PIC16F1827 Besleme volt ve adc ilişkisi.

Başlatan F®T, 19 Nisan 2015, 22:52:58

F®T

Arkadaşlar bu işlemci sanırım 1.8 volt 5.5 volt aralığında çalışıyor.Durum şu pic beslemesi 4 volt  ve bu besleme aynı zamanda adc den takip edilecek.Bu besleme pil ve belli bir süre sonra git gide düşecek.dolayısı ile ölçülecek adc voltuda düşecek.ölçümde sıkıntı olmazmı.Ölçümü sağlıklı yapmak için ne gibi bir yöntem kullanmalıyız.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

magic_gun

adc referansını external kullanıp (tl 431 gibi bir referans ile) bir sıkıntı olmaz diye dusunuyorum.:)

ADCON1 registeri ADNREF=0 ( bit 2)
ve
ADCON1 registeri  ADPREF=10 ( bit 1 ve 0)

saygılarımla

M.Gün
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

F®T

Teşekkür ediyorum.Fakat ben şöyle düşünmüştüm.Pic beslemesini 3.3 volta fixleyip.adc girişine vereceğim voltu max 3.3 volt olacak şekilde gerilim bölücü ile ayarlayıp giriş yapmayı düşünmüştüm.Başka alternatif fikir varsa bakmak isterim en doğrusu ne ise onu yapmakta fayda var.Ayrıca pilden extra bir tüketimde olmaması lazım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

magic_gun

low drop out voltaj regulatorlerinin dahi regulasyon sınırlarında kalabilmesi için min giriş voltajının altına dusmemek gerekir gibi bir dusunceye sahibim:) 3.3V regulatorun min input voltajı 4.25 V gibi gorunuyor  ve tahminimce LIPO piden sistemi besliyeceksiniz  lipo pil %110 sarj seviyesinde ancak 4.2 volta ulasıyor daha yuksek gerilim pil için hayati tehlike sınırında.bu gerilim seviyesi ise regulatorununun unstabil bolgede kalmasına sebeb olacaktır ..bu yuzden external referans onerdim :)

saygılarınmla

LT1117 - 800mA Low Dropout Positive Regulators Adjustable and Fixed 2.85V,3.3V, 5V

Features

Space Saving SOT-223 Surface Mount Package
3-Terminal Adjustable or Fixed 2.85V, 3.3V, 5V
Output Current of 800mA
Operates Down to 1V Dropout
Guaranteed Dropout Voltage at Multiple Current Levels
0.2% Line Regulation Max
0.4% Load Regulation Max
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

F®T

Aslında adc artı referansı vdd ye bağlı ve eksi referansı vss ye bağlı olursa besleme düşmeye başladığında adc ye bağlı girişlerde aynı anda ve aynı oranda düşecek bir sıkıntı olmamalı diye düşünüyorum.ne dersiniz?

ADCON1: A/D CONTROL REGISTER 1

ADNREF: A/D Negative Voltage Reference Configuration bit
0 = VREF- is connected to VSS

ADPREF<1:0>: A/D Positive Voltage Reference Configuration bits
00 = VREF+ is connected to VDD

ete

Besleme ile birlikte ref voltajınında düşmesi çok fazla işine yaramaz. Pil dolu iken adc den 1023 değeri okur iken pil 2,8vta düşüncede 1023 okursunuz. Bu nedenle doğru olan şey ref voltajını 2-2,5V aralığında bir yere sabitlemek ve pil voltajınıda gerilim bölerek bu voltaja uygun bir değerde adc girişine vermek tir. Böylece pil dolu iken 1023 değerini okur iken pil boşaldıkça akuduğunuz değerde aşağı düşecektir. Ref voltajı ayarlaman en iyi yollarından biriside voltaj referansını pic den almaktır.
12F1822 ye bakın. Bunda fixed voltage ref modul vardır. Bu modul Adc için VDD den bağımsız sabit 2,048V ref gerilimi üretir. Bu ref. Kullanırsanız hiç bir sorununuz kalmaz.

Ete

F®T

Hocam kullanacağım işlemci 16f1827 de hem dac var hemde vref var.Adc referanslarını adcon registerinde FVR  2.048 volta bağlayıp harici olarak kullandığım set trimpotlarınıda dacout çıkışı ile 2.048 volta ayarlasak adc ve set ile ilgili bir sıkıntı olmaz heralde.
Ayrıca pic besleme voltu pil deşarjı 3 volta kadar düşse bile bundada işlemci çalışması ile ilgili bir sıkıntı olmamalı değilmi.

Pillerim 3 adet nicd pil olacak.Nicd pillerde min deşarj voltajı ve max şarj voltajı ayrıca şarj akımı nasıldır.Siz daha önce şarj cihazı yapmıştınız.

ete

İlgili registerden FVR seçerseniz işlemci ref voltajı olarak onu kullanacaktır. Bu sistem işlemci içinden yapılıyor zaten. Geriye pil voltajını tam dolu halde iken gerilim bölerek 2volta düşürüp işkemci adc girişine girmek kalıyor. Dac ike ne yapmaya çalıştığını anlamadım doğrusu.

ben  olsam NiCa pillerle uğraşmazdım. Ya sağlam bir Lion pil alırdım yada çıkma bir laptop pilinden bir tane pil çıkartıp kullanırdım. Bu bir tavsiye. Yaparsan lion piller 4,2 volt ve yaklaşık 500 ma akım ile şarj ediliyor bunu unutma.

NiCa pillerde hücre başına 1,5V şarj voltajı verebilirsin. Sıfır pil kullanacak isen bunu 1,4V olarak kullan.

Ete

F®T

Hocam fvr yi 2.048 e ayarladım.İşlemci analog girişinde ayrıca pil şarj voltajını ayarladığım set trimpotlarım var.Bunlarada adc lere verdiğim referans voltunu vermek için DACOUT çıkışını aktif yapıp verdim.Şu anda tüm ayarlamalar oturdu.Lion pil önerinizi değerlendiricem fakat bunların şarjı için harici bir entegre kullanmak gerekiyor sanırım.Bu entegre hangisi olmalı ayrıca  işlemci tarafından kontrol edilebiliyormu?

FVR VE DACOUT register ayarları:

FVRCON =%11000010      '                 
ADCON0 =%01111111      '
ADCON1 =%10100011      '
DACCON0=%11100000      '   
DACCON1=15             '

ete

http://expkits.com/smagaza/entegre-component/MCP73831T-Charge-Controller#.VTvMp_Ddit8
bu linkte verilen entegreyi kullanıyorum. Her şeyi kendi ayarlıyor.Senin ayrıca işlemci ile kontrol etmen gerekmiyor ama neyi kontrol etmek istediğini bilmediğim için bir şey söyleyemiyorum.

Ete

F®T

Güzel bir entegreye benziyor.Dediğiniz gibi kontrol edilecek bir yapı yokmuş.Herşeyi kendi yapıyor gayet güzel.Hocam teşekkür ediyorum.