K

PBP Salt Okunur Dosya problemi

Başlatan kayapic, 18 Ocak 2012, 19:35:29

kayapic

Merhabalar Ete hocam.

Bilgisayarıma MicroCode Studio 3.0.0.5 ve PBP 2.60'ı yükledim. MCS ye PBP yi tanıttım oralarda problem yok fakat en basitinden bir led yak söndür programını bile derlerken salt okunur dosya problemiyle karşılaşıyorum.
Derlerken aşağıdaki gibi bir hata alıyorum.

jpg image hosting
Verdiği hatadan anladığım kadarıyla PBPnin oluşturduğu dosyalar Satl okunur olarak tanımlandığı için sonradan değişiklik yapılasına izin vermiyor windows. PBP de buna isyan ediyor programı derlemiyor.
Sorunu nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

kotan04

merhaba benimde başıma bu sıkıntı geldi derleme işlemi D sürücüsüne yapınız veya C sürücüsü içindki bir klasöre yapın ben bu şekilde çözdüm farklı yollarla çözenler varsa cevaplarını bekliyoruz

kayapic

Hocam Bende PBP yi silip D içerisine kurdum. Sonra dosyalarımı oranın içerisine kaydedip D içerisinde derledim düzeldi gibi. Fakat sorunun asıl çözümünü merak ediyorum. Dediğiniz gibi bu sadece Geçici bi çözümdür.

Bu arada Burada yazdığım mesajlar neden anasayfadaki son iletiler penceresinde görünmüyor merak ettim doğrusu

est32

kaynak dosya sadece okunabilir diyor, cd rom sürücüsü veya winrar gibi bir ortamda denenmiyor değil mi?
forumun tarihi de yanlış, sabah fark etmiştim hala aynı

kayapic

Hayır hocam Normal Windows klasöründe. Winrar gibi bir klasörde değil.

est32

62 karakter uyarısı tarzı birşey olsa gerek.
Dosya masaüstünde ise adres çubuğunda 62 karakteri geçince derleme yapılmayabiliyordu.
dosya doğrudan C-D gibi sürücülere atılırsa veya flash belleğe o zaman sorun çözülüyordu.
bir de flash bellkte denemek lazım,hiç başıma gelmediği için tam bir çözüm yolu öneremiyorum.

MS_59

bu benimde başıma geldi çözümü  şöyle halletim mesela direk masaüstündeki BAS dosyasını derlemiyor illaki BAS dosyası bir klasör içinde olacak yeni bi klasör açıp içine atıyorum ve sorunsuz derliyorum sanırım windows 7 den kaynaklanıyor
sürücü C veya D  hepsinde çalışıyor bendeki microcode C'de kurulu
mehmet

ete

Benim iki makinamda da da böyle bir şey olmuyor. Sorun derleme yaptığınız klasörün yalnızca okunur olması aslında. Dosyaların değil. Bas dosyanız nerede ise o yerin yalnızca okunur olması bu sorunu yaratıyor. Hepinizin ortak bir özelliği olması gerekir. EN azından bu sorunu yaşayanlar  şu bilgileri verirlerse belki bir çözüm üretilebilir;
- Hangi işletim sistemini kullanıyorlar
- Makina 64 bit midir yoksa 32 bitmidir
- PBP hangi diskte va hangi klasörde yer almaktadır (C veya D veya başkası )
- MCS hangi klasörde ve diskte yer almaktadır.
- Derlemeye çalıştığınız dosyanın tam adresi Mesela D:\programlarım\BASIC\deneme.bas gibi

Proteus forumlardan yüklenen dosyaları direk read only kabul etmektedir. O dosyayı kayıt etmeden üzerinde oynama yapılmasına müsaade etmiyor (7.8 versiyonu). Ama BAsic de bunu görmedim şimdiye kadar.
Hep söylüyorum. PBP derleyici C ana klasöründe olmalı ama her hangibir başka klasör içinde olmamalı. Görünüm C:\PBPxxx şeklinde olmalı.  MCS zaten genelde C klasöründe Program Files içinde Mechanique alt klasörüne yerleştiriliyor otomatik olarak.
Yazdığınız yada derlediğiniz programları D diskinde toplarsanız arada bir işletim sistemi yenilediğinizde programlarınızı kaybetmezsiniz.  Çalıştığını klasörün Read only olup olmadığını klasörün özelliklerine bakarak anlayabilirsiniz. Yada aynı yerden bu özelliği değiştirebilirsiniz.

Ete

mg1980

Sayın Ete Hocam ve tecrübeli arkadaşlar,
Bir sorum var:
MCS 4.0, PBP v.2.47 ve MicPro26 ile birlikte PIC Prog USB/SERI (Altaş) kullanıyorum.Bu programlarda bulunmayan PİC'leri kullanmak
gerektiğinde nasıl bir yöntem izlemeliyiz? Örneğin yakın zamanda 16F1847 işlemcisi gündeme geldi.Böyle durumlarda ne yapabiliriz ?
Herkese şimdiden teşekkürler ve saygılar.mg1980

ete

Bu konuda fazla tecrübem yok. Ancak her işlemcinin programlanabilmesi için bazı özellikleri olduğunu biliyorum. Bunlar muhtemelen programlayıcılar tarafından kullanılıyor. Bu nedenle ilk yapman gereken şey her halde o işlemciyi barındıran bir programlayıcı edinmek olmalıdır sanırım.
Ete