şarjlı traş makinesini şarjsız çalıştırma

Başlatan kosantospa, 05 Ağustos 2015, 14:54:26

kosantospa

merhabalar

ucuz çin malı şarlı traş makinelerinin bir zaman sonra pilleri bitiyor ya da şarjı çabuk bittiği için sıkıntı oluyor. içlerinde genelde 1.2 V yazan pillerden var. 2 dirençle gerilim bölücü yaparak 5v adaptörü direk motora bagladım fakat çalışmadı, boşta çalışıyor fakat ucunu takınca duruyor. Adaptörün akımı mı yetersiz acaba?  önerisi olan var mı ?

POWER

akım yetersiz geliyor. dirençle olmaz istenilen akımı karşılayamaz dirençler.motor kaç amper istiyor acaba önce ona bakmak lazım.sonrada lakım yeterse LM317 gibi devre elemanları ile yapılır.

otansev

Selamlar,
dirençle gerilimi böldükten sonra uygun bir transistörle sürmen gerekir.
kolay gelsin
TA1MK

askin

Aynı sorunu bende yaşadım.
Çin malı olmasına rağmen çok kullanışlı bir alet ve 5-6 yıldır kullanıyorum,
ucuz fiyata satılan (10tl) 2500mah iki adet şarjlı pil adım, bir demlik çay demledim, içindeki pilleri söküp
"buraya dikkat... aletin içinde kesme,biçme, revizyon işlemlerinden sonra orjinalinden büyük olan pillerin
uçlarını zımparalayıp kablo ile lehimleyip, içine sığdırmayı başardım"
Bir kez tam şarj ile 1 ay dayanıyor tabii senin traş olma sıklığını bilemem.

sencer76

Tl431 ile referans gerilimi hallet ve bd135 gibi bir transistör ile sür geç. Yıllardır kullanıyorum şahane

kosantospa

cevaplar için teşekkürler.

Alıntı yapılan: askin - 06 Ağustos 2015, 22:03:57
Aynı sorunu bende yaşadım.
Çin malı olmasına rağmen çok kullanışlı bir alet ve 5-6 yıldır kullanıyorum,
ucuz fiyata satılan (10tl) 2500mah iki adet şarjlı pil adım, bir demlik çay demledim, içindeki pilleri söküp
"buraya dikkat... aletin içinde kesme,biçme, revizyon işlemlerinden sonra orjinalinden büyük olan pillerin
uçlarını zımparalayıp kablo ile lehimleyip, içine sığdırmayı başardım"
Bir kez tam şarj ile 1 ay dayanıyor tabii senin traş olma sıklığını bilemem.

ayda 1 ya da 2 kez kullanıyorum :) şarj etmeyi unutuyorum beklemek zorunda kalıyorum surekli bazen oldu sanıp tam başlıyorum yarım kalıyor