Büyük 7 segment sürmek için entegre tavsiye eder misiniz ?

Başlatan M.A.A, 28 Haziran 2015, 20:03:58

M.A.A

Merhaba Arkadaşlar
Devremde 4 adet 57mm, 4 adet 120mm 7 segment display var. Ortak anot lu seçsem, display seçinimi BC337 ile yapabilirim ancak pic in port akımı 120mm displayın LED lerini yakmaz. Araya koyabileceğim entegreler var mı ?

ete

Genelde kullanılan sistem şöyledir. Segmentler uln serisi bir entegre ile sürülür böylece her bir segmente 500 ma akım verilmiş olur. Ortak anot ise bir switching regülatör ile ayarlı yapılıp beslenir. Böylece display parlaklığınıda buradan ayarlayabilirsin. Switching yerine LM317 dekullanabilirsin.

Başkada önemli tarafı yok.
Ete

izzethoca

TPIC595 Kullanabilirsin büyük displayler'de  ben onu tercih ediyorum

M.A.A

Teşekkür ederim.

Ortak katotlu kullanmaya karar verdim. Displaye değer yazmak ve nokta kullanmak için 8 pin kullanacağım. 8 Displayı sıra ile tetiklemek için 8 tane daha pin kullanmak istemiyorum.  Bunun için 4017 kullanmayı düşünüyorum. Uygun mudur, veya daha kolay bi entegre var mı ?

enginkanat

M.A.A

Arkadaşlar şuan takıldığım konu konu ile alakalı ama başlık ile alakalı değil. Bu yüzden yeni konu açmıyorum.

7 segment displayin pin bağlantısına göre pcb çizdim ve üretime verdim. Bugun de 57mm ve 100mm display aldım. Pin bağlantıları farklı. Hatta aldığım 57mm ve 100mm lerin bile pin bağlantısı birbirinden farklı. Display seçerken ortak anot , ortat katot dışında herhangi bir kriter veya kod var mı...

Hattuşa

bir arkadaşım max7219 kullanmıştı büyük seven digitleri gayette güzeldi, yapılan bir saat devresiydi epeyde büyüktü. MAX7219 u inceleyin isterseniz

ete

Başka kriter olsa olsa bacak bağlantılarıdır.Genelde standart olmasına rağmen bazen firma bazında farklı pinler kullanabiliyor.
Diğer bir parametrede segment başına kaç adet led kullanıldığı ve bu ledlerin bağlantı şekli yada her bir segmentin çektiği akım değeridir. Devre bu parametrelere göre düzenlenir ve sürülür.

Ete

yasargunaydin

Merhaba,Yıllar önce 10 sene kadar önce çalıştığım fabrikada bir proje için ETE hocamın yardımı ile yaptığım 7 segment çalışması.Çok güzelde çalışmıştı.Burdan ete hocama tekrar teşekkürler.Umarım sanada  yardımcı olur