Şarjlı pil-batarya önerisi?

Başlatan bilsisco, 13 Ağustos 2015, 14:25:50

bilsisco

yaptığım oyuncak arabanın motorları çalışırken 700mA akım çekiyor.(hesaplayınca 8,4watt gücünde)
Bunu 1A adaptörle çalıştırabiliyorum ama kalem piller yetmiyor.
pillerle yük altında 180mA alabildim.
---------
Acaba 12v 1A sağlayan ve şarj edilebilen ne kullanmalıyım?
https://www.youtube.com/watch?v=-JqO9zr4cJY

yilmaz-imr

Telefon bataryaları iş görür ama 4 tane lazım. Çalışma voltajın düşük olsaydı iyiydi.

ete

1850 kılıf liion pil kullan . Laptop bataryalarının içindekinin aynısıdır. Max şarj edilmiş hali 4,2v verir pil boşalana kadar 3,2v üzerinde kalır ve yeterli akımıda verir. Şarj voltajı 4,2v tu kesinlikle aşmamalıdır. 3 tanesini seri bağladınmı 12v civarı voltaj alırsın. Eski laptop bataryası bulursan içinden 3 tanesini kullanabilirsin. Genelde pillerin birisi bozuluyor diğerleri sağlam kalıyor. Hatta içindeki koruma devresi bozuluyor piller sağlam kalıyor.
Ete

bilsisco

Hocam şunlar olur mu? 25lira civarı tanesi.
telefon bataryası daha pahalı bir yol sanırım

ete

Pilli bir alet yapacak isen lityum pilden şaşmayacaksın. Nicd piller çok çabuk bozuluyorlar. Şarj hafızaları vardır. Pil iyice bitmeden şarj edilemezler. Lityum pillerde bunların hiç biri yok. Tek dikkat edilecek husus şarj voltajı 4,2 voltu geçmemeli. Kara senin.
Ete

bilsisco

Hocam lityum-ion yada lipo piller hem pahalı hem de doğru şarj edilmediğinde patlama riski var.
bunlara bir de düzgün bir şarj ünitesi gerek bu da maliyet artırır.
arkadaş küçük bir dirençle ni-cd pillerini deşarj kutusu yapmıştı
ömrü uzun oluyormuş

yilmaz-imr

izmir cankayada yan sanayi 5 tl ye 1100 yada benzer telefon bataryaları vardı Onun için önerdim.

Şarjlı el lambalarının içinde küçük akü oluyor fakat ne kadar amper verebilir bilmiyorum.

hobbyrc sitesinde 2 el satışlar var. Uygun fiyata istedigin bataryayı bulabilirsin belki.
Model araçlar yüksek akım çektiği için pillerin performansı zamanla düştüğünde satıyorlar.
Öyle denk gelirse ucuza alabilirsin. Senin işini görür herhalde.

http://www.hobbyrc.com/forum/forums/291-RC-Pil-ve-%C5%9Earj-Aleti

Batarya resmi yüklemişsin. İkinci fotodaki pilleri şarjlı el matkaplarında görüyorum. Yüksek amperli sanırım.

askin

İzmir balçova-Kipa  da tesco marka 2500mah iki adet ni-mh pili birkaç ay önce 10tl. ye almıştım.

bilsisco

Benim anlamadığım bu tür bir dolu proje var, youtube da 4 tane 1.5v kalem pil ile çalıştırıyorlar.
Aynı motor ve servo markaları olmasına rağmen benimki böyle gitmiyor, gücü yetmiyor
el kamerası bataryası buldum sağlam(7,2v  5Wh), %85 doluyken test ettim yine güçsüz  :(
2450mAh philips şarjlı pil(4 tane) ve normal kalem pil(4 tane) var ama yine randıman yok

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: ete - 13 Ağustos 2015, 17:57:30
Pilli bir alet yapacak isen lityum pilden şaşmayacaksın. Nicd piller çok çabuk bozuluyorlar. Şarj hafızaları vardır. Pil iyice bitmeden şarj edilemezler. Lityum pillerde bunların hiç biri yok. Tek dikkat edilecek husus şarj voltajı 4,2 voltu geçmemeli. Kara senin.
Ete
Hocam tam duymak istediğim bir bilgi teşekkürler.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"