K

aydınlatma

Başlatan k0puq, 11 Ocak 2012, 13:26:08

k0puq

Merhaba.
bir giysici dükkanımız var içerde çalışan fazla birşey yok ama sadece bir ışık faturayı o kadar çok değiştirdiki napsam diye düşünürken burası geldi aklıma.Fatura tamı tamına 250 tl geldi.Dükkanı devralamadan önce gelen fatura 120 ile 150 tl arasındaymış.Olay şu benim vitrine koyduğum  lamba yüzünden oldu bu fatura.Düşündümde parlak sarı ledlerden bi ışık oluştursam aynı ışığı verirmi.hem 5 yada 12 V ile çalışıyor.Hemde fazla ışık veriyor.Ama düşündüğüm fazla ışık verebilcekmi.Vitrinin büyüklüğü ise çok çok 2 m falandır.Öyle çok birşeyi aydınlatmıyor.Bu konu hakkında düşüncelerinizi almak isterim.
teşekkürler.

ELZEMEFE

resim atabilirmisin peki bakalım  ona  göre en uygun yere ve en fazla nasıl aydınlatırız fikir yürütelim

BAHAR

Bence olur ama ledler konusunda iyi seçim yapmak gerekebilir ve kuyumcu isen led yetersiz olabilir :) , bizim buraya yeni bir telefoncu açıldı ve rafları 12V ile çalışan beyaz şerit led ile aydınlatma yapmış gayet net ve güzel gördüm.

mustafa48

Osram ın led armatürleri var (downligth ) asmatavan tipi.
Değişik güçlerde ve çaplarda .İnanılmaz bir ışık veriyor.
Vitrinler için iyi bence. Yalnız dikkat edilmesi gereken iki nokta var.
LED lerin ışığı soğuktur. Bir halojen veya enkandesen ampul gibi sıcak ışık vermez.
Vitrin tarzu yerler genelde sıcak ışıkla aydınlatılır.Sebebi tüm ışık tayfından faydalanabilmek için
Burada tercih size kalıyor. İkincisi osramın bu ürünleri oldukça pahalı tanesi 60€ civarında

k0puq

Dükkan giyim üzerine biryer.Vitrindeki aydınlatma ise halojen lamba ile sağlanmaktadır.Ama o kadar çok yakıyormuşki ilk faturada moralimizi bozdu gerçekten. :) Halojen lamba yerine mesela 20 adet sarı parlak ledden olusmuş bi lamba yapabilrmiyim.Yapması kolayda aynı ışığı verebilcekmi acaba ?
ELZEMEFE'nin dediği gibi ben bir vitrinin fotoğrafını çekip koyıyım ona göre bi fikir yürütelim.Teşekkürler.

mustafa48

Aynı ışığı vermez ama karışık yapabilirsin. Çoğunluk LED araya birkaç halojen

ete

Power led denilen bir kavram var. Halojen ampul kılıfına 3 adet power led yerleştirmişler ve verdiği ışıkta hem aynı sıcaklıkta hemde neredeyse halojene eşdeğer yada biraz azı kadar aydınlatma sağlıyor.  Bu lamba da direk 12V ile çalışıyor. Ama aralarındaki harcanan güç farkı inanılmaz.  Birisi 50 watt güç harcarken diğeri 1-2 watt dolayında bir güç harcıyor.
Honkong da tanesini 5-6 USD ye satıyorlar. Bizim piyasada ise 20 TL dolayında satılıyor bu led ampuller.
Bence hiç düşünmeden al tak. İlk masrafın belki biraz çok gibi olur ama sonuçta elektrikten paranı çıkartırsın kısa zamanda.

http://www.ebay.com/itm/3W-MR16-High-Power-Cool-White-Focus-LED-Spot-Lamp-Energy-Saving-Bright-Bulb-12V-/310371482516?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item484394fb94

Ete

tayfun

Ete hocama katılıyorum.Türkiye piyasasında İlker elektronikte bitmiş ürün olarak mevcuttur.10 dolar civarlarında.İlla bunu kendim yaparım diyorsan.

http://www.micro-bridge.com/data/CRpowtech/PT4115E.pdf

Linkteki entegre ile 3 wat power led sürebiliyorsun. Rs direnci ile ledin aşığını ayarlayabilirsin ve bu devrenin güzel bir yanı ise power ledlerin ısınmasını düşürüyor.Pwm ucuda mevcut.

Tayfun
İnancın büyük olsun; ama inancınla büyüklük taslama!

BAHAR

Ete hoca mantıklı demiş, 12V spot lambalarda güzel ışık veriyor ama kaç w? ne kadar yakar hiç bilmiyorum.

Mucit23

Ebayda gezerken 100W power led gördüm. İlk defa bu kadar büyüklerini görüyorum. Acaba Isıl verimleri nasıl. Bununla bi odayı hangi ölçüde aydınlatırız. Verimli olurmu?
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

tayfun

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Ocak 2012, 22:16:52
Ebayda gezerken 100W power led gördüm. İlk defa bu kadar büyüklerini görüyorum. Acaba Isıl verimleri nasıl. Bununla bi odayı hangi ölçüde aydınlatırız. Verimli olurmu?

Mucit23 200W lıkları bile mevcut ve çok yüksek ışık güçleri var. Göz ile teması kesinlikle kaçınılmalıdır.Aydınlatma durumu ise ledin açısı doğrultusunda aydınlatma yapar.Yani Odanın ortasına koyup odayı komple aydınlatamazsın.Bir takım lensler ile ışığı yayabilirsin ama oda bir odaya yayılacak şekilde olmaz.Kapalı mekan aydınlatmalarında genelikle 3W ta kadar ve birkaç adet kullanın derim ben.Bunun yükseği göz ile temas olduğunda zararlıdır.

Tayfun
İnancın büyük olsun; ama inancınla büyüklük taslama!

ogy

Merhaba

@k0puq
Power Led Aydınlatma sektöründe çalışmaktayım.Eğer bir resim ekleyebilirseniz en uygun armatürü ve sayısını belirlemede yardımcı olmaya çalışırım.
Vitrinlerde ışık şiddetinin yüksek olması istenildiğin için 12W yada 18W Downlight(gömme armatür) uygulanabilir.Yada daha farklı çözümler.Ama dediğim gibi resim ve istenen aydınlık bilgileri olmadan bişey söylemek zor.

@Mucit23
100W led projektör ve sokak aydınlatma armatürleri var.Bunlar hemen hemen 400W sodyum buharlı ve metal halidelerin verdiğin ışığı karşılamaktadır.
Yine aynı şekilde led floresanlarlada %60-70 tasarruf ile dahada yüksek ışık alınabiliyor.Tabii her led floresanla mümkün değil.

@Mustafa48
Eğer sıcaklık soğukluktan kastınız ışık renginin sıcaklığı ise 1500 kelvin ile 7000 kelvine kadar sarı ile beyaz arasındaki bütün renk sıcaklıklarını Power led ve smd ledler ile sağlamak mümkündür.
OGY

askin

Arkadaşlar ;

Benim evde şu gömme 50w spot ampullerden var. Dış kısımlarına zarar vermeden içinin ampullerini kırıp 6 led yerleştirdim 220v göre devre hazırlayıp montajını tamamladım, tahmin ettiğiniz gibi çok fazla ışık vermiyor ama
3 spot, toplamda 18LED ve 1watt  ın altında enerji sarfiyatı var. Aydınlatma amacından çok dekoratif olarak kullanıyorum. Dilerseniz devreyi paylaşabilirim.

k0puq

@aşkin
devreyi paylaşabilirmisin.

askin

Devre basit olduğu için elle çizdim. Kusura bakmayın.