RÖLE İLE DC MOTOR KONTROLÜ

Başlatan EMKE, 08 Ağustos 2015, 08:33:53

EMKE

Arkadaşlar herkese günaydın iyi hafta sonları çalışanlara ise işlerinde kolay gelsin diye başlamak istiyorum.Sizden bir konuda akıl isteyeceğim özellikle böyle bir tip uygulama ile çalışmış olanlar varsa tecrübelerini aktarırlarsa çok memnun olurum konu şu; dc motor uygulaması yapacağım 12v motor var normal yükünde 6-8A akım çekiyor zorlanmada dönememe  gibi bir durumda ise 16-18A gibi bir akım çekiyor devir kontrolü yok sadece yön kontrolü var  bu yüzden röle kullanamayı düşünüyorum sizden beklediğim bilgiler ise röle ile yparsam ne gibi sakıncalar olur veya olmaz sistemde pıc (modeli belli değil daha) olacağı için kontrol işlemlerinde sistemde nelere dikkat etmem yada röle haricinde mosfet yada güç transistörleri ilemi yapmam mantıkllı olur gibi bilgiler daha önce dc motor uygulaması yapmadığım için fikrim yok o yüzden .

EMKE

Ayrıca motoru belirlediğim bir akım aralığında tamamen devreden çıkarmam lazım bunun için acs712 akım sensörünü uygun buldum 20A kadar akım ölçümü yapılabiliyor yada başka fikri olan varsa bekliyorum cevaplarınızı.

Burak

Merhaba ;

Röle ile bahsi geçen , yüksek amperajda sayılabilecek bu DC motoru kontrol etmenin pek bir sıkıntısı yok , Ama bu durma ve hareket işlemleri , yani röle anahtarlama miktarı eğer çok fazla sayıda gerçekleşecek ise bu komponent ilerleyen zamanlarda problemler oluşturacaktır , çünkü bu aç-kapa'ların bir ömrü var ... Diğer yandan SSR , yada Klasik bir Hexfet kullanmanın dezavantajı ise soğutma problemleri olacaktır ... Eğer Çok fazla anahtarlama olmadığını varsayarsak , otomotiv tipi röleleri tercih edebilirsin .. Örneğin ELO marka otomobil röleleri vardır ve röle kontakları 12 Volt'a kalibre edilmiş şekilde üretildiği için 12 Volt altında yüksek akım değerlerinde kullanılmaya müsaittir  ..  Bu rölelerden yanlış hatırlamıyorsam 40-50 Amper civarında akım çekebiliyoruz ... Fiyatlarıda uygundur ayrıca .. Daha fazla detay bilmediğim için öneriler bunlarla kısıtlı ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

EMKE

Burak cevap için öncelikle teşekkür ederim kontrol olayı için aslında h köprüsü oluşturmak istemiştim mosfetler ile bundan vazgeçme sebebim hız kontrolü olmayacağı için çokta mosfet olayına girmek istemedim ama hız kontrolü yapmadanda mosfetleri kullanma şansım olursa (direk yol verme) yinede mosfet kullanabilirim bu şeklde kullanma şansım nasıl mosfetleri , pıc sinyali geldiği anda mosfetler 12 volt vererek motora yol vermek istesem nasıl olur ?

~ENES~

Emke hocam çift kontak role ile yön kontrolü yapılabilir moslarla uğraşmak istemessen .. Hatta Durul kalkmak icin bir tane mosfet veyayine role kullanabilirsin .. Ben asenkron mmotorları (AC) yön kontrolünü çift kontak role ile yapıyorum sorunsuz çalışıyor yıllardır .. Aklınızda bulunsun dedim ..

Enes
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 10 Ağustos 2015, 00:45:44
Emke hocam çift kontak role ile yön kontrolü yapılabilir moslarla uğraşmak istemessen .. Hatta Durul kalkmak icin bir tane mosfet veyayine role kullanabilirsin .. Ben asenkron mmotorları (AC) yön kontrolünü çift kontak role ile yapıyorum sorunsuz çalışıyor yıllardır .. Aklınızda bulunsun dedim ..

Enes
@Emke Enes beyin dediği yöntem motor yön kontrolüde en garanti ve en kolay bir yöntemdir.Tek hedef yön kontrolü ise farklı bir yol düşünmenize gerek yok.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

EMKE

Cevaplar için teşekkürler peki sistemde pıc olacağı için ve sistem aküden besleneceği için motorun çalışması ve  durması esnasında oluşabilcek parazit vs gibi yöntemleri engellemek için neler yapmam lazım , benim aklıma voltaj girişine bir dc -dc filtre geliyor ayrıca pıc için regüle kısmına ise 7526-5v bir regüle gibi  , ayrıca 4 röle kullanmam gerekicek bu sistem için   röle kontaklarındaki arkı söndürmem yada motorda oluşacak durma esnasında oluşacak emk için  nasıl bir filtre oluşturmam lazım ben r-c filtre olurmu diye düşünüyorum röle kontaklarına paralel sizlerin önerileri ve yaşadğınız tecrübeleri anlatırmısınız?

Bahri Bilir

Motoru role ile sürersen ve 12 v besleme kaynağında kullandığın kabloları akıma göre ince tutmazsan motorun üreteceği ters emkin devreyi pek etkileyebileceğini sanmıyorum.Yani bir filtreye gerek yok.Ama eğer motorların amper değerleri çok yüksek değilse basitçe + ve - sine birer diyot bağlayarak ters emkin büyük ölçüde önüne geçmiş olursun.
Ama roleler de oluşacak emk motordaki emkden daha çok devre üzerinde etki oluşturacaktır.Ama roleler genelde düşük amperlerle çalıştığı için bu işi role başı 1 vaya 2 diyot kullanarak çözebilirsin
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

EMKE

Motor akımı normal çalışma anında yükte 6-8 a arası zorlanma yada sıkışma gibi bir durumda 16-18 a arası bir akım çekiyor zaten zorlanmada akım kontrolü ile set ettiğim akım aralığında sistem stop durumuna geçecek , akımıda acs712-20a ile ölçmeyi düşünüyorum .