sim900 gsm modül ve pic16f628A sound komutu gürültü sorunu

Başlatan mehmetkaplan2323, 01 Eylül 2015, 08:24:41

mehmetkaplan2323

Arkadaşlar pic 16f628a ile pic basic de sound komutu kullanarak sim900 gsm modül yardımıyla ses sinyali göndermek istiyorum. linkteki bağlantıyı yapıp gsm modülü cep telefonu ile aradığım zaman sım900 hattı açıyor.fakat cep telefonunda picin sound komutu ile ürettiği ses ile birlikte çok aşırı bi gürültü geliyor.sim 900 ün pic ile bağlantısını sökünce gürültü kesiliyor.işin garip olanı sound komutu ile ses üretilmeden gürültü başlıyor.yani ses sinyali varkende yokkende pic ile sım900 bağlı iken çok aşırı gürültü var.sim900 gsm modülün mic_p ve mic_N pinlerine elektret mikrofon taktığımda hiç gürültü olmuyor.sesler çok net gönderilebiliyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim .ilgili tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

http://dosya.web.tr/RydY5K

Maxim

ama böyle olmazki yani bence olmaz
çünkü o giriş mikrofon girişi siz kondansatör üzerinden 0-5v pwm sinyal veriyorsunuz

skobunuz yokmu?
girişe mikrofonu taktıktan sonra konuşurken sinyale bakın
sonra pic çıkışına bağlayın sound komutundan sonra tekrar bakın farkı anlarsınız

birde pic ile sim900 ün gndleri aynı değilmi?

mehmetkaplan2323

hocam 0-5 v pwm sinyal göndermeden bu gürültü yine var.pic çıkışını mic_p ye bağladığım an gürültü karşı tarafa ulaşıyor.sanki şaseler uyuşmuyor gibi.halbuki pic şasesi ile sim900 şasesi birbirine bağlı.linkteki devreyide google da sim900 line input yazan pdf den buldum.

Maxim

tamam dediğini aradım ve baktım
giriş voltajı 100mv ve 500mv dan düşük 2 tip single-end bağlantı seçeneği gördüm (0-5v değil)
mesele şu anda giriş seviyesi değil diyorsunuz ama bias voltajından falan bahsediliyor
sayfa 8 de bias voltajı ve direnc-kondansator değerleri ne olmalı gösterilmiş
http://mt-system.ru/sites/default/files/documents/an_sim900_audio_line-in_input_v1.01.pdf

birde şöyle bir yazı var tam anlamadım
diyorki eğer LINE-IN için MIC2 seçilmiş ise, audio accessories özelliği kapatılması lazım.

Maxim

birde pwm sinyal göndermeden pic çıkış konumu ne durumda?
0v değilmi
belki o da sıkıntı yaratmasın?
sinyal gitmediği durumda çıkış pinini giriş olarak set edin bence

Mucit23

Evet giriş olan bir pine bağlamayı bir dene. Şunu merak ettim. MicP pinini kendin bir kablo ile doğrudan GND ye bağladığındadamı aynı sorun oluşuyor? Birde Pic'den değilde telefondan veya PC den ses sinyali yollamayı dene.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

mehmetkaplan2323

pic çıkışı normalde sıfır seviyesinde 
dediklerinizi denedikten sonra dönüş yaparım.

mehmetkaplan2323

önerilerinizi denedim,
sim900 mic_p pinini grounda bağladığımda da yine gürültü var.
sim900 MİC_P ve MİC_N girişinden android frekans jeneratörü yardımıyla cep telefonu kulaklık çıışından bağlantı yaptım.Çeşitli genlik ve frekanslarda sinyal gönderdim.En ufak bi gürültü yok.Ayrıca cep telefonundan mp3 sesi gönderdim sonuç mükemmel.Ama pic sound komutu ile sesi(pwm signal)  iletmeye kalktığım zaman çok gürültü var.Pic basic yazılımında Mclr reset sigortası off konumunda, uç boşta bekliyor.Pine el deyince pic reset atıyor.Yani anlayacağınız çok gürültü var.
  pic devresini ve sim900 devresini ayrı beslemeler iyi yaptım gürültü %70 azaldı.Birde akü ile devreyi besleyip sonucu göreceğim.önerilerinizi bekliyorum.

mehmetkaplan2323

Arkadaşlar sorunu desteklerinizle çözdüm. tek problem gnd nin devre icinde çok dolaşması.Mic n girişine kısa yoldan şaseye bağlayınca sorun düzeldi.devre gnd yi tam alamadığı için yapıyormuş.Devre içerisinde gnd çok dolaştığı zaman pcb nin her noktasındaki potansiyel farkı aynı olmadığı için bu sorun kaynaklanıyor.Bir nevi bobin etkiside yapıyor.Groundun Tam sıfır olduğu noktada uğultu tamamen kesiliyor.sorun aslında kart tasarımı ile ilgili.GND lerin mümkün olduğu kadar kısa yoldan besleme eksisine bağlanması gerekir.ikinci bir sorunda devrede analog ve dijital gnd lerin ayrı olmayışı. sonuç itibari ile agnd ile dgnd aynı noktada birleşse  bile özellikle ses devrelerinin randımanlı çalışması için gnd lerin mümkün olduğu kadar kısa ve ayrı ayrı olması gerekiyor.hepinize teşekkürler.

gogoce

bu yüzden ground plane kullanılıyor

çözmüş olmana sevindim
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar