PIC ile ölçüm

Başlatan SITILLA, 01 Nisan 2015, 13:24:17

SITILLA

Arkadaşlar tasarım projem olarak fotovoltaik panelin üzerine düşek akımı gerilimi sıcaklığı ve nemi ölçen pıc tasarlamam gerekiyor, bana bu konuda yardımcı olabilecek varmı ?

ete

Bu sitede genel amaçlı yardım istekleri pek cevap bulmaz.
Genel amaçlı ne demek onu bilmiyorsan açıklayayım.
Elinde bir projen var muhtemelen bu sana verilen bir görev yada ödev.
Ödev konun öncelikle bir pic programı yazmanı gerektiriyor. Bunun için muhtelif diller ve derleyicileri var. Sen bir dil yada derleyici belirtmemişsin. Bu nedenle isteğin genel amaçlı oluyor.
Projende öncelikle bşr devre tasarımı yapılması gerekiyor o tasarımda sensörler vs olması gerek. Sen devre şeması içinmi yoksa yazılımı içinmi yardım istiyorsun oda belli değil bu nedenle isteğin genel amaçlı oluyor.
Fotovoltaik panel kısaca Solar yada Güneş Panelinde nem ölçme de neyin nesi hiç duymadım ne alakası var nemle bu panelin oda belli değil. Panel akımı ,gerilimi ve sıcaklığı anlarım ama nem ile bu konuyu bağdaştıramadım doğrusu. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek hesabı günel paneli işin bahanesi olsa gerek. Asıl amaç sıcaklık, nem, akım ve voltaj ölçümü yapacak bir devreyi çalıştırmak olmalı sanırım.

Biz bu forumda işin ucundan biraz tutmanı bekleriz. Daha sonra sıkıştığın noktada o noktaya has bir soru sormanı arzu ederiz.
Yoksa işin tamamını ortaya koyup kim yardım eder diye sorunca kimse yardım etmez derim ben. En başta ben etmem ve edilmesinede karşı gelirim. Burada amacımız üyelerimizin bir şeyler öğrenmesi yada öğrendikleri konuda ustalaşmalarını sağlamak ve bu amaca yönelik olarak sıkıştıkları noktalarda onlara destek olmaktır.

Aldığın bu proje ile ilgili olarak neler araştırdın? hangi bilgilere sahipsin? yada projenin hangi bölümlerini kendi başına yapabilecek durumdasın hangi kısmını yapamazsın bunlarıda açıkla bakalım. Ayrıca bu isteğini yeniden değerlendir ve sahip olduğun bilgileride dikkate alarak yardım isteğini belirginleştir.

Ete

SITILLA

Sorularınıza tek tek yanıt vereyim,
Yazıcı proğram için hangi dil olması önemli değil ama ben şuan ccs c complier dilini öğrenmeye çalışıyorum 1 haftadır üzerinde çalışıyorum ve sadece ana temel bilgileri biliyorum değişken atama, sayı girme for while case switch felan..
Yardım isteğim yazılımmı yoksa devre şeması mı sorusuna gelirsek burada evet genel amaçlı bilgi istiyorum çünkü yapacağım projenin ne devre şemasını biliyorum nede yazılımını biliyorum sizden yardım beklediğim konu bana başlangıçta şu şu malzemeleri alacaksın yada panelin çıkışını pıc in şu portuna bağlamalısın yada yazılımda şunlar şunlar olabilir gibisinden yani beni yönlendirecek ana bikaç bilgi yardımı istemiştim..
fotovoltaik panelin nemine neden takıldınız onu anlamadım panelin kurulu olduğu ortamın nemini ölçemezmiyiz ? Fotovoltaik panel ödevimin ana konusu olduğu için onun üzerinde bişeyler yapmaya çalışacam panel bahane felan değil
Mikrodenetleyici dersi almadığım için ve ben daha pıc hakkında en ufak bi bilgi sahibi olmadan hoca bana pıcle ilgili bişeyler yapmamı istedi bende 2 haftadan beri pıc nedir  c gibi bişey mi yoksa plc felan mı diye araştırıyorum ve internette doğru düzgün açıklayıcı ve net bilgi olmadığı için pıci yeni yeni öğreniyorum, ödevinde ne kadarlık ilerleme kaydettin neresindesin dersen hiçbiyerindeyim.
Benim yardımım galiba "genel amaçlı" yardım bu forum sitesinde yardım bulamayacam anlaşılan.. İyi forumlar.

ete

Aldığın proje ödevi konusunda çok fazla bilgi eksikliğin olduğu anlaşıldı. Hatta hiç bilgin yok demek daha doğru olacak. Almadığın bir dersden neden sana ödev veriyorlar onuda anlamış değilim. Dersi verdilerde sen almadın ise onu bilemem senin kabahatin oluyor. Ama hepimiz talebe olduk. Hiç bir zaman almadığım bir bilgiden imtihan edilmedim yada ödev verilmedi bana. Burada uzun uzadıya tartışmakda boşuna.
Ama şunu söyleyeyim Pic konusunda öyle çok bilgi varki ararsan bulursun. 2 haftadan beri nereyi araştırıyorsun onuda bilemem ama yanlış yerlerde dolaştığın çok belli oluyor yada araştırdım deyip kendini kandırıyorsun. En azından bizim sitemizde pic konusunda her şey var. Unutma bende pic 'in P sini bilmez iken kendi başıma araştırıp öğrendim ne olduğunu. Bunu bana kitaplar ve internet sağladı çoğunlukla internet tabiiki.

Bilgi yönünden çok eksiğin olduğuna göre bu projeyi kendi başına yapabilmen bence mümkün değil. Birisi sana detayları versede başarman zor çünki hiç bir şey bilmiyorsun. Sen en iyisi hazır bir proje bulmaya çalış yada birisine yaptır bu projeyi.

Sanada iyi forumlar.

Ete

SITILLA

Mikrodenetleyici bizde seçmeli ders ve ben seçmemiştim ilerde böyle bi proje alacağım kesin olmadığı için. Kusura bakma ama bi forum yöneticisi olarak çok karamsar konuşuyorsun bi işe yönlendirmek heveslendirmek , bi kaç ön adım olarak bilgi vereceğin yere sürekli başka şeyleri benim önüme getirerek benim ödevi yapmaya olan inancımı iyice bitiriyorsun. Diyorsunki pıc hakkında hiç bişey bilmiyorsun ben öyle bişey demedim yukarıda yazdıgım gibi temel şeyleri biliyorum ama ödevim hakkında nasıl yapacagımı bilmiyorum. Bende hiç bişey bilmezken araştırıyorum internette hiç böyle bi projeyle ilgili bişey yapılmamış, sizden başka bi kişiye de mesaj yazdım ve sizin yazdığınızın 4 te 1 ni yazıp ödevim hakkında çok yardımcı oldu ve nasıl yapacagıma dair kafamda bişeyler oluştu, bence insanları eleştirmek yerine işlerini kolaylaştıracak şeyler söylesen daha iyi olur.

~ENES~

Bilader burasi dingonun ahiri değil lütfen konuşurken (bilhassa ete hocaya karsi ) laflarina dikkat et ete hocayi taniyan tanir yüzlerce kişiye ekmek kapisi açan birşeyler öğretme cabasi içinde olan çok değerli bir insan .. Bu şekilde hitap ederek sadece kendi karakterini dusurursun ete hocam senin şevkini kirmak veya buna benzer bisey söylemedi herşeyi geçtik bu forumda kimse kimseye yardim etme mecburiyeti olmadigi halde sordugun soruya yazdigi cevabin uzunluğuna bir bak zaten amacinin insanlara yardim etmek olduğunu anlarsin umarim ..
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

EMKE

Yuh be sıtılla 2 haftadır internette araştırıyorsun pıc ile ilgili adam akıllı bir bilgiye ulaşamadın yani, sana şu kadar söyleyeyim gel izmire yanıma oturalım pc nin başına sana bir günde yazıcıdan 10 ansiklopedilk bilgi bulurum .Özetle bedavacılık yapma birde büyüklerinle adam gibi konuşmasını öğren burda piyasada çalışan bu işlleri yapan ekmek yiyen insanlar var,hobi olarak yapan insanlar var,öğrenci arkadaşlarımız var saygısızlığa gerek yok.Ha ben zevkime keyfime düşkünüm beynimi kafamı yoramam diyorsan senden bi ricam sistemin senaryosunu adam gibi yaz  bu işi yapabilecek birini bul parana kıy yaptır.Ama yok ben bu işi öğrenmek istyorum diyorsanda  sana akıl veren yön veren insanlara karşıda düzgün konuş .

sonmoikan

Bence Erol Hocamız haklı. Ben 2011 den beri neredeyse her gün siteye online oluyorum. Yeni açılan başlıkların hepsini okuyorum. Özellikle ETE hocamızın verdiği cevapların hepsini okuyorum. Bildiğim bir konu dahi olsa önce Erol Hocamızın cevap vermesini bekliyorum ve de veriyor da.  Gerçekten Pic ve pbp hakkında şu koskoca internet dünyasında EROL hoca kadar yardımcı olan birisine rastlamadım. Şuan pic konusunda iyi bir seviyeye geldim, bunu %90 Erol Hocaya borçluyum. Ama Sen ne yapıyorsun işi öğrenmek amacında değilsin ödevine konsantre olmuşsun, ödevim olmuyor diye yanlış bir yolda gidiyorsun. Bu işler armut piş ağzıma düş şeklinde olmuyor. Erol Hocamızın dersleri var http://etepic.com/index.php/board,7.0.html onların tamamını oku ve pratiklerini yap, sonra elinden gelen ile ortaya bir şeyler çıkart ve sonra yardım talebinde bulun. Selam ile...
ABDULLAH