devre on/off şeması

Başlatan Hattuşa, 10 Haziran 2015, 12:50:17

Hattuşa

evet arkadaşlar şimdi ihtiyacımız olan resimdeki butonun olduğu noktaya bir butona 3-5 saniye basılı tuttuğumuzda 5v luk bir enerji verebilecek analog bir yapıyı oluşturabilmek, sanırım ihtiyacımız olan bu zira kapatma işlemini yazılımsal olarak o noktaya işlemciden verilen enerjinin kesilmesi ile elde edebiliriz. tekrar devreyi aktif hale getirebilmek içinde yukarıda bahsettiğim gibi 3-5 saniye butona bastığımızda o gecici bir süre 5v veren bir analog yapı oluşturursak on-off işini çözeriz diye düşünüyorum. yada hazır bişeyler varsa oda olur.

ete

ilişikteki devreyi inceleyin bakalım.
Başlangıçta pic her hangi bir voltaj almadığı için kaplı konumda beklemektedir. Butona basıldığında diyot üerinden çıkış transistörleri iletime geçirilerek pic'e voltaj gelecek ve program çalışmaya başlayacaktır. Program çalışır çalışmaz PORTA.0 pinini HIGH yaparak siz butonu bıraksanızda devreye voltaj verilmesi devam ettirilecektir.
Bu aşamada gerekirse bir bayrak değişkeni set edilerek ilk çalışmada PORTB.0 pininin HIGH olup olmadığına bakılmaz.
Buton bırakıldıktan sonra bayrak set edilerek bir daha ki seferde PORTB.0 pini değerlendirilir. Böylece ikinci defa butona basılırsa PORTA.0 sıfırlanır ve elinizi butondan çekerçekmez pic voltajıda kesilerek devre yeniden bekleme konumuna geçer.

Ete

Hattuşa

ete hocam;
verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ekteki şemayı oluşturdum. sanırım dediğiniz şekilde çalışacak.
tabi isisde yine azizlik var zira isisi çalıştırdığımızda butona basmadığımız sürece işlemci ve lcd çalışmaması lazım ama çalışıyor gerçekte çalışmaz diye umut ediyorum.
hocam şemayı bir kontrol ederseniz ve hata olmadığını söylerseniz ben bu şekilde devremde kullanmak istiyorum. tabi önerilerinize her zaman açığım.
ilginiz için hepinize tşk ederim

ete

Şemaya akşam bakabilirim. İsis beslemeyi sürekli bağlı kabul ediyor. Bnu göz önünde bulundur.
Ete

Hattuşa

slm ete hocam;
vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda devreme işlemci kontrollü on/off devresini ekledim. şema aşağıdaki şekildeki gibi oldu. hatta oradaki 5v1 zeneri de iptal ettim zira 8k2 direnc ile 12v akü girişi 4,8v civarına düşüyor. yalnız şöyle bir sorun var, devreyi butonla açtık ve istediğimiz zaman kapattığımızda yaklaşık 5-10 saniye tekrar açmak için beklemek gerekiyor. sanırım besleme hattındaki voltaj tam sıfırlamadığı için. bunu aşmanın bir yolu varmı? yada bu işlemciyi nasıl kandırırım.  ;D  ;D   ;D

ete

Böyle bir sorunu ancak C1 kondansatörü yaratabilir ama onunda 10 sn süre ile orada voltajı tutacağını sanmıyorum.
Başka bir sorun var devrede yada programda. Açılış gecikmen fazla ise ondan da kaynaklanabilir. C1 kondansatörünü 100Mf yap yada 47 mF yap bakalım ne olacak . 10 sn çok büyük süre voltaj almadan kimse dayanmaz bu kadar süre.

Ete

Hattuşa

ete hocam;
yazılımın kapat alt rutininde, batarya ölçüm kısmında bataryayı ölçüp enerjinin 100mV a kadar düşene kadar bekletiyorum. yoksa böylesi bir bekleme koymadığım takdirde program başa dönüyor ki başlangıçta power pini high oluyor ve progam saçma bir hal alıyor. devrede ki 100uF cond. değeri kritik değil, filtre amaçlı ve ondan bir tane daha var 4700uF değerinde, söylediğiniz mantıklı deneme yapıcam, onları çıkarıp tekrar deneyeceğim. dikkatimi çeken konu, enerji kesildiğinde devreyi test ettim. 5v tan 1-1,5v seviyelerine aniden düşüyor ancak bu 1-1,5v tan aşağı düşme işlemi yavaş, aklımda bu işlemcilerin düşük voltajda çalışma komutu vardı adını hatırlamıyorum. acaba bundan mı kaynaklı diye düşünmüştüm.

ete

Ac pini low olduktan sonra devre buton üzerinden voltaj almaya devam eder. Elini butondan çeker çekmez anında sistemin kapanması gerekir. bunun düşük voltajda çalışma ile alakası yok. Voltajın kesilmesi gerekir. Bunun üzerinde dur.

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 18 Haziran 2015, 08:05:47
Ac pini low olduktan sonra devre buton üzerinden voltaj almaya devam eder. Elini butondan çeker çekmez anında sistemin kapanması gerekir. bunun düşük voltajda çalışma ile alakası yok. Voltajın kesilmesi gerekir. Bunun üzerinde dur.

Ete

ete hocam son yazınızı dikkat etmemişim. ben on-off için irf9640 kullanmıştım. devre kapalı iken çok azda olsa akım çekiyor. ama on-off çalışıyordu. şimdi dikkat ettim bu mosfetin içinde diot var o sebeble akım çekiyormuş, BDX54C taktım yerine düzeldi.