Pic ile BT137 tetiklemek

Başlatan adiga, 20 Eylül 2015, 12:20:50

adiga

arkadaşlar pic ile bt137 triyak tetiklemek için (optocuptor kullanmadan) kaç ohm direnç gerekiyor.

F®T

http://postimg.org/image/zec0pz0cd/

Şemayı incelersen tam olarak nasıl sürmek gerektiğini görebilirsin.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Elzemefe

MOC3021  olsa  daha  iyi olmaz mı ?
AC devrede  şase ortak olma nedeni yüzünden  transistör
biraz sıkıntı çıkarabilir

F®T

Transistörün sıkıntı çıkarmasından ziyade emniyet önemli.Fakat devre el altında kullanılmıyacaksa sorun olmaz.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

adiga

Alıntı yapılan: F.T - 20 Eylül 2015, 12:55:46
Transistörün sıkıntı çıkarmasından ziyade emniyet önemli.Fakat devre el altında kullanılmıyacaksa sorun olmaz.
dediğiniz gibi devre el altında olmayacak bu nedenle fazla eleman kullanmak istemiyorum.
bu arada halen yanıtımın cevabını alamadım abiler.

F®T

Anlaşılan şemayı incelemedin.Triac geyt akımı pic portunun vereceği akımı aşacağından dolayı bir adet transistörle sürmen gerekiyor.Şemayı incelersen nasıl sürüldüğünü göreceksin.

adiga

Alıntı yapılan: F.T - 20 Eylül 2015, 13:55:38
Anlaşılan şemayı incelemedin.Triac geyt akımı pic portunun vereceği akımı aşacağından dolayı bir adet transistörle sürmen gerekiyor.Şemayı incelersen nasıl sürüldüğünü göreceksin.
şimdi gördüm hocam. transistörsüz olmaz mı yani bu iş :)

F®T

Alıntı yapılan: F.T - 20 Eylül 2015, 13:55:38
Triac geyt akımı pic portunun vereceği akımı aşacağından dolayı bir adet transistörle sürmen gerekiyor.

onurinci

yada Sensitive Gate Triac kullanacaksın.

adiga

Alıntı yapılan: onurinci - 20 Eylül 2015, 20:37:26
yada Sensitive Gate Triac kullanacaksın.
hocam türkçe sayfalarda pek bir kaynak bulamadım. ingilizcem de pek iyi değil. biraz detay verebilir misiniz.

F®T

BTA04-BTB04 bunları incele bakalım.

demiradam

valla benimde bir bta41-600 devrem var ama hem sıfırı okurken(6n136) hemde tetiklemede (moc3020) optoları kullandım en az elemanla işine yararsa vereyim
kırılacaksan çelik gibi ol, her parçan doğru olsun

onurinci

sensitive gate triac google amcaya mutlaka gelir,piyasadaki bir çok beyaz eşya kontrol kartında
H8-Arm işlemci var adam direkt pcb'ye smd monte etmiş,gate ucu 47 ohm direnç ile direkt mcu'ya dalmış,fakat bunlar SMD olduğu için parçanın üzerinde numarası yazmıyor,yada üretici firma Custom yada SemiCustom malzemeyi özellikle yaptırıyor,servislerden başka elektronikçiler onaramasın diye.