TV Otomatik On-Off

Başlatan kartal_0689, 16 Eylül 2015, 17:36:56

kartal_0689

Arkadaşlar,

Yeni LED Televizyonlarda elektrikler gidip gelince televizyon açılmıyor taki siz tekrar açıncaya kadar.
Bana elektrikler gidip geldiğinde otomatik açılması lazım. Bunu nasıl yapabiliriz?
TV' nin üzerindeki on-off dokunmatik butonunu, TV' nin içini açıp devreyle kontrol etsem olur mu?
TURKEY/ANK

İlyas KAYA

Gece elektrik gidip geldiğinde ne olacak peki ? :)
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 17 Eylül 2015, 12:00:08
Gece elektrik gidip geldiğinde ne olacak peki ? :)

İlyas bey pic televizyonun elektrikler gitmeden önce açık mı kapalımı olduğu bilgisini alır ve elektrikler gelince ona göre açar veya açmaz.Bu bilgiyi eepromada yazabiliriz yada pil kullanılması da mantıklı.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

gogoce

Alıntı yapılan: kartal_0689 - 16 Eylül 2015, 17:36:56
Arkadaşlar,

Yeni LED Televizyonlarda elektrikler gidip gelince televizyon açılmıyor taki siz tekrar açıncaya kadar.
Bana elektrikler gidip geldiğinde otomatik açılması lazım. Bunu nasıl yapabiliriz?
TV' nin üzerindeki on-off dokunmatik butonunu, TV' nin içini açıp devreyle kontrol etsem olur mu?

CCTV sisteminde mi kullanmak istiyorsun doğru mu anladım
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

kartal_0689

arkadaşlar bir outdoor uygulaması düşünün.
led tv ye bilgisayardan videolar ya da görseller yükleniyor.
Bilgisayarı elektrikler gidip geldiğinde açması kolay zaten.
Televizyonda ise, elektrikler gitmeden önce televizyon açıksa elektrikler gidip geldiğinde açılacak.
Yok eğer elektrikler gitmeden önce televizyon kapalıysa açılmayacak.
Ben 4-5 tane yeni televizyonları bu mantıkla test ettim hepsi bu mantığa uygun çalışıyor.

Ancak bu mantığa uymayanları nasıl bu hale getirebilirizi anlamaya çalışıyorum.
TURKEY/ANK

İlyas KAYA

Televizyon açıldığında bir noktadan tetik sinyali almanız gerekir. Ama o sinyal neresidir onu sizin bulmanız gerekecek. Açıldığında illaki bir noktaya voltaj veriyordur.

Kolay gelsin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Yasin

-A pinini televizyon açıldığında enerjilenen bir noktaya bağlayın. (Örn. aydınlatma tetik ucu yada amfi entegresi tetik ucu)

-RB isimli dirençler gerilim bölücü dirençleridir. Giriş gerilimlerine göre çıkış 5V olacak şekilde hesaplanmalı.

-TV besleme isimli pini tv besleme çıkışına bağlayın.

-Gerilim bölücülü girişlerde pull up ve down dirençlerine gerek yok.

Program bir if döngüsü içinde sürekli 2 pinin durumunu kontrol eder. A ucu 1 iken TV BESLEME ucu 0 ise bu durum eproma yazılır. Televizyona bir daha enerji gelişinde pic program başında epromu okur. Epromun ilgili adreslerini A=1 TV BESLEME=0 diye okursa tetik pininden televizyonun on/off buton ucuna bir puls gönderir ve eprom sıfırlanır. Çalışması bu şekilde. Programı siz yazarsınız artık. Bu arada döngü dışı program başına birkaç saniye bekleme koyun. Televizyonun ilk enerjilendiğinde açılmaya hazır hale gelmesi için biraz zaman gerekebilir.

Düzenleme: Fark ettim de 7805 yerine 7806 kullanılıp, girişindeki diyotu kaldırıp, 7806'nın hemen çıkışına iki seri diyot koyulmalı. Çizerken dikkat etmemişim. Çünkü C3, 7806 üzerinden geri dönüş yapıp hızlı deşarj olabilir. Bu nedenle enerji kesildikten sonra pic bir süre daha çalışması gerekirken çalışmaz.