pc kullanarak çok sayıda pic ile seri porttan haberleşme

Başlatan mustafa, 26 Ocak 2012, 11:27:39

mustafa

Merhabalar ,
Benım yapmak istediğim şey pc ile master olarak kullanacağım bir pic i haberleştirmek ve bu master pic pc den geln veriler doğrultusunda slave picleri kontrol etmesini sağlamak.
  Ancak slave picler ile nasıl haberleşebileceğim konusunda kararsız kaldım.örneğin slave pic ler için birer uyandırma sinyali belirlesem ve bu sayede isteğim slave pic i devreye sokabilirmiyim.
  Seri haberleşmede biraz tecrübesizim o yüzden bunun başka bir yolu varmı bilmiyorum .siz tecrübeli arkadaşlar bana fikir verebilirseniz sevinirim.
herkeze iyi çalışmalar.

halilgaliç

ben şöyle bir yol izliyorum pic lerin rx uçlarını birleştiriyorum sonrada  pc den gönderdiğim dataların hangi pic e ait olduklarını belirterek dataları yolluyorum örneğin 3 tane pic olsun bunların rx birleştirdim ve pc seri portuna girdim sonra pc  den 225 bilgisi yolladım  1 pıce de 225 geldiğinde data alımını sağladım sonrada" ızmır" bilgisi yolladım bu durumda   2. 3. pıce datalar alınmamış olacak.2 pice de 256 bilgisi geldiğinde alıcı moduna gir ve sonraki dataları kullan seklinde yapıyorum bu sekilde 9 tane pici haberleştirdim :)

mustafa

cevap verdıgın ıcın cok tesekkur ederım
bu sekılde bır yolu ben de ızledım ve basarılı oldum.ama slave piclere aynı anda 2 verı bırden yollarken sıkıntı yasadım ornegın 5 tane slave pıc e bırer step motor baglı olsun ve bu slave ler bır master pıc ıle haberleşsın.bu durumda ben slave pıclere hem calısması ıcın gereklı olan sınyalı hemde sag veya sol yon bılgısını yollamalıyım.işte asıl sıkıntı yaşadığım yer burası.tamam pıcın calısması ıcın gereklı sınyalı yolluyorum ama yon bılgısını nasıl yollayacagımı bılemıyorum malesef

halilgaliç

ilk önce alıcı moduna gecebilmesi için gerekli olan bilgiyi yollardın sonra da yön bilgisini yolarsın

mustafa

Halil bey çok teşekkür ederim.verdiğiniz bilgiler için ben bir uygulama yapıp sonuçlarını  size bildireceğim

mustafa

Merahaba arkadaşlar.
ekte 2 adet dosya var.Bilgisayar bağlantılı olmayan devre gayet iyi çalışıyor .Ama o devreye 2. ekteki şekilde max 232 ve rs 232 yi bağladığımda devreyi çalıştıramıyorum.hyperterminal , termit ve c# da yazdığım programları kullandım.rs232 nın hemen cıkısına bagladıgım vırtual termınalde gonderdıgım verıyı gorebılırken pıc bu verıyı gormuyor sanırım.verıyı c# tan şu şekilde yolluyorum:
X0000000113 ama bir türlü çalıştıramadım
yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

mustafa

Merhaba arkadaşlar;

Ekte verdiğim devreye bir bakabilirmisiniz rica etsem.c# tan yazdığım program ile isis devresine bağlı olan master pic ile seri haberleşiyorum.bu master pic de slavlere yön ve kimlik bilgisini gönderiyor.kimlik bilgisi slave in kimliği ile uyuşuyorsa slave işlem yapmaya başlıyor.Normalde sistemin bu şekilde çalışmasını istiyorum ama malesef çalıştıramadım.slave lerden birini usart diğerini ise normal haberleşme ile yaptım ama ikisi de tutmadı malesef.Bakıp yardımcı olursanız sevinirim.