Otomatik Voltaj Algılama Devresi Arıyorum

Başlatan rayman, 01 Eylül 2015, 21:38:03

rayman

9,6 volt , 48 volt arası her hangi bir voltajda çalışan cihazı bu devreye bağlayınca otomatik kendi algılayıp voltajı o değere kendi algılayacak bir devre  şeması arıyorum.  Bir nevi Otomatik Voltaj ......

İlyas KAYA

Kaç volt çıkış alacaksınız ? yada kaç volta sabitlemek istiyorsunuz ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

rayman

Selam. Mesela , 48 volt max voltajımız olsun , 9,6 volt min voltaj olsun. Bu değerde bir bir Power Suppyl düşünelim. Buna bu aralıklarda çalışan bir cihaz bağladığımızda otomatik kendi ayarlaması lazım. 350ma. yada 500ma. çekeceğiz....... Oda Max. 30watt gibi güç .....

Hattuşa

Alıntı yapılan: rayman - 01 Eylül 2015, 22:08:51
Selam. Mesela , 48 volt max voltajımız olsun , 9,6 volt min voltaj olsun. Bu değerde bir bir Power Suppyl düşünelim. Buna bu aralıklarda çalışan bir cihaz bağladığımızda otomatik kendi ayarlaması lazım. 350ma. yada 500ma. çekeceğiz....... Oda Max. 30watt gibi güç .....

slm rayman;
bahsettiğin sistem yani 48v giriş çıkışıda istenilen aralıkta almak için LM317,LM338 gibi bir LDO yu işlemci ile kontrol edip, hangi voltajda çıkış vermek istediğini işlemci ile belirleyebilirsin.
tabi bu basit bir yaklaşım, daha profesyonel bir bir yaklaşımı arkadaşlar burdan söyleyebilir

Bahri Bilir

LM3914 Verdiğiniz 2 voltaj farkını 10 a bölüp voştaj değerine göre 10 farklı çıkışı aktif veya pasif ediyor.Googlede "LM3914 Devre" olarak araştırırsanız kafanızda daha net yöntemler oluşur.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Hattuşa

Alıntı yapılan: F.T - 02 Eylül 2015, 15:09:20
öyle bir cihaz yok sanırım. :)

hocam benim anladığım şekildeyse dediğim gibi olmaz mı?

F®T

Hocam arkadaş demişki bu aralıklarda bir besleme olsun ama bu besleme takılan cihaz kaç volt ile çalışıyorsa bunu anlasın ve çıkışını ona göre ayarlasın.Benmi yanlış anladım yoksa... ::)
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

rayman

Sayın arkadaşlar güzel fikirler yürütmüş sağ olsunlar. Ancak bu deveyi sanırım Meenweell diye bir firma var o yapmış. Benim fikrim ise Sg3525 yada Feedback kontrolü üzerinden digital bir potansiyometre yapılıp istenilen voltaj ayarlanır. Ancak otomatik olarak her hangi bir voltaja sistemi ayarlaması nasıl olacak  ?

İlyas KAYA

İyi ama madem giriş voltajı çıkış voltajı olacak ise araya devreye ne gerek var ?

Mutlaka bir değeri set etmek yani sabit tutmak gerekir. Bence anlatımınızda hata var.
Ayarladığınız bir çıkış gerilimi için örneğin ; 14volt

9.5volt ile 48 volt arasında daima 14volt mu verecek ?

Siz bunu şarj için mi kullanacaksınız ? Kullanacağınız yeri de belirtirseniz hatalı bilgi almamış olursunuz.

rayman

Sanırım siz yanlış anlamışsınız......... Ben 48 volt ile 9,6 volt arasında volt sınırlaması olan vede bu aralıklardaki voltajla çalışan her hangi bir cihazı taktığımızda o cihazın voltajına göre otomatik ayar yapacak bir devre istemiştm. Birde şöyle fikir yürüttüm ,  proje için ,  çıkış boşta iken her zaman 0 volt. Cihazı taktığımızda Soft start gibi yavaş yavaş o gerileme geldiğinde duracak olması olabilir mi ?

Maxim

öyle şey olurmu? yok artık
cihaz nereden bilsin ne taktın? kaç volt lazım?

F®T

Şöyle olur.DC besleme üzerinden haberleşme yapacaksın.Hangi cihazı güç kaynağına bağlarsan bu cihaz güç kaynağı ile haberleşip kim olduğunu ve kaç volt istediğini güç kaynağına söyleyecek ve güç kaynağı çıkışını o cihaza göre ayarlıyacak.
Demokrasilerde çareler tükenmez. 8)

İlyas KAYA

Eğer takılacak cihazları siz yapacaksanız 1 tane direnç koyarsınız ve adaptor bu drenci okuyup gerilimi ona göre verir.

Öteki türlü nasıl olacak ? meanwell 'in hangi ürününde var bu özellik ?

rayman

Sanırım proje biraz ilginç gelmiş bazı arkadaşlara. Onlarda ilginç cevap vermişler..... Ama normal olan birşey var bunu yapmışlar ama hangi model olduğunu bilmiyorum Marvell'in birisinden duydum .  Yapamayacğımızı anlayınca hemen konu başka şeylere dağılıyor :D Ona bakarsanz Cep Telefon!u olurmuyduk diyorduk adamlar , Bilgisayar tabanlı yaptı neredeyse :D Demek ki insan herşeyi yapabilir. Bilgi önemli. Tecrübemiz yoksa bunuda söyleyelim , birşey kaybetmeyiz.