lion pil şarj devresi

Başlatan POWER, 26 Ocak 2012, 09:35:12

ete

Sorun olmaz ama şarj süresi epeyce uzar. max 500 ma şarj akımı verebiliyor bu entegre. yaklaşık 10 saatte dolacaktır.

Ete

mali4242

Teşekkürler hocam,güneş paneli ile şarj olacağı için  şarj süresi uzun zaten.

ercumentyldrm

merhaba size bir sorum olucak ben bir kaç hafta önce yurtdışından canon selfhy yazıcım için cp2l model bir batarya sipariş ettim ve 2 gün önce batarya elime ulaştı batarya ilk gün sarj dolumu yapıldıktan sonra bir gün boyunca normal çalıştı ikinci gün birden bire çalışmamaya ve şarz olmamaya başladı bende aldığım siteyle iletişim kurmaya çalıştım ama pek başarılı olamadım malesef neyse soruma geçeyim ben bataryayı söktüm içinden 6 adet hl 18500 3700 mah lion bil çıktı şimdi bana bunların hepsini seri bağlantıda yani oldukları gibi şarz etmemi sağlayacak bir devre konusunda yardımcı olabilirmisiniz batarya toplamda 22.2volt 1200 mah yazıcının şarz aleti 24 volt cevabınız için şimdiden teşekür ederim

ete

O Pilleri seri bağlayıp şarj etmen çok zor. Zira li piller mutlaka balanslı olarak şarj edilmeleri gerekir. Bunun teorik açıklaması şöyle. Her biri yüksek güç (3700 ma) verebilen bu pilleri seri bağlayıp şarj edersen ve içlerinden birisinin performansı farklı ise bütün enerjiyi o pil çeker diğerlerine bir şey bırakmaz. Bu ise ya şarj devreinin yanmasına yada beslemenin bozulmasına sebep olur. Bu nedenle bu tür piller için özel şarj sistemleri yapılır ve bu sistemde her pil tek başına şarj edilmeye çalışılır.
Benzer durum Laptop pillerinde de vardır ve şarj mantığı açıkladığım şekildedir.
Aşağıdaki linkte verilen devreyi yapabilirsin.
http://320volt.com/en/balans-kontrollu-lityum-ion-polimer-pil-sarj-devresi/
Ete

ercumentyldrm

cevabınız için çok teşekür ederim bu  bahsettiğiniz şarz devresini ben kendim hazırlayamam malesef bunu hazır satan bir yer varmı bildiğiniz cevabınız için şimdiden çok teşekür ederim iyi günler

ete

Hazır satan yer olarak Ebay'i tavsiye ederim. "Li-Ion Charge" diye arattır bir sürü devre getirir ekrana.
Başka yer bilmiyorum.
Ete

ercumentyldrm

teşekür ederim hemen bakıcam iyi günler dilerim size

perlit

Hocam hayırlı bayramlar,buradaki bahs edilen direnç hangisi, hangi devre icin gecerli ,ben 3 nolu devreyi yaptım.(O radaki  Ohm direnci 22 Ohm yaparsan yaklaşık 45-50 ma akımda led sönmektedir. Bence ideali budur.
47 ohm direnci 22 ohm ile değişti).

ete

Bahsi geçen direnç, 2 nolu devrede R6, 3 nolu devrede ise R8 (47 ohm) dirençtir. 47 ohm direnç , pil yaklaşık 10 ma üzerinde akım çektiği müddetçe yanık kalır . 10 ma de söner. Ancak bunun için alet belkide 2 gün şarjda kalmalıdır. Zira pil doldukça çekilen akım azalmakta 10 ma seviyelerine düşmesi epeyce zaman almaktadır. Pratikte 100 - 50 ma arası akım çeken pilin dolduğu kabul edilmektedir.
Bu nedenle 47 ohm direncin değerini düşürmekte yarar vardır. 22 ohm takarsanız led 25 ma de sönecektir.

Ete

perlit

aRci

merhaba hocam eski bir konu ama buraya yazmayı uygun gördüm.

10w güneş paneli ile açık alanda olan sensörümü gunduz panelden gelen enerji ile çalıştırır iken aynı zamanda birbirine seri bağlı 2 lion pili şarj etmek istiyorum. birbirine seri bağlı iki lion pili ( 3.7 x 2 = 7,4v ) her pil için ayrı ayrı MCP73832T ile devre yapıp konuda paylaştığınız balans şarj yontemi ile şarj edebilirmiyim yerden tasarruf etmem gerekiyor.

şimdiden teşekkür ederim

ete

Balans yöntemi için her bir pili ayrı bir şarj devresi ile şarj etmen gerekiyor. Temel mantık bu olmalı. Ancak piller devreden aşırı akım çekmeye meyillidir. MCP73832T şayet bu çekilen akıma karşılık kendini koruyabiliyorsa sorun yok demektir. Bu arada unutma Şarj devrende beslemen 4,2V olmalı ve her iki şar devresine aynı beslemeyi vermen gerekiyor. İkisini seri bağlayıp 8,4 verirsen balans sistemi çalışmıyor.

Ete

m-usta-fa

merhaba ustalarım bende buradaki devreyi yaptım...
http://shdesigns.org/lionchg.shtml

ete

Devre güzel ancak balans şarjı değil. Sorun şu oluyor. Pillerden birinin iç direnci farklı ise o bütün akıma asılıyor ve diğerlerinin şarj olmasını engelliyor. Zaten balansın görevide her pile ihtiyacı kadar akım vermek. Bu devreyi eski pillerle kullanırken dikkat etmek gerekir. Ayrıca pilleri tam bititrmemek gerekiyor. tavsiye olarak söylüyorum. 2,7V un altına sakın düşürmeyin. Uzmanlar bu seviyeyi 3V olarak söylüyorlar aslında. Pilin güzelliği burada 3V'ta düşünceye kadar pil mükemmele akım veriyor sonra birden dramatik bir şekilde bitiyor. Sıfır yada sıfıra yakın tükenmiş pilleri şarja bağladığınızda ne kadar akım varsa asılıyor devreler de buna pek dayanmıyor tecrübem ile sabittir.

Ete

aRci

tavsiyenize göre cizim yaptım resimde lm317 ile bir voltaj regülatörü ve akım sınırlayıcı olarak ekledim pilleri şark esnasında beslenecek devreden ayrılacak ( transistör yada mosfete ) sağ tarafda olan besleme ucları bir lm317 ilede sabit 4.5v a ayarlanacak pillerin şarjı bu şekilde yapabillirmiyim.

yada piller arası bağlantıyı şarj esnasında yine bir mosfet gibi bir elemanla ayırmalımıyım

ayrıca pil şarj akımını 200er ma seviyesine ayarlayarak tek lm317 den beslayabilirmiyim.(yerden tasarruf için )