
Device 16F628A
Declare Xtal 4
Config CP_OFF,LVP_OFF,BODEN_ON,MCLRE_OFF,PWRTE_ON,WDT_OFF,INTRC_OSC_NOCLKOUT

TRISA=1
TRISB=0
CMCON=7 

Declare Hserial_Baud=9600
Declare Hserial_RCSTA=$90
Declare Hserial_TXSTA=$24
Declare Hserial_SPBRG=25
Declare Hserial_Clear=On

Dim HAM As Byte
Symbol LED=PORTB.0

BASLA:
High LED
DelayUS 10
Low LED
DelayUS 10

HAM=10
HSerOut [Rep $AA\5,Rep $00\5,Rep $FF\5,13,10]'uyandirma sinyali preambl
HSerOut ["E","T","E",Dec HAM,13,10]
DelayMS 1500
High LED
DelayUS 10
Low LED
DelayUS 10

HAM=20
HSerOut [Rep $AA\5,Rep $00\5,Rep $FF\5,13,10]'uyandirma sinyali preambl
DelayMS 1500

GoTo BASLA

alıcı:

Device 16F648A
Declare Xtal 4
Config CP_OFF,LVP_OFF,BODEN_ON,MCLRE_OFF,PWRTE_ON,WDT_OFF,INTRC_OSC_NOCLKOUT

PORTA=0:TRISA=0
PORTB=0:TRISB=%00000010
CMCON=7 
Declare Hserial_Baud=9600
Declare Hserial_RCSTA=$90
Declare Hserial_TXSTA=$24
Declare Hserial_SPBRG=25
Declare Hserial_Clear=On

Dim HAM As Byte       
Dim TEMP As Byte
Symbol LED=PORTB.0

BASLA:
           HSerIn [Wait("ETE"),Dec HAM]
          TEMP=RCREG

If HAM=10 Then
              High LED
          Else
             Low LED
          EndIf

GoTo BASLA

hocam kablosuz çalışmıyor ya:(

erhanaltnts

hocam mcrl ucundaki direncle oynarken led şanstan 1 kere yandı 4.7k direnç kullanıyorum mcrl için nerde yanlıs yapıyorum acaba ya antenlerin uzunluğu yaklaşık 10cm

ete

Sigorta ayarlarından MCLR ucu off yapılmış yani aktif değil. O halde o pine bir şey bağlamadan da sistemin çalışması gerekir. Tabiiki programı doğru dürüst derleyip pice aktarmış isen. Değilse MCLR ucuna 4K7 direnç le pullup yapan gerekir.
Şayet bunu yapıp çalıştırabiliyorsan program ya gerektiği gibi derlenmemiş yada pice yazarkan sigorta ayarları değiştirilip yazılmıştır.

En önemlisi kablolu çalışıyor ise programda ksuur yok RF sisteminde kusur araman gerekiyor. 10cm anten olmaz 17 cm olmalıdır.
433 Mhz için bu hesaplanmış anten boyudur.
Kısa tel ilede çalışır ancak mesafe dramatik şekilde düşer..
Ete

erhanaltnts

hocam proton derleyici ile derledim zaten protoboartlar dibdibe antenle alakası yok gibi gözüküyor bugün mesai 12 de bitti pazartesiye kaldi kafayi yememe ramak kaldi o ledi yakamadim moralimde çok bozuldu hocam pazartesi sizinle birlikte tekrar baksak olurmu.

ete

Benim mesai pazartesi bitiyor maalesef.  ;D
Ete

erhanaltnts

hocam merhaba:D yaptım ben dewreyi çalıştırdım. serout kullanarak yaptım ama güzel çalısıyor. hocam size birsey diyecem her birseyi yaptıktan sonra dahada ekleyerek gitmek istiyorum:) baska odada ki konuşulan sesleri rf yardımı ile 10mt uzağa taşınırmı? böyle bir proje varmıdır

ete

Ses taşıma işi çok zor. Her bir ses digitize edilmeli ve dıt diye çıkan bir sesin kaç tane byte cinsi datadan oluştuğunu bilmediğin için bu işe kafa yoruyorsun. Önce analog ses sinyalinin nasıl digital bilgiye çevrileceğini öğrenmeye çalış. Başardıktan sonra buraya geri dön ve bu sefer elde ettiğin data ların nasıl başka bir yere yollanacağını tartışalım.

Ete

erhanaltnts

tamam hocam ondan önce yapacagım bazı seyler olacak ondan sonra bakacagım ona yardımlarınız için cok tesekkür ederim. bu siteyi herkese öneriyorum gercekten cok yararlı oluyor