Uart Kesmesinde Kafamdaki Soru İşaretleri ?

Başlatan Bahri Bilir, 19 Mayıs 2015, 23:40:01

Bahri Bilir

Arkadaşlar bu meseleye pek derinden girmeyip işin mantığını bilmeden bu kesmeyi kullanıyordum.Ama son yazdığım yazılımda bazı sıkıntılar var ve bun sıkıntı kesme içerisinde gerçekleşiyor.Burada kodu koyup direk yardım istemeden önce (Sağ olsun ETE hocam kodları gördü.Onunda yardımlarını aldım) hem ileriki projeler için hemde bu projedeki sorunu çözmek için sizin yardımlarınızla uart kesmesinin derinlerine inmek istiyorum.

Fazla uzatmadan konuya dönelim:
İlk önce normalde kullandığım uart kesmesinin  kodlarını burada paylaşıp bunların tam açıklamalarında sizden yardım bekleyeceğim.

DISABLE '// örneğin bu hiçbir döngüde yer almadığı için işlenmeyen bir olarak kalmaz mı?(Yani İnt döngüsünün içinde olmamalımıydı)
INT: '//Kesme Döngü değişkeni
    GIE=0 '//kesme gerçekleştiği andan itibaren tekrar kesmenin oluşmaması için kesmeler iptal edilir
     HSERIN 50,atla,[WAIT ("E"),dec3 x]'rx bacağından alınan veri xx değişkenine alınır..
    RC=RCREG '//kesme bayrağının sıfırlanması
    GIE=1  //'kesmeler aktif
    Resume '//Kesme işlemi bitti kod kesmeye nereden geldiyse oraya döndürür
    enable   //Buda yine döngünün dışında kalmış.Görevi ne bilmiyorum ama resumeden sonra geldiği için çalışmayan bir kod heralde.

Kod başındakiler:(sadece ilk açılışta işlenen kodlar)
1--include "modedefs.bas" //bunun tam görevi ney ve kullanmasak ne olur?
2--DEFINE HSER_RCSTA 90h
3--DEFINE HSER_TXSTA 24h
4--DEFINE HSER_SPBRG 25
5--DEFINE HSER_CLROERR 1

6--SYMBOL GIE  =INTCON.7 
7--SYMBOL PEIE =INTCON.6   
8--SYMBOL RCIE =PIE1.5     
9--SYMBOL RCIF =PIR1.5   

10--RCIE=1
11--PEIE=1
12--GIE=1

Kesme içindekiler:
1--DISABLE
2--GIE=0
3--RC=RCREG:kesme bayrağının sıfırlanması ???
4--GIE=1 
5--Resume :Kesme işlemi bitti kod kesmeye nereden geldiyse oraya döndürür
6--enable

Arkadaşlar eğer mümkünse yukarıdaki terimlerin tam ayrıntılı açılımlarını istiyorum.Hem eğer başarılı bir şekilde konu sonuçlanırsa çok faydalı bir başlık olacağını düşünüyorum.
Bu arada arkadaşlar eğer bu bilgilere (Terimlerin açıklamaları) ulaşabileceğim bir link verirseniz (vakit kaybetmemeniz açısından) anladığım kadarıyla terimlerin açılımlarını özetlemektem mutluluk duyarım.

Şimdiden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"