E

m-bus (kalorimetre pay ölçer in okunması)

Başlatan ELZEMEFE, 09 Ocak 2012, 20:31:56

ELZEMEFE

arkadaşlar m-bus  protokol u için bilgisi olan varmı . ıs  ölçerler kalorimetler  rs485 gibi diyelim buna benzer bir haberleşme şekli var ama tam anlamış değilim nette baya bir araştırma yaptım ama pek anlayamadım..

est32

konuyu dağtımak gibi olmasın da bahsettiğin şey kaloriferlere takılan ısı pay ölçerler mi?
Eğer o ise ve kullanıyorsanız memnun olup olmadığınızı soracaktım.
Biz hiç memnun değiliz komşuya 50-70 lira fatura gelirken bize 280-300 civarı hesap çıkarıyorlar,kombi ile ısınsak hem cayır cayır yanarız hem de en fazla 160-180 lira öderiz.Komşuluk ilişkilerimiz bitti, insanlar birbirinin suratına bakmıyor artık yakında mahkemelik olacağız.Bu nedenle bu konuda bana bazı bilgiler lazım.

ELZEMEFE

MOD BUS  ile m-bus aynı mı ona bile kafam karıştı eğer aynı olsa birbirine  konvert etmezlerdi heralde

http://www.syxthsense.com/product/product_pdf/SW4.05-MOD-MBUS.pdf

ELZEMEFE

evet  öğle ama nerde nasıl bağlı ... katlar arası fark olabilir.. ayrıntıları bilmek lazım.. 

est32

hemen az önce özelden az buçuk yazdım bişeyler ama yine de merak eden arkadaşlar olursa şu vereceğim adreste bu konu hakkında çok uzun bir tartışma mevcut,ben de kısa süre içerisinde aynı sayfada belgeleri ile cevap yazmaya hazırlanıyorum.
http://forum.donanimhaber.com/m_43778463/mpage_1/key_/tm.htm

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ELZEMEFE

famils

M-Bus konusunda tüm sorularınız için
www.azel.com.tr adrsinden azel elektronikle irtibata geçebilirsiniz.

ELZEMEFE

Peki sayaç okuma yazma adreslendirme ile  ilgili türkçe döküman varmı elinde yoksa bize şu  cihazı alın bu cihazı alın mı diyecek .. azel bu kadar tavsiye ettiğinze göre bunuda bilirisiniz değil mi _?

yada rs232 üzerinde rs485  modaun çevrilmiş bir arayüzle bize okuma yazma adresnlendirme software konusnda activex yada komponent verebilir mi _?

famils

Merhaba Elzemefe,
M-Bus 40 V seviyesinde voltaj- akım esaslı haberleşme sistemidir. Bu konudaki tek entegre TSS721A entegresidir. slave ünitelerde kullanılmaktadır.

Türkçe doküman isterseniz özellikle TS EN 1434-3 inceleyebilirsiniz. (TSE den temin edebilirsiniz.)
Voltaj seviyeleri, data formatları, birimleri, alanlar, tarih saat, checksum vs hakkında ayrıntılı bilgi var.
Ayrıca, ekteki dosyada da benzeri bilgiler açıklamalarıyla birlikte var. Veri paketleri, örnek veri çözümlemeleriyle birlikte yer almaktadır.

RS232, RS485, TCP/IP üzerinden okuma yapan ve txt olarak kaydeden programı ücretsiz edinebilirsiniz.
ActiveX konsunda görüşmeniz gerekiyor.