pic ile on off mosfet süremiyorum!!! reset atıyor !

Başlatan muratguenduez, 08 Eylül 2015, 12:33:57

muratguenduez

merhaba değerli arkadaşlar,

pic output olarak 2sn on 2sn off olacak mini bi flasşör yazdım. 16f88 kullandım. brownout off, lvp off, mclr de off yaptım. 1k ile çıkıştan mosfete giriyorum, mosfet irf740. calıştırdığım bi kaç led grubu var. ancak yüksek akım çeken bi grup daha var o çalışmıyor. düz bağlantıda 6 voltta 2A falan çekiyor. neyse çok hızlı bi şekilde yanamadan sönüyor ve işlemci reset atıyor. bir sürü direnc kombinasyonu denedim pulldown ve pic- fet arası direnc için fakat olmuyor bi türlü. ha bdx53c transistörünü de denedim ondada aynı durum söz konusu belli bir akımın üstüne çıkamıyorum kısaca. yardımlarınızı bekliyorum lütfen,,

iyi forumlar

Bahri Bilir

Murat bey bahsettiğiniz iki amper çeken ledleride aynı enerji kaynağından besliyor iseniz muhtemelen ya enerji kaynağı zayıf geliyor (2 amperi karşılayamıyor).Yada enerji kaynağınız güçlü ama aradaki enerji hatlarınız zayıf olduğu için enerji zayıf geliyor.

Sorunu bulabilmek adına pici farklı bir enerji kaynağı ile besleyerek deneme yapabilirsiniz.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

muratguenduez

ilginiz için teşekkür ederim. kullandığım 6.5v 4.5 amperlik akü. fakat 7805 kritik alanda çalışıyor nihayetinde. 30a lik regülelei kocaman kasalı göstergeli bi güç kaynağı ile de denedim. 7805 sadece pic i besliyor fakat şaseleri ortak. yani ledleri sürdüğüm feti aküden direk çalıştırıyorum. elektronikde hissetmek nasıl bi tabir olur ama, sanki pic e ters bi akım faln geliyo ya da mosfet gateden fazla akım çekiyor da pic resetliyor gibi. az önce arastırırken gördüm logic level mosfetler varmış. piyasada bulabileceğim bi model ismi bakıyordum. çok sinir oldum. sitelerde de led ile çalışsan yok genel de motor falan. aslında aküyü şarj ederken de pwm kullanıyorum 8khz de ama onda 350mA i geçmedi hiç şarj akımı. hani pek fet tecrübem yok sadece teorik, frekansla gate voltajı sabit tutulması gerekiyormuş falan tam verim için vsvs.

teşekkürler..

İlyas KAYA

Murat bey bir devre şemanız var mı ? kontrol edelim.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

muratguenduez

hazırladım. dediğim gibi 7805 sadece pic i besliyor. picin + - arasında direk soket üzerinde bir 100n daha koydum.

bu arada ayrı bir kaynaktan fet collektörünü besledim. güzel çalışıyor. ama öyle bi lüksüm yok. bir de ayrı bir 7805 de ekledim. yani aküden iki ayrı 7805 besledim ve yine sonuç aynı.  başka bişey daha var, direk güç kaynağına bagladım yine resetliyor. akımı karşılaması diye bi durum yok.

teşekkürler.

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: muratguenduez - 08 Eylül 2015, 13:55:39
bu arada ayrı bir kaynaktan fet collektörünü besledim. güzel çalışıyor. ama öyle bi lüksüm yok.

Beyfendi isise çizdiğinizde düzgün çalışıyor değil mi?

Ve yukarıda ayrı bir güç kaynağı ile fet collektörünü (ledleri) beslediğinizde sorun olmadığını söylemişsiniz.eğer böyle ise en başta yazdığım iletimdeki sıkıntılar mevcut demektir.

Beyfendi ilk önce picin çıkışına basit tek bir led bağlayıp pici test edin sonra pic o ledi toggle yaparken onu durdurmadan devredeki 2 a lik  ledleri besleyen fetin gate ucuna direk + 5 volt verin.5 voltu fet e verdiğinizde ledler yanıyor ama pic resetliyorsa güç kaynağı yetersiz demektir.Başka bir durum anattıklarınıza göre mümkün değil.

muratguenduez

simulasyonda çalışır mı denemedim. istediniz diye iki dakka çizip gönderdim. zaten siz dediniz diye denedim başka kaynağı =). benim ayrı bir kaynak bağlama lüksüm yok. şu anda elimde malzeme yok ama 3.6v luk picle yapınca bi sorun olmaz gibi geliyor da emin değilim. çünkü güç kaynağına bağlayıp 8v ile besleyince de aynısını yapıyor. akü şarjını da pwm ile yapıyorum sorun yok. ama muhtemelen yüksek amperli bi şarj olsa yine aynı sorun olacak.

Bahri Bilir

Murat bey şuan benim söylediklerimi kalıcı bir sistem olarak düşünmeyin bunları tam olarak sorunu bulabilmeniz için öneriyorum.Enerjiyi sadece voltaj olarak düşünmeyin.
Yani 2 amperlik yükden bahsediyorsunuz.5 voltaki 2 amper yük 10 wat yapar.Kullandığınız adaptör 100 volt da olsa 10 wattı vermediği sürece enerji yetersiz gelecektir.
Eğer elinizde 5 volt 4 amperlik bir yük varsa bunu güc kaynağınıza (akü değil) bağlayıp ölçü aletinizle kontrol edip daha net çözüme ilerleyebilirsiniz.

muratguenduez

şöyle bir aydınlatma yapayım ozaman;

akü yerine laboratuar tipi bi güç kaynağı da bağladım denedim. yani supply kısmı sorun değil. ledler yanarken pic üzerinde 4.2 volat bi düşme oluyor ama çalışması lazım bence. aşşağıda dediğinizi de denedim. 500ms aralıklı bi toggle koydum, ve toggle çalışırken, diğer güçlü ledleri akünün direk kafasına dokundurdum ve =)) toggle hiç bozulmadı =)  sanırım benim devremde ledleri kapatması için kurduğum bi voltaj ölçücü kat var. yüklenince akü ani akım çekiyor ve benim analog girişteki sinyal düşüyor ve alt sınırına gelince de kapatıyor sanki... yazılım hatası olabilir.

ayrıca feti ayrı pic i ayrı besledim sorunsuz çalışıyor demiştim ya, orada da diğer kaynakla ilgili hiç bi kontrol bağlantısı olmadığından kesmiyor...

yardımlarınız için teşekkür ederim... ben yazılımı bi kontrol edeyim. olmadı kontrol katlarına da bi transistör atarım o tarafı etkilemesin...

muratguenduez

while (vsol < 450){

set_adc_channel(1);
               delay_us(20);
               vsol = read_adc();

set_adc_channel(0);
               delay_us(20);
               vbat = read_adc();

output_high(pin_a2);
               delay_ms(2000);
               output_low(pin_a2);
               delay_ms(2000);

if ( vbat < 600) break;
               //if(input(pin_b5)) break;
               }

burdan diye düşünmüştüm ama, DEĞİLMİŞ...

picwizard kullanmıştım, nobrownout u sectim diye hatırlıyordum. elimle tekrar yazdım bi satır. oldu şimdi. şimdi de yeni bi sorun oldu, yanma sürelerinin uzun tuttum, ledler yaklaşık 7A çekiyor. yaklaşık 15 20 kere yandı sonra yanık kaldı mosfet çok ısındı... neden yanıp kaldı acaba fikrin var mı hocam ?

Bahri Bilir

Muhtemelen mosfet yanmış veya pic veya her ikiside.Ama tohaf olan ledler nasıl olurda 3 amper çekerken 7 a çekmeye başlar?

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

İlyas KAYA

Aslında tam da bunu söyleyecektim ama bir iş girdi araya yazıyı göndermeden çıktım.

"Eski yazdığım şuydu ; Mosfeti PIC'den ayırın ve 5volt verin. Devre çalışacak ancak Mosfet büyük ihtimal ısınıp yanacak. Çünkü VGS gerilimi 20volt siz 5volt veriyorsunuz. Aynı zamanda logic level değil."

Nitekim zaten bu sorunu yaşamışsınız. Mosfet işi tam baş belası olması hasebi ile şuan 30watt lık elektromekanik kilit sistemi için IRLR024N mosfet kullanıyorum. Tam yükte bile banamısın demiyor.

VDS 5volt da 10Amper verebiliyor.
Detaylı şemasına ve bilgilere datasheetten ulaşabilirsiniz.
Türkiye de de 1 TL gibi fiyata bulunabiliyor.

http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irlr024n.pdf

Bahri Bilir

İlyas bey fiyat olarak IRLR024N n-channel bir mosfet için 1 tl çok değil mi?

Bir çok projede sorunsuz kullandığım n-channel 60 w VGS 10 v mosfet 1,07 TL

http://www.direnc.net/IRFZ44-N-Channel-Power-Mosfet-60V-50A-150W-,PR-2284.html

Ebay da 10 adet 1,90 dolar

http://www.ebay.com/itm/10PCS-MOSFET-Transistor-IR-IRF-TO-220-IRFZ44N-IRFZ44NPBF-/360880884790?hash=item54062d4c36

Ama anlamadığım nokta murat beyin kullandığı fet VGS 20 voltken daha düşük olan 5 v ile neden yandı.Yani aslında 20 voltu aşınca yanması gerekmiyor muydu?.Birde kulllandığı fet 125 watt ???

Ve sizin önerdiğiniz fet VGS 4,5 volt ?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 08 Eylül 2015, 20:49:47
İlyas bey fiyat olarak IRLR024N n-channel bir mosfet için 1 tl çok değil mi?

Bir çok projede sorunsuz kullandığım n-channel 60 w VGS 10 v mosfet 1,07 TL

http://www.direnc.net/IRFZ44-N-Channel-Power-Mosfet-60V-50A-150W-,PR-2284.html

Ebay da 10 adet 1,90 dolar

http://www.ebay.com/itm/10PCS-MOSFET-Transistor-IR-IRF-TO-220-IRFZ44N-IRFZ44NPBF-/360880884790?hash=item54062d4c36

Ama anlamadığım nokta murat beyin kullandığı fet VGS 20 voltken daha düşük olan 5 v ile neden yandı.Yani aslında 20 voltu aşınca yanması gerekmiyor muydu?.Birde kulllandığı fet 125 watt ???

Ve sizin önerdiğiniz fet VGS 4,5 volt ?

Aslında fiyatı 0,9 TL perakende fiyatı ama ben 1 TL yazdım. Toptan alırsanız çok daha uyguna gelecektir.
5volt ile yanmasının sebebi akımı mosfet üzerinde kısıtlamanız. Kanal tam açılmadığı (doyuma ulaşmadığı) için direnç görevi görüyor ve ısınıp yanıyor. Eğer kanalı tam açarsanız mosfet üzerinde hiçbir yük kalmaz.

Benim önerdiğim mosfet için datasheet de 4.5votta 9 Amper 5volt da 10 amper olarak yazmış. Yani sadece 4.5volt değil. 4.5volt ile dahi 9Amper verebiliyor demek oluyor.

Kendi kullandığı mosfet ile tabi ki 120watt ise 120watt güç alabilir ama bunun için mosfet driver kullanması gerekir.Bu da mosfet kadar ek maliyet demek.