pic ile on off mosfet süremiyorum!!! reset atıyor !

Başlatan muratguenduez, 08 Eylül 2015, 12:33:57

İlyas KAYA

IRLZ44 çok sık kullanılan ama nispeten daha pahalı bir mosfet. Bir çok uygulama da direk PIC ile sürebilir ve  kullanabilirsiniz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

muratguenduez

direnc.net de 0.46tl ye n ve p kanal mosfetler var smd paket 3A l serisi. çok iyiymiş bunlar tam benim yaptığım işin kriterlerine uyuyor. teşekkür ederim bilgi için. yalnız stokta yok olması gelmiceği anlamına gelmez sanırım dimi =)

muratguenduez

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 09 Eylül 2015, 15:42:51
Öyle ise 10voltu switching yapmak gerekecek. Tabi bunun içinde PWM gerekiyor. Direnç değerini yükseltip lineer olarak deneyin.

Bir noktada ısınması durması gerekir. Mosfet çıkışına ters olacak şekilde beslemeye diyot atıp deneyin bir de.

Şema değilde uygulamanın bir fotoğrafını ekleme şansınız var mı ? Belki de uygulamada bir sıkıntı vardır. Bunu da görmek gerekecek.

ilyas bey merhabalar tekrar,

devrem bitti logic fetleri de kullandım. led sürmede 16khz de problem yok. tertemiz irlml2502(n). fakat n ile p sürüp akü şarj etmem gerekiyor ki p kanal olanı süremedim bi türlü. irlml6402. yani panel en fazla 450 - 500mA verebilyor.

İlyas KAYA

murat bey ; Mosfet ile mosfet sürmek pek makul değil şuan ki devrenize ve yapacağı işe göre.
Denemeyi simulasyonda mı yoksa gerçek devrede mi yapıyorsunuz ?

muratguenduez

100 baskı devre verdim bile fakat osiloskop olmadığı için frekansı anlayamıyordum. verdiği voltajı partenaxta çok iyi alabiliyodum güneş yükseldikçe gerilimi kısabiliyodum yani duty oranlarını değiştirerek. aynı devredeki led sürdüğüm n kanalda ise 16khz ledlerin üstünde bile görüyorum. ilk önce p kanalda pullup yok deşarj olamıyor diye 330 ohm koydum fakat bu seferde güç aktaramıyor ve 7 8 sn sonra kesime gidiyor pic.  kaldı ki zaten simulasyonda çalışması zor yüksek frekansta düzgün çalışmıyor proteus. uygulamasını zaten yapmıştım sadece mosfetlerim değişti. smd mosfete döndüm okadar. logic yaptım hepsini. birde ilk n kanal mosfet için pullup 10k olanı 3.3v kaynağından almıştım p kanalın gate ine 3.3 gelsin logic diye. şimdi o 10k yı direk beslemeye çeksem bu sefer fazla mı gelir gate için. çünkü datasheetinde 0.8 - 2,5 volt min max yazıyor. sıkıştım kaldım baskı devrelerde çıktı.

İlyas KAYA

Besleme girişinden 330 Almışsınız ve aynı zamanda 10K ile 5volt beslemeden. 330'u tamamen sökün , 5volt daki 10K yı da 4K7 ile  değiştirin öyle deneyin.

muratguenduez

eski hali öyleydi zaten =) 4.7k yi mosfet girişindne mi alayım yoksa 3.3v pic beslemesinden mi ? bide gündüz deneyebileceğim, çünkü devrede akım sınırlama yapmadım panel zaten kısadevrede bile 490mA i geçmiyor diye. de transistore geçmeyi düşünüyorum altı üstü 16khz. simulasyonda iyi ama uygulamada nasıl olur bilemedim =) ilyas bey teşekkür ederim yarın dener sonuçları bildiririm. aküye direk kare dalgayı basamam mı yani LC devre  yapmadan ? bir çok yerde LC olmadan akü şarj edilmez diyor.

İlyas KAYA

Madem maks. 500mA bence de mosfet ile değil  de transistör kullanın. Mosfet kullanmak biraz sıkıntı olacak sizin için.

Hattuşa

slm arkadaşlar benim aşağıdaki devre ile ilgili bir sorunum var, şöyle ki;
16F628A ile 2 adet 5v role kullanıyorum. rolenin uclarında 260v DC var, rolenin bir ucu bu 260v dc yi , diğer role GND yi aktif ediyor. 260V un GND si ile işlemcinin GND si ortak, ben bu yüksek voltajı role çıkışlarında bir yüke (yük bir ampul ve 250mA akım çekiyor) bağladığımda 16F628A ya reset attırıyor. yalnız 260v luk role çıkışını devre gnd si ile çalıştırabiliyorum ama yükün GND sini role üzerinden alınca işlemci sapıtıyor. işlemcinin beslemesinde 470uF,100nF,220nF cond. ler var parazit için...
ben bu sorunu nasıl aşabilirim. konu ile ilgili şema aşağıdadır.

muratguenduez

Madem gnd ve 260voltu ayri iki role ile kullaniyosun, ortak gnd yapma bence. Kople ayir. Yani senin pic devren manuel butana basar gibi roleleri cektirsin. Ama ortak gnd yapacam illaki diyosan yani biyerlerden deger okuyosan analog falan, optocoupler ile roleyi sur.