dc güç ve data yı aynı kabloda taşımak

Başlatan mszbtrk, 02 Temmuz 2015, 09:28:50

mszbtrk

hocam merhabalar, selam arkadaşlar.
üzerinde çalıştığım bir projem var ev otomasyonunda kullanacağım rs485 topolojisinde master slave ilişkili olarak 16 işlemciyle (16f721) çalışmayı düşünüyorum.  buraya kadar sıkıntı yok zaten sitede bunla ilgili örneklerde  mevcut ama asıl arayıpda bulamadığım ve sizin yardım edebileceğinizi düşündüğüm mesele şu.
half duplex sistemde sadece 2 tel kabloda 12V dc iletimi ve seri haberleşmeyi beraber yapmak istiyorum. bununla ilgili fikri veya şeması olan arkadaşlar paylaşabilirler mi?

ete

Üzerinde sürekli 12V DC gerilim olan bir kabloya seri datayı yüklediğimiz varsayalım. Yüklenen data da %01010101 olsun.
Bu kablonun LOW bilgisini nasıl taşıyacağı konusunda bir düşüncen varmıdır? Sence olabilirmi? Bence olamaz. Çünki hattın üzerinde sabit 12V DC gerilim sürekli duruyor.  Bu tür işler AC hatlarda mümkün olabilir. Ama DC de olabileceğini sanmıyorum yada mümkün ise bunu ben bilmiyorum.
Aklıma gelen tek şey DC 12V oluştuğu zaman devreye kondansatör bağlamadan onu data sinyali şeklinde anahtarlayıp iletim hattını oradan vermek araya bir diyor koyarak diyot sonrasına kondansatör bağlayıp filtre işini halletmek geliyor ama bu hem zahmetli hemde işe yarayıp yaramayacağı belli olmayan bir iş.

Ete

mszbtrk

hocam aslında şöyle bişey buldum yabancı kaynaktan ama çokta anlayamadım açıkçası sn65hvd96 ve kondansatör bobin ve diyot elemanlarıyla beraber kullanımı varmış. ama pratikte ne kadar etkili olur yapabilirmiyim bilmiyorum .

ete

Anlamak çok zor. Her şeyden önce entegreyi bulabilecekmisin onu araştır. Örnek sistemler araştır bu entegre ile ilgili belki bu şekilde çözülebilir.

Ete

mszbtrk

Burak

Erol hocanin dedigi gibi ac hatlara uygulanabilir x-10 isimli bir protokol mevcut zaten , belki bir fikir olur diye bir dokuman paylasiyorum .. dc hatlarda nasil olabilecegi konusunda belki bir yaklasimda sen getirebilirsin ..

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&ei=pKiVVayeNcKlsAG2zLqgDQ&url=http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00236a.pdf&ved=0CCoQFjAC&usg=AFQjCNHORtP9ppQlQQNXhkN6ok7P4EBMvA&sig2=pbwjtKFEg63-26nYtC8pdA
Ω Gens Una Sumus Ω

F®T

Frekans modülasyonu gibi data dc voltaja modüle edilemezmi.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Modulasyon yapılırsa önce dc seviyesinde bir frekans elde edeceksin sonra data sinyalini buna bindireceksin. Dc sinyal frekansa dönerse dc likten çıkar ve yeniden ondan dc elde etmen gerekir. Karmaşık konu. Hiç uygulama görmedim.

Ete

kartal_0689

Bu tarz yapılar genellikle yangın algılama sistemlerinde kullanılır. Bu sistemlerde santralden iki kablo çıkar ve bütün zoneları (sensörleri) dolaşır. Bildiğim kadarıyla bu santralden çıkan gerilim AC. ETE hocamın dediği gibi olabilir. Ancak geçenlerde bir mühendis arkadaşımla konuşurken şöyle bir bilgi vermişti. Dataların frekans olarak gittiğini söyledi.Ama nasıl olduğuna dair bir bilgim yok. Özetle konvansiyonel yada adreslenebilir yangın alarm sistemlerinin sensörlerinin çalışma prensibini araştırabilirsiniz.
TURKEY/ANK

onurinci

70'li yıllarda tv yayınlarını doğru dürüst alabilmek için anten amplifikatörleri kullanılırdı,bunların besleme ünitesi tv'nin yanında ,kuvvetlendirici ünitede antenin hemen dibinde dururdu, arada sadece 75 ohm koaksiyel kablo vardı,dc voltaj ile rf bir kapasite ve şok bobini ile yollarını ayırıyordu.
benzer bir uygulamada video switch aynı kablo üzerinden hem dc.hem video hemde remote sinyali uygulanmış.

gogoce

sorduğunuza benzer bir devre ile karşılaşmıştım . Devre şu şekilde çalışmakta idi , bir ana kart üzerinde inputlar bulunuyor . Bu inputlara göre farklı yerlerdeki toplam 32 adete kadar olan displayler 2 kablo ile sürülüyordu . bu iki kablo ile hem display beslemesi hemde haberleşmesi sağlanıyordu . Haberleşme tek yönlüydü . displaylere sadece bilgi gönderiliyordu .bunu daismini yanlış yazmış olabilirim L293 entegresi ile yapmıştı . motor sürücü bu entegre ile hattı sürekli + - şeklinde tutuyordu . data iletileceği zaman bu hatı - + +- -+ şeklinde datalandırıyordu . display taradında bu hattı köprü diyot ile doğrultup 7805 ile regüle etmişti . Datanın hızlı gelmesi devrenimn beslemesinin kesilmemesine sebep olduğundan datayı rahatça gönderebiliyordu . Display tarafında da bu uçların birtanesini data olarak kullanıyordu . display tarafında pic yoktu . Sadece uln ve schmitt triger ve 74hc595 vardı
Belki faydası olur senin için
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

F®T

kartal_0689 hocam selamlar.Yanlış bir anlaşılma olmaması açısından ,konvansiyonel sistemler, sensörün çektiği akıma göre oluşan, gerilim düşümü değerine göre çalışır.Sükunet anında sensörler yaklaşık 50 ua akım çekerler alarm anında 50 ma civarında.Hattan çekilen değişken akım değerine göre değişken bir voltaj oluşur ve bu voltajı değerlendirip hattın durumunu anlarsınız.

Gogoce şahsen o tür bir yapıyı kafamda canlandırıyordum dediğin çok mantıklı geldi bana. ;)
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce

Abi display dotmatrix ti biraz daha kafa yor bakalım resmi ekleyemiyorum istersen özelden atarım malum telif hakkı sıkıntıya düşmek istemiyorum
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

F®T

kartal_0689

Alıntı yapılan: F.T - 08 Temmuz 2015, 20:30:07
kartal_0689 hocam selamlar.Yanlış bir anlaşılma olmaması açısından ,konvansiyonel sistemler, sensörün çektiği akıma göre oluşan, gerilim düşümü değerine göre çalışır.Sükunet anında sensörler yaklaşık 50 ua akım çekerler alarm anında 50 ma civarında.Hattan çekilen değişken akım değerine göre değişken bir voltaj oluşur ve bu voltajı değerlendirip hattın durumunu anlarsınız.

Gogoce şahsen o tür bir yapıyı kafamda canlandırıyordum dediğin çok mantıklı geldi bana. ;)

FT Hocam, evet dediğiniz konvansiyonel sistemler bu şekilde çalışmaktadır. Ancak benim dediğim adreslenebilir sistemler. Bu tarz sistemlerde sensörün duman yoğunluğu, kirlilik yüzdesi, hangi seviyelerde alarm verileceği, gibi bilgiler tek tek bütün sensörlerde geçerli. Ama komplike işleyişi bilmiyorum. Sanırım bu çok farklı bir dal.
TURKEY/ANK