5 V Çıkış verebilen hızlı opamp ve hızlı transistör tavsiyesi

Başlatan yilmaz.kk, 17 Haziran 2015, 11:26:20

yilmaz.kk

İyi günler arkadaşlar;
1 Mhz ve üzerinde çalışabilen 5 V çıkış verebilen opamp tavsiyeniz var mıdır? Ad811 ve AD8001 gayet güzel çıkış veriyor. Fakat çıkış 5V seviyesinde olmuyor. Uygulama yapan arkadaşlar varsa opamp tavsiyesi alabilirim.
  Transistörle anahtarlama yapmak isteğimde (1 Mhz ve üzeri) elimdeki 2222 ler maalesef iyi sonuçlar vermedi. Piyasa da kolay bulunur transistör tavsiyelerinize de açığım.

İyi çalışmalar.

Hattuşa

Alıntı yapılan: yilmaz.kk - 17 Haziran 2015, 11:26:20
    İyi günler arkadaşlar;
1 Mhz ve üzerinde çalışabilen 5 V çıkış verebilen opamp tavsiyeniz var mıdır? Ad811 ve AD8001 gayet güzel çıkış veriyor. Fakat çıkış 5V seviyesinde olmuyor. Uygulama yapan arkadaşlar varsa opamp tavsiyesi alabilirim.
  Transistörle anahtarlama yapmak isteğimde (1 Mhz ve üzeri) elimdeki 2222 ler maalesef iyi sonuçlar vermedi. Piyasa da kolay bulunur transistör tavsiyelerinize de açığım.

İyi çalışmalar.

yılmaz ustam; opamp konusunda sormuş olduğunuz soruyu anlamadım, zira sorunuzu biraz saçma buluyorum (özür dilerim amacım sizi tenkit etmek değil)
opampın 5v seviyesinde çıkış vermesi girilen sinyalin cinsi, opampın besleme aralığı, opampın configrasyonu gibi durumlarına göre değişir.
şimdi şöyle varsayalım. (benim anladığım kadarıyla)
elinizde bir sinyal var sinyalinizi single supply +5v ile beslediniz ve bu sinyali non-invert configrasyon ile büyütüp çıkıştan +5v seviyesine yakın bir yükseklikte almak istiyorsunuz. buna uygun opamp nedir diye soruyorsunuz.
el-cevap : rail to rail opamp kullanmalısınız. örneğin: LMC6482,TLV272, AD820,AD822 vs vs
veya klasik bir opamp kullanarak opampın beslemesini yüksek tutarsınız buda işinizi çözebilir.

ete

5V ile beslenip çıkışının 5V ta yakın değer vermesini bir Opamp dan bekliyorsanız  "RAIL to RAIL" opamp aramanız gerekiyor.
Rail to Rail olmayanlar hep düşük değer li çıkışlar verirler. Piyasamızda bulunabilen bir örnek vermek gerekirse LMC662 olabilir. 1,4Mhz e kadar çalıştığını sanıyorum.

Ete

yilmaz.kk

Cevaplar için teşekkür ederim.
Opamp çıkışlarındaki gerilimin beslemeye, sinyal bandına göre değişir, zaten ad811 ±15V ile beslenebiliyor. Sanırım derdimi anlatamadım.
Örnek vermek gerekirse 1 Mhz enstrümantasyon yükselteç ele alalım. Kazanç önemli olduğu için G = 2 verelim.  Daha önceki mesajımda belirttiğim ad811 ±15 V ile besleyelim. Pratik olarak girişine 1 Mhz kare dalga uygularsanız çıkışta bozulmalar olduğunu göreceksiniz. Datasheete bakarsanız band genişliğinin çok daha yüksek olduğunu görürsünüz.
  Fakat hem iyi model programlarında (Multisim) hem de pratikte sonucun datasheette yazdığından daha farklı olmaktadır.
  Bundan dolayı uygulama geliştirmiş arkadaşlar varsa tavsiyelerini bekledim.İlle rail to rail olmasına gerek yok. Ben 12V ile besleyeyim  5 V çıkış alayım yeterli. (Tabi sinyal bozulmadan)

Varsa opamp tavsiyeleriniz alabilirim. Ama en azından 100 Mhz ve üzeri opamplar iş görecek gibi duruyor. Ya da transistör kullanıp anahtarlama yapmayı deneyeceğim.

Teşekkürler.

ete

Yanlış anladığım belli oldu. Ama o şekil anlatımdan farklı bir anlam çıkarmam zordu zaten.
Bu konuda bildiğim bir malzeme yok malesef.

Ete