TERMOKUPL ÖLÇÜM

Başlatan EMKE, 28 Nisan 2015, 00:50:17

EMKE

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar elimde bir projem var projede 3 adet termokupl ile ölçüm yapmam lazım ama donanım kısmında bi türlü karar veremedim intenette  o kadar çok araştırdım isiste denedim simüle ettim hatta bi kaç projeyi gerçekte uyguladım ama donanım  kısmında hala net bir karar veremedim işlemsel yükselteç kısmında OP07 kullanmayı düşünüyorum MAX6675 diyenler olabilir aramızda onuda denedim onda bir sıkıntı yok ama maliyet açısından kullanmak istemiyorum max6675 en son çarem ,ve  en önemlisi profesyonel firmalardan birisi LM324 ile bu işi hallediyor özetle aramızda termokupl ile uygulama yapmış özelliklede ticari anlamda piyasaya  proje yapmış arkadaşlar ve büyüklerim tecrübelerini aktarırlarsa bende ona göre bilgilerinden yaralanmak ve projeme yön vermek istiyorum kıymetli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

sonmoikan

Önceden termokupl opamp ile ilgili bir çalışma yapmıştım.
Faydası olur umarım.
ABDULLAH

EMKE

Abdullah cevabın için teşekkür ederim saolasın bnde bi kaç devre kurdum uygulama yaptım ama bana yön verebilcek bilgiler ve yönlendirmeler  lazım bu kadar basit bir sistem ile termokuplda lineerite ve güvenilirlik elde edilemez kanımca çünkü termokupl okuma başlı başına bir olay  :) amacım açık kod yada devre şeması değildi teşekkür ederim yinede.

EMKE

Ayrıca senin gönderdiğin devreyi isis devresini çalıştırıp hex'i yükledim termokuplu sıfır dereceye çektiğimde lcd ekranda 9.1 derece gösteriyor .

Maxim

düzgün birşey olsun istiyorsanız opampla falan çok zor yapmak
ice point referance noktası lazım yoksa basitçe voltaj yükseltmek değil olay
biliyorsunuz zaten..

ete

Ayrıca sıcaklığa göre lineer olmayacak olan Opamp çıkışını okuyup okunan değere uygun sıcaklık değerini bir tablodan okuman gerek. Anlayacağın ondalık sıcaklık değeri kullanmayacak isen Min sıcaklık değerin ile maksimum sıcaklık değeri arasındaki bütün sıcaklıklar için bir tablo oluşturman gerekir. İşin içinde ondalık sıcaklık gösterme de girer ise tablo daki eleman sayısı 10 kat artacaktır. ortalama 500 derecelik bir aralık söz konusu ise tablon, ondalıksız 500 eleman, ondalıklı ise 5000 eleman olacaktır. İnsan tabloyu yazarken bile bıkar bu işten.

Ete

EMKE

Ete  hocam lookup tablosu oluşturmaktan bahsediyorsunuz dimi mutabığız sanırım .

ete

evet lookup tablosudan bahsediyorum.

Ete

EMKE

Teşekkür ederim hocam peki donanım kısmı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir biraz bilgilernizden istifade etmek isterim donanım kısmında çok devre buldum ama bir türlü karar kılamadım .

ete

Bir kaç tane Termokup ile proje yaptım. Hiç uğraşmadım direk Max6675 kullandım. Diğer devrelerle uğraşmak bana göre saçmalık.
Uğraşınca dediklerimi çok daha iyi anlayacaksın.

Ete

EMKE

Bende max6675 kullandım hocam ama maliyet açısından max6675 bi türlü uygun olmuyor ki, zira piyasadaki profesyonel cihazların hiç birindede aksine max6675 yok adamlar nasıl yapıyorlar bi türlü kıvıramadım mevzuyu .

EMKE

Sanırım max tan başka çözüm yok .

Maxim

aslında max6675 ten başka entegre var yok değil
hatta max6675 eskidi diyebiliriz

bunlara bakın
1wire
MAX31855
MAX31850

spi
MAX31855
MAX31856

analog çıkış (5mv/C)
AD8495
AD8497

okanakça

Şuanda j,k,ntc ve pt 100 sensorlerini ölçen cihaz üzerine on veriler topluyorum.  Opamla yükselterek  tc ve pt 100  okumak nerdeyse zor degik ancak parazit olayi canımı sıkıyor bunun içinde içerisinde 50 hz şebeke filtresi yapan adc kullanarak çözmeyi düşünüyorum.