Opamp Negatif Besleme

Başlatan ingodwetrust, 20 Nisan 2015, 22:31:09

ingodwetrust

Kağıt üzerinde opampları biraz öğrendim,devrede deneyeyim dedim sonuçlar yanlış çıkıyor.
Rf=1k,Ri=100 ohm,vi=5v,+ besleme 5v,- besleme yok(toprak yaptim ama sonuç yine doğru değil).
vo=3.18 volt çıkıyor.Dirençlerin her ikisini 1k yaptığımda ise sonuç 2 volt oluyor.Sonucun doğru olması için illa -5v ile de beslemek mi gerek ? Bende -5v yok.

ete

Hangi devreyi konuşuyoruz?
Elbette sonucun doğru çıkması için negatif beslemede gerekli öyle gözüküyor. Opampın besleme aralığı onun çıkış aralığını belirler. tak kaynaktan beslenen opamplardq olabilir çıkışda ona göre değişir.

Ete

ingodwetrust

Klasik eviren yükseltici.741 opampı klasik eviren için nasıl beslemeliyim ? Negatif voltaj üreten cihazım yok ve ben bunu baskı devre haline getireceğim orada negatif voltaj nasıl olacak ?

Hattuşa

slm neden negatif voltaj üreten bir entegre kullanmıyorsunuz?
mesela ICL7660
bu entegreye 2 cond. bağlıyorsunuz 8. pine kaç v uygularsanız 5 pinden negatifini alırsınız, opamp beslemesi için yeterli akımda negatif voltaj verir.

ayrıca yukarıda verdiğiniz örneği 741 için demişsiniz. 741 genel bir opamptır ve opamplarda çeşit çeşittir. mesela sizin bahsettiğiniz işlemi ele alacaksak, siz 300 kuruşluk UA741 kullanmışsınız, onun yerine rail to rail mesela dual LMC6482 kullansaydınız söylediğinize yakın değerleri görürdünüz. LMC6482 741 in 20 katı fiyatında elektronikte gerçek hayat gibidir. ne kadar masraf o kadar lüks, 300 kuruşluğun beyliği o kadar oluyor.  :D   :D   :D

ingodwetrust

teşekkür ederim,haklısınız :)

est32

Alıntı yapılan: pro-TR - 21 Nisan 2015, 11:40:35
slm neden negatif voltaj üreten bir entegre kullanmıyorsunuz?
mesela ICL7660
bu entegreye 2 cond. bağlıyorsunuz 8. pine kaç v uygularsanız 5 pinden negatifini alırsınız, opamp beslemesi için yeterli akımda negatif voltaj verir.

ayrıca yukarıda verdiğiniz örneği 741 için demişsiniz. 741 genel bir opamptır ve opamplarda çeşit çeşittir. mesela sizin bahsettiğiniz işlemi ele alacaksak, siz 300 kuruşluk UA741 kullanmışsınız, onun yerine rail to rail mesela dual LMC6482 kullansaydınız söylediğinize yakın değerleri görürdünüz. LMC6482 741 in 20 katı fiyatında elektronikte gerçek hayat gibidir. ne kadar masraf o kadar lüks, 300 kuruşluğun beyliği o kadar oluyor.  :D   :D   :D
hocam merhaba,
bazı projelerde voltajı artırmak maksatlı negatif voltaja ihtiyaç duyduğum zamanlar oluyor. bahsettiğiniz entegreyi incelediğimde(ICL7660) çıkış akımı mikro amper seviyesinde gibi gördüm. Yanlış bakmış olabilir miyim?
Örneğin 7-9 volt civarı çalışan 7 segment bir display için devrede kullandığım 5 voltu negatif voltajla(pwm ile) iki katına çıkarıp direnç üzerinden kullanmayı düşünmüştüm.
Bu entegre ile yapılamaz yani değil mi? Display en az 20-50 ma arası çekiyordur.

Hattuşa

Alıntı yapılan: est32 - 21 Nisan 2015, 13:28:50
hocam merhaba,
bazı projelerde voltajı artırmak maksatlı negatif voltaja ihtiyaç duyduğum zamanlar oluyor. bahsettiğiniz entegreyi incelediğimde(ICL7660) çıkış akımı mikro amper seviyesinde gibi gördüm. Yanlış bakmış olabilir miyim?
Örneğin 7-9 volt civarı çalışan 7 segment bir display için devrede kullandığım 5 voltu negatif voltajla(pwm ile) iki katına çıkarıp direnç üzerinden kullanmayı düşünmüştüm.
Bu entegre ile yapılamaz yani değil mi? Display en az 20-50 ma arası çekiyordur.

hocam ICL7660 yanlış hatırlamıyorsam 100mA akıma kadar dayanabiliyor. daha yüksek akımlar için ICL7662 ise 200mA olarak hatırlıyorum gene de en iyi cevabı datasheetlerinde yazar, daha fazlası için 555 ile yapılabilir. yada direk işlemci ile de yapılabiliyor PWM kanalıdan anlayacağınız seçeneğiniz çok

est32

teşekkür ederim hocam, onları da araştırayım.

Hattuşa

est hocam ilgilenirseniz 555 veya işlemciden -v üretme ile ilgili basit bir simüle dosyası ekledim. pwm i ister 555 ister işlemciden verebilirsiniz. buradaki püf noktası diotlardır, hızl diot olması gerekiyor.

est32

günaydın,
her ikisini de denedim, glcd negatif besleme için çok uygun ve gerektiğinde de bu yöntemi kullanıyorum ama hem işlemci hem de 555 ile akım tatmin edici değil, en fazla 10-20mA civarı aldım diye aklımda kalmış. Segmentlerden sadece biri yanıyorken yeterli oluyor ancak diğer segmentler devreye girdikçe ışık giderek kısılıyor.
Ayrıca bu yapıyı modifiye edip çift transistör ile(NPN ve PNP) deneme yapmıştım(PWM'nin +5 ve gnd olmasına göre) nedense yapamadım ve üstüne de gitmedim bi daha.
Tasarlayacağım cihazda mecburen mc34063 kullanıyorum, iş görüyor ama maalesef fazla malzeme gerektiriyor.
teşekkürler.