lion pil şarj devresi

Başlatan POWER, 26 Ocak 2012, 09:35:12

F®T

1 adet LM317  kullanırsın lion şarj entegre girişlerini uygun  voltajla beslersin.Zaten lion şarj entegreleri akım gerilim kontrolü yapıyor.Akım sınırlamasına ne gerek var lm317 ile.Tek lm317 girişte yeterli.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

aRci

evet datasheet i inceediğimde gördüm akım ayarı yapılabiliyormuş ama ete hocanın da dediği gibi 3.7 ion pilleri seri bağlı olacak şarj için bunları ayırmam gerekiyor ve pillerden birinide şarj esnasında eksi ucunu şase bağlamamlıyım.

o zaman bir röle ile devrenin şarj yapacağı zaman pilleri birbirinden ayırıp şarj devrelerine bağlamayı düşündüm fakat rölenin bu çalışma şekine ne kadar dayanabieceğini bilmiyorum

Orn: gündüz panelin voltu öçüür. 12v olduğunda röle ( ortak uçlu simetrik kontaklı )enerjilendirilir ve piller devreden çıkar birbirerinden bu röleler ile ayrılıtar. her pil şaseye bağlanır artı ucların dan pic veya arduino ile voltları ölçülür ve gerekiyor ise pil şarja başlar

panelin voltu takip edilir 9 vollta düşer ise role devreden çıkarak piller birbirine bağlanarak 7.4 voltu çıkışına verir.

bu şekilde hergün çalışmasını yürütmesi gerekiyor. 5v luk röle Dayanabilrmi gunde 10 - 13 saat devrede kamaya bilmiyorum tavsiyeniz varsa paylaşırmısınız.

F®T

Dediğin senaryolar pek kafama yatmadı.Şemayı iyi incelersen işi çok karıştırmaya gerek yokseri 3 adet pil direk bağlı ve şarj ediliyor.Sıkıntı yok.

Buda prensip bağlantı

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

aRci

ilginiz için teşekkür ederim devre şeması ve ayarlarla ilgii birkaç sorum olacaktı

önceikle duşüdüğüm yapı şu şekilde örnek olarak 2 adet 3.7Volt 1100mAh Li-Po pil olacak ve seri bağanacakar şarj akımını 110ma ayaranacak

bu bilgiere göre devre yi 3 kanal değilde 2 kanallı olarak yapılacak

- voltaj ayarın 2 pilin toplam şarj gerilimi olan 4.2 + 4.2 = 8.4 volt
- anladığım kadarı ile devre gerilim bölücü direnc üzerinden çalışıyor voltaj eşit şekilde bölünüyor.trimpotlar kanallardaki çıkış voltajını ayarlamak için kullanılacağına göre bu cıkış voltajı ölçümünde tüm çıkışlarda çıkışlarda pil bağlanmadan mı yapılmalı?
- yada sadece ayarlanacak olan kanal mı boş olmalı?

- akım ise piler seri bağlı oduğu için şarj akımını 110ma olarak mı ayaranacak?
- şarj devrelerinde akım ayarı çıkışın ampermetre ile kısa devre edilerek öçüle biiyor. hatam varsa affola; bu devrede akım her iki pildende gececeği için sadece bir çıkışı kısa devre ederek akımı ayarlamak mı gerekir?
- yoksa voltaj regülatörü çıkışından direk şaseye bağlayarak mı akım değer ayarı yapılmalı?

F®T

İki kanal yapabilirsin.Pil bağlanmadan kanalların ayarlanması daha mantıklı.Şarj akımı her pilin kendisi için bağımsız olur.Zaten bu devrelerde amaç budur.Yoksa seri bağla ver 8.4 volt 110 ma oldu bitti.İlk regülatör akım sınırlaması ikincisi ana sarj voltu ayarı için.

aRci

merhaba hocam paylaşmış olduğunuz devrelerden 3. olan ayarlana bilir volt ve amper li olan devreyi yaptıö devrede farkı olarak sadece MSP222a yerine 2222a kullandım devre cıkışı boş iken gerilim ayarı olmuyor.transistör kaynaklı olabilirmi

aRci

sorun çözüldü bağlantı ları kontrol ettiğimde llehimlemeyi unuttuğum 2 hat varmış düzeltince gerilim ayarını yapmaya başladı teşekkür ederim.