DC motor güç filtresi

Başlatan onepiro, 16 Temmuz 2015, 01:23:32

onepiro

Öncelikle konuma göz attığınız için teşekkür ederim. Ben amatör olarak bir quadcopter yapımına başladım. Tasarımımda kullandığım motorlar V911 Tail motor diye geçiyor
Bu motorların yaptığım ölçümlere göre 4Volt'ta 300-400 mA arası bir akım çektiğini gözlemledim. Sitemde bunlardan 4 adet var, max 1.6A akım yapar. Sürücü olarak IRLML2502 kullandım. Motor sürme sistemim;

Kumanda ile quadcopter arasındaki iletişimi iki adet hc-05 bluetooth modül kullanarak sağlıyorum. Kontrol kartımda pic18f4550 var. Besleme kaynağım 7.4V'luk bir tane lipo pil. Lipo pil direk motorlara gidiyor aynı zamanda da kontrol kartımdaki 7805'e. Pic ile HC-05'i 7805 üzerinden besliyorum. Buraya kadar her şey güzel gidiyordu fakat iş denemeye geçince gördüm ki bir motoru bile çalıştıracak olsam daha orta hıza ulaşmadan pic kendini resetliyor+HC-05'in bağlantısı kopuyor. Sistemi 3.7 Voltluk başka bir lipo ile 7805'i devreden çıkarıp beslediğim de sistem çalışıyor ufak tefek karasızlıkalr olsada motor-lar dönüyor. Diğer türlü devrede anlık olarak sanki bir gerilim düşmesi oluyor. Ana beslemeyi osilaskopta incelediğimde buna sebep olacak kadar bozuk bir sinyal şekli görmedim. Tahminimce motorlar parazit üretiyor buda sistemin kararsız çalışmasına neden oluyor. Birde işin garip kısmı sistemi 3.7lik lipo ile çalıştırıyorum ama smps güç kaynağı ve çin dc-dc step up boost converter kartı ile çalıştıramıyorum. Bahsettiğim sorun ortaya çıkıyor.  Bu durum karşısında tecrübesi olan,  fikri olan bir form üyesi var ise yardımcı olursa çok sevinirim.   
Teşekkürler..

magic_gun

motorun enerji uclarına ( motora en yakın olacak sekilde ) 100nf+10uf  kondansator baglamamızı öneririm

saygılarımla
m.gun
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

onepiro

Onları denedim ama yinede olmadı. Ayriyetten motor ile kontrol kartını ayrı kaynaklardan besleme fikride de hem maliyeti, hemde ağırlığı arttırıyor. Öneriniz için teşekkür ederim :)

rexo

Kullandığınız bütün motorlara , motora giren kablonun en  yerine 280 pf mercimek  kondansatör  bağlayın.

F®T

motor zaman zaman aşırı akım çekiyor ve smps yada dc dc korumaya geçtiği için devir düşüyor olabilir.bu kaynaklar ile besleme yapıp devreye seri bir ampermetre takarsan akımdaki değişime göre yorum yapabilirsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

İlyas KAYA

D6 diyotu gerçek devrede var mı dır ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

onepiro

Merhaba, cevaplarınız için teşekkürler.
@rexo Önerinizi en kısa süre deneyeceğim.
@F.T 7.4Lük lipo ile beslediğim de daha 0.20A olmadan resetleniyor sistem.
@İlyas KAYA D6 diyotu gerçek devrede var. Normalde bat54 kullanacaktım ama Türkiye de smd olarak bat54s vardı bende onu kullandım. O yüzden diğer uçta bağlantı yok.

"Edit: Lipo ile beslediğimde HC-05'in bağlantısı kopmuyor ama pic resetlenmeye devam ediyor."

F®T

Şu kullandığın devrenin tam resmini koysanda görsek.Neler kullanmışın.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Burak

Motoru süren MOSFET'i doğrudan bir işlemci pini ile değilde bir optokuplör ile sürmeye çalış . Devreyi AMS1117-3.3 (5V gerekiyorsa devre kartındaki bir komponent için , AMS1117-5 ' de ekleyebilirsin , dropout voltajı gayet düşüktür o yüzden 7.4V'ta çok rahat tam gerilim çıkışı alabilirsin.) regülatörü ile besle ve regülatör çıkışında 22 uF'lik tantalum kılıfta bir kapasitör kullanmayı unutma . . Regülatör ve arkasındaki sığa parametreleri çok önemli .

Unutmadan ;

Bluetooth modülün 2.4 GHz'de çalışıyor tahminimce .. Hiçbirşey gürültüden etkilenmese bile bu modülün merkez modülasyon frekansı çok ufak gürültüler ile dağılabilir ve eğer modül kayıtçıları dağılırsa bu modül üzerindeki LNA ve PA modülün eşleşme modunda 30-40ma'lık bir akım gereksinimi duyar , büyük bir akım değil ama RF işlemcinin resete uğraması MCU'yuda pull durumuna uğratıyor olabilir .. Bu yüzden modül olmadan da deneme yapmaya çalış ...

Dediğim gibi regülatörün gürültü immünitesi ile alakalı bir durum veya bambaşka bir problem olabilir o yüzden devreni paylaş ki analog yapıyı görüp yardımcı olabilelim ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

onepiro

Tasarladığım devre bu.

Not:
*NRF24l01 için soket yaptım ama takmadım NRF24l01'i.
*AMS1117 proteusta kılıfım olamadığı için gerçekteki AMS1117 bacaklarına göre 7805 kılıfını kullandım sizi yanıltmasın.
*Devre tek motor ile istenilen gibi çalışıyor. Motor sayısı 1'i geçince sapıtmaya başlıyor.

Burak

Dediklerimi deneyip denemediğini söylememişsin ... Sigorta ayarlarınıda paylaşman gerekecek bu arada ...  Seni bekleyen birçok öneri ve soru var açıkca söylemek gerekirse ... Mosfet gate eşdeğer direnç değerlerini neye göre seçtiğinden tutta yazılımdaki UART haberleşmeyi hazır komutlarla mı yapıp yapmadığına kadar ... Öncelikle önceki önerilerden bir özetle deneyimlerini ve sonuçları bize aktarman gerek ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

onepiro

Biraz uzun zaman oldu ama işi şöyle çözüme bağladım. Problem aslında picde değil oluşan gürültü hc-05 modülünü etkiliyormuş. Modülün VCC ile Gnd arasına 10uF kondansatör bağladım düzeldi. Yardımlarınız için teşekkürler.
Sonuç olarak, BT ile 2 pic arası veri gönderme yavaş kaldı. onun yerine nrf24l01+ modülünü kullandım. Elimde bir adet'te ssd1306 oled spi display vardı bunu da kumandaya dahil ettim. İşlemcileri kütüphanesi bol olduğu için atmega328(arduinu pro mini) ye çevirdim. NRF24l01 ile güzel hızlı stabil bir data alışverişi oldu. Ama motorlar nominal çalışma voltajı olan 3.7 voltta bile ısınarak yandı. planladığım ağırlığı 30gr ama gerçekte 70 gr mı bulduğu için havalanmadı bile.  Bu tür işlere gönül saran arkadaşlara tavsiyem quadcopter yerine rc araba yapsınlar daha az başları ağırır :)

yilmaz-imr

Güzel çalışma keşke uçtuğunu görebilseydik.
Motorlar test aşamasında (4 voltda) 300-400 ma çektiğini söylemişsin. Isınma olmadımı?
Eğer ısınma olmadıysa sanırım lipo pille test etmediniz..

Lipo lar  çok yüksek akım verir. Ya motoru ya lipo yu bozarsın.

Maddi durumun iyiyse daha güçlü motorlarla hatta brushless motorlarla devam et.
Mesela 5 gr motorun 60gr çekme kuvvetleri var.