3

16F877A EPROM SORUN!!!

Başlatan 3mZ, 21 Ocak 2012, 15:55:16

3mZ

Sanayide lokanta çalıştıran bir arkadaşımın hatır gönül ricası üzerine müşteri hesap kontrol adında devre tasarladım hesap makinesinin bir benzeri diyelim aynı anda günlük satışlarını izleyebilecek tasarladığım devre ektedir.

Sorunum programı açtığınızda
KI-KU-TA-DN-DU-AYR DEĞERLERİNİ EPROMA KAYDETMEK BU DEĞERLER O GÜN İÇERİSİNDE YAPILAN SATIŞLARIN DEĞERLERİ ÖRNEK 100 AYRAN 30 ŞİŞ KUŞBAŞI 120 DÖNER VS.
bu değerleri eproma yazdıracağım zaman hata veriyor program ektedir yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

ete

Programd eprom konusunda sorun yok. Yalnızca sigorta ayarlarında ,
@ DEVICE pic16F877A, WRT_ON
komutu normalde geçerli bir komut değildir. WRT_OFF vardır ancak WRT_ON yoktur. hata burada veriliyor.
Bence o kumutu kaldır. Yada yerine;
WRT_256
WRT_1FOURTH
WRT_HALF
gibi bir komut yaz.

Programda asıl sorun stack taşması hatası. Bunuda sebebi, Okuma isimli alt program.
Bu alt programda Toplam isimli etikete gidilme alternatifi mevcut. Oraya gidince yine bir şekilde Ekran isimli etikete geliniyor. Sonra yeniden Gosub okuma komutuna geliniyor. Halbuki Gosub okuma komutu önceden işlenmiş ve o komut sonucunda bir Return görerek yeniden gelinen yere dönülmesi gerekirdi. Budurumda Gosub Okuma ile bir alt programa gidiliyor ama bir şekilde oradan dönülmeden yeniden Gosub Okuma komutuna gelinmiş oluyor. Böylece program stack daki sırayıda kayıp etmiş oluyor ve stack taşması meydana geliyor. Bu sorunu düzeltmelisin.

Ete

3mZ

ETE
Devreden write çıkarınca sorun yok write komutunu devreye alınca "undefined symbol write" diye hata veriyor.

Dediğiniz okuma: bölümünden
if b9=0 then TOPLAM
if b10=0 then DEVAM
if b11=0 then gosub SIFIRLA1
if b12=0 then gosub KAYDET 
bunları müşteri isimli etikete gönderdim sorun aynı write hatası veriyor ekran isimli menüye tekrar dönülmesi doğal hocam çünkü toplam tuşuna elimiz basılı tutulursa toplam menüsünde kalır bıraktığımızda ekran isimli menüye dönüş yapıyor. Daha başka ne deniyebilirim hocam pek bişey yapamadım.

3mZ

ete

WRT_ON diye bir komut yok. Onu kullanmaman gerekiyor. WRT komutu verdiğim üç şekilde açılıyor. Ama kapatılırken WRT_OFF şeklinde kapatılıyor.
Bu wrt 'in eproma yazma ile bir alakasıda yok ayrıca. Konu tamamen program hafızasının belirli bölümlerinin Yazma korumasın alınıp alınmaması içindir.

Ete

3mZ

Hocam o dediğinizi uyguladımda olmuyor başka türlü nasıl deniyebilirim tek istediğim o değerleri hafızaya almak.

ete

Yazma komutlarını şöyle ver,
WRITE $00,KI:pause 10
WRITE $01,KU:pause 10
WRITE $02,TA:pause 10
WRITE $03,DN:pause 10
WRITE $04,DU:pause 10
WRITE $05,AYR:pause 10
GOSUB SIFIRLA1
RETURN

veya
WRITE $00,K,KU,TA,DN,DU,AYR:pause 10
Gosub Sıfırla
Return
Yalnız ben deniyorum eproma kayıt yapılıyor. Belkide kayıt ediyor ama okuyamıyorsundur.
İsis de pause tuşuna bas ve Debug menüsünü aç aşağıya doğru PI CPU EEPROM MEMORY seçeneğini seç. Açılan pencerede eprom hafıza bloğu karşına gelecektir. Sarı renkli olanlar yeni yazılmış değerleri gösterecektir.
Olmuyor ise Basic versiyonun nedir onu söyle.
Ete

3mZ

HOCAM 2 türlüde denedim olmuyor versiyon 2.6

ete

Peki benim derlediğim dosyayı kullan bakalım.
Ben bizzat eproma kayıt yapıldığını görüyorum.
Ete

3mZ

Hocam ewet çalışıyor ama ben sizin yolladığınız bas dosyasını derlemeye kalktığım zaman "undefined symbol write"arızası veriyor benim derleyiciden olması lazım napmam lazım?

ete

Derlemede MPASM mi kullanıyorsun?,  daha doğrusu MCS de View menüsünde Compiler- Assembly seçeneklerin nedir.
Ete

3mZ

hocam dediklerinizi bilmediğim için dediğiniz kısımların fotolarını çektim

ete

Sorunun kaynağı büyük ihtimal ile MCS yerine MCS PLUS kullanıyor olman. Tabiiki PBP versiyonun 2.60 da olmayabilir.
Bu konuyu elli defa dile getirdim ama kimse beni dinlemiyor maalesef.
PLUS versiyonu ücretli programdır. Ve ne hikmetse kim kullanıyorsa benzer sorunlar yaşıyor.
MCS normal olan ise ücretsiz ve kusursuz çalışmaktadır. Kısa yoldan MCS versiyon 4.0.0.0. bul ve yükle.
Link;
http://www.mecanique.co.uk/software/mcsinstall.exe

Ete

3mZ

Hocam haberim yoktu şimdi dediğinizi kurdum gene aynı yeni kurduğumda yapmam gereken ayarlarmı var acaba?

F®T

3MZ bendede mcs 4000 ve pbp 2.60 var aynı oluyor.genel bir sıkıntı var gibi.verilen hatalarda tanımlanmamış sembol eeprom a yazma hatası gibi.tanımlamalarını bir kontrol et istersen.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

3mZ

ferit bir sorun olsa ete hocanınkindede derlemez onunkinde derliyor.