Endüstride RS485 !

Başlatan Bahri Bilir, 08 Ekim 2015, 22:05:26

Bahri Bilir

Arkadaşlar 3-5 haftadır endüstri alanındaki ilk seri imalatım için seri iletişim yöntemleri hakkında araştırmalar yapıp içinden endüstride kullanım için uygun bulduğum bir kaç seri iletşim hattıyla (I2C,SPI,RS232,RS485,MODBUS) denemeler yaptım.Ve sonuçta endüstride çoğu noktada (güven,hız,mesafe,fiyat ..) RS485 diğer yöntemlerden 1 adım önde olduğuna karar verdim.

3-5 hafta öncesinden de bu konu ara ara vakit ayırdığım bir konu .Ve son 3-5 haftaki yoğunlaşma çalışmalarım üzerine RS485 te artık son noktayı koymak istiyorum.Şu an hedefim yoğun elektronik gürültünün bulunduğu bir ortamda max %0.1 hata payıyla iletişimi sağlayabilmek...

Professiyonel bir RS485 iletişimi için;
1-RS485 hangi entegre kullanılmalı ? (denemelerimde 75176 kullandım)
2-RS485 koblo seçiminde nelere dikkat edilmeli?
3-Sonlandırma direnci tarzındaki koruma önlemleri neler?
4-Gönderilen veri iletişim kalitesini etkiler mi?
5-Plaket yapısının iletişimde etkileri var mı?
6-Devrenin dış elektronik gürültülerden korunması gerekli mi?
7-Veri gönderim iletişim hızı,iletişim güvenliği ve iletişim mesafesi arasındaki bağlantılar neler?
8-Dış elektronik gürültüler için alınması gereken önlemler?
9-Yanlış veri alımının %100 önüne geçmek mümkün mü?
10-Devreler arası toprak hattının veya GND hattının iletişime etkisi var mı?
11-Daha sağlıklı iletişim için önerileriniz?

Konu hakkında araştırmalar ve çalışmalarımın sonuçları burada paylaşacağım.

İnşallah sizinde yardımlarınızla bu başlığı RS485 adına güzel bir kaynak haline getireceğiz.

İyi çalışmalar.

BİLİRSHOP

"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

kartal_0689

Öncelikle ben de yeni sistemde MODBUS RTU kullanıyorum.
1200 metre mesafe,
2 kablo ile iletişim
sonlandırma direnci olmalı
teoride %100 olmasa da pratikte %100 veri iletimi başarısı
MAX487 ile  half dublex iletişim

Şu anda bu yöntem ile yani MODBUS RTU ile dış gürültüden etkilenmedi. Ve cihazım trafo merkezlerinde panoların üzerinde çalışmaktadır.
TURKEY/ANK

Bahri Bilir

@kartal_0689 önerilerin için teşekkür ediyorum.Ama bu protokol ve veri hatları oldukça kafamı karıştırıyor.Senin bahsettiğin MODBUS RTU da yine RS485 hatlarını kullanıyor değil mi? Yani sadece hattan geçen dil farklı ama ses aynı :).

Eğer öyleyse;

MAX487 yi 75176 , MAX485 e tercih etme sebebiniz nedir?

Protokol olarak MODBUS benimde hem piyasadaki yoğunluğu hemde çok fazla önerilmesi açısından galiba tercih edeceğim bir protokol.

Bahsettiğinize göre zaten oldukça iyi bir başarı yakalamışsınız.Ama "teoride %100 olmasa da pratikte %100 veri iletimi başarısı" sözünüzden anladığım kadarıyla çok küçük oranlarda da olsa arada yanlış veri alımı sorununu yaşıyorsunuz.Ki eğer öyleyse yanlış veri alımının sistemdeki saçmalıkları sizin için sıkıntı çıkarmıyor mu?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

kartal_0689

MAX485/487 aynı malzeme. 75176' yı kullanmadım hiç. %100 başarı ise kanıtlanmış bir durum benim tezim değil. Bende ilk defa kullanırken tereddüt ettim ancak hiç tereddüt etmeye gerek yok. MODBUS sistemlerinde temel olarak veriler belirli bir CRC formülünden geçiriliyor. Hem alıcı hemde verici aynı formülü uyguluyor. CRC kod doğruysa iletim başarılı oluyor zaten. Yanlış gittiğini daha hiç ne internette duydum ne de bir başkasında
TURKEY/ANK