Bluetooth modul hc06 bağlantı

Başlatan yasargunaydin, 09 Haziran 2015, 20:12:48

yasargunaydin

Berker uçar bey,projenizde android kısmını nasıl çözdünüz bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.Benim projemin  pic kısmında hiçbir sıkıntım yok.Android kısmı için yardım istiyorum.

berkerucar

Google'da google app inventor diye aratırsanız videolu anlatımlar dersler vs. çıkıyor. Kullanımı gayet basit yapboz şeklinde kod yazmadan uygulama yapıyorsunuz.

yasargunaydin

Berker ve Engin Bey.
App inventor ile istediğim işlemi yaptım.Çok teşekkürler.Şuan androidle bağlantı sağlayıp istediğim verileri alıp verebiliyorum.Androidde bastığım her ayrı buton için pic kartında ayrı röle çekebiliyorum.Süper oldu ama içimde yine bir ukte kalmadı desem yalan olur çünkü unity de yapsaydım daha farklı şeyler similasyonlar vb yapacaktım ama bunada şükür.Tekrar herkese teşekkürler..

enginkanat

siz yinede unity de denemeye devam edin belki bizlerede öğretirsiniz. Sonuca ulaştığınız için tebrik ederim sevindim

mesut25

http://i.imgur.com/qSHWJBO.jpg

en basıt haliyle appinvertör 2androıd programlama  bu kadardır

enginkanat

Hattuşa

elinize sağlık, acaba bu pc programı normal PC dede çalışabilirmi?

enginkanat

internet üzerinden google hesabı ile çalışıyor. pc için sadece usb ve emulatör için bir program kuruluyor. yazdığınız programı yüklemeden deneme imkanınız da var

yasargunaydin

Bu pic proğramı tabiki normal pc dede çalışıyor.app invertor ile android çalışmasından önce Visual studio ile yazdığım basit bir seri haberleşme proğramı ile laptop bluetooth ile denemelerimi yapmıştım.Kartın çalıştığından verilerin gidip geldiğinden  emin olduktan sonra android araştırmalarına başladım.Arkadaşlar sağolsun yol gösterdiler ve app invertor ile de android kısmını hallettim.

aRci

merhaba
ben hc06 aldım ve bir max232 ile pc ye bağlayarak ve app inveror 2 ile android prrogramı yaparak pc ile haberleştridim.

fakat bağlantıı modül ve pic kartına  (max232 ile) yaptığımda gönderilen verileri yanlış alıyor problemi çözemedim. yanlşdan kastım bir doğru bir yanlış tutarlı bir veri alamıyor.devreye veriler ardışık gönderiliyor örneğin c1 çıkışını açmak için "C1" gönderip sonra 13 gönderilmesi gerekiyor bunu
resimdeki şekilde app programını değiştirdim. pc ile bağlanıda herhangi bir problem yok.

şimdiden teşekkür ederim

mesut25

merhaba sorunuzu tam anlamadım ama appinvertör programınızda bir butonuna 2 işlem birden yaptırıyorusunuz  buda karışık veri göndermeye sebep olabılır butonun farkılı özelikleri ile daha iyi olabılır

bu örnekte butona basınca merhaba gönderecek elini çektiginde istedigin sayıyı gönderir

yasargunaydin

Veriler bendede alakasız geliyordu ve max232yi devreden çıkarıp bluetooth modulü picin ayaklarına direk bağladım.Bluetoothtan gönderdiğim verileri bilgisayardan ve androidden doğru alıyorum.
Sende böyle bir dene

aRci

merhaba
max232 ile pc bağlantısından herhangi birproblem yok benim sorunum tam larak pic yazılımında şöyle anlatayım

devrenin mevcut bir programı vr bu program da kartı com porta takıp hyper terminal ile ister röleleri aç kapat ister pwm kanalı ayarla ister voltaj oku buraya kadar sorun yok hc06 ile verilr hızlı bir şekilde gönderiliyor. ard arda gönderilen verilerde kayıplar oluşuyor. bunu engellemek için ne denedim ise oolmadı denemeler sonunuda 3 veya 4 byte lık veri gönderiminde hata gitti ve her gönderdiğim her veriyi pic aldı. fakat daha fazla veri göndediğimde sorun başlıyor mesala "RAPOR",13 gönderdiğimde kart tüm değişkenlerini tanımlayarak gönderiyor.göndeerilen her değeri telefnda görüyorum ama telefonden gönderilen bu kodu her seferinde doğru alamıyor.

acaba telefonun veri gönderimi esnasında her byte gönderimi için gecikme ayarlaya bileceğim bir kod varmı yada ben pbp kullanıyorum pbp da bu şekilde bir ayar varmı yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

aRci

yasargunaydin ve mesut25 tavsiye ve önerileriniz için teşekkür ederim sorun benim emeklemeyi öğrenmeden kşmaya çalışmamdan dolayı. problemi basit bir yöntemle çözdüm verdiğiniz örneklerde tek bir veri gönderiliyor yada aralıklı  olarak veri göndermenin haberleşmede hata olmadan gerçekleştiğini farketim ve bende göndeeermek istediğim verileri ard arda değilde her karakter arasına süre birakarak gönderen bir algoritme oluşturdum.artık ne sıklıkla olursa olsun yada uzunlukta hatasız çalışıyor.

app programının resimleri aşağıda paylaştım. program şöyle çalışıyor. hc06 ile bağlantı kurulunca örnek gönder adlı textbox a "C1" değeri girilmiş olsun
ve Gönder butonuna basılınca clock1.enable= true yapılıyor ve saymaya başlıyor (interval = 10) app menüsünden ayarlı olan süre sonunda kesme ye gidecektir.

"global adet" ve "global gönder" bir yardımcı değişken adet değişkeni gönderilecek olan karekter sırasını, gönder değişkeni ise hc06 ya gönderilecek verinin saklandığı değişkendir.

kesme ilk kez oluştuğunda:
global adet = 1
global gönder = "C1" dir.

ilk olarak "adet < length gönder" ile gönderilecek verinin sıra numarasının uzunluğu kıyaslanır doğru ise alt satırda gönder adlı değişkenin 1. karakteri (adet = 1 olduğu için) gönderilir ve adet değişkeni 1 artırılır kesmeden çıkılır.10ms sonra tekrar aynı işlem yapılır bu "1" gönderilir(adet = 2 olduğu için),kesme tekrar olduğunda kıyaslama else ye gider ve burada iletişim sonunu belirlemek için 13 karakterini gönderir.

bu sayede pic tarafı iletişimin bittiğini anlar ve gelen verileri işlemeye başlar.
app prog. eklediğim buton larda aynı mantıkla çalışmaktadır.

buraya kadar proje iyi gidiyordu ama sadece 1 sayfa kullandım 2 ve daha fazla sayfa yapmak istedğimde bu sefer de her sayfa için tekrar ve tekrar bluetooth bağlantısını yapmam mı gerekiyor. yani ilk sayfada bağlantıyı yaptığım modül ile diğer sayfaya geçtiğimde tekrar mı bağlantı kurdurmam m gerekiyr bir cevap bulamadım

bu konudan tavsiye edebilirmisiniz
şimdiden teşekkür ederim