Doğru çalışmayan opamp.

Başlatan . Kağan, 12 Mayıs 2015, 10:08:57

. Kağan

Ben şu opampları bir türlü halledemiyorum. Her projede sorun çıkıyor. Aşağıya eklediğim resimde opamp çalışmıyor. Isıs dede çalışmıyor. Uygulamada ise opamp girişine 5v bile versem çıkışta 5 volt alamıyorum?   :-[

Hattuşa

slm kagan hocam;
yapmış olduğunuz configrasyon uygulaması basitce non-invert yani evirmeyen yükseltec uygulamasıdır.
sizin uygulamada gain dirençleri hatalı bu birincisi, ikinci olarak siz -+5v ile beslemişsiniz ve giriş sinyaliniz max. 1,7v civarına kadar sinyali çıkışa verebilir. siz gaini min. 2 kat alabilirsiniz ve çıkış =2*1,7 =3,4 v olur ki LM358 gibi bir opamp rail to rail opamplar gibi çıkışı besleme voltajı kadar büyütemez.
isise basit bir şema çizdim. 2 tane opamp var. 1. opamp LM358 ve girişi 0 dan yukarı doğru çıkartarak simüle edin. giriş 0,1 iken çıkış 0,2, giriş 0,2 iken çıkış 0,4 olacaktır. yani girişi 2 ye katlayarak çalışacaktır. LM358 basit bir opamp olduğu için max. çıkış 3,5v civarlarında opamp doyuma girecektir. yanındaki LMC6482 ise aşağı yukarı kendi beslemesince sinyali büyütebilir, simüle ederseniz anlarsınız.

şayet sizin sinyalinizi tam olarak bilebilsek ve ne yapmak istediğinizi tam olarak anlayabilirsek daha iyi çözümler üretebilirdik.
umarım faydalı olmuşumdur.