glcd pcb tasarimi

Başlatan ~ENES~, 03 Kasım 2015, 20:36:28

~ENES~

Üstadlar 128*64 grafik LCD kullanıyorum tasarladigim sistemde SMD 18f6722 kullandım sorunum şu ... Pic ile glcd arasındaki datalarda mesafe uzadığı zamanlar (PCB deki bakır yol uzunluğu ) bozulma olup LCD çalışmıyor ... Kart çalışıyor röleler olsun butonlar falan fakat lcd de ya hiç karakter cikmiyo yada saçma karakterler oluşuyor .. Bu daha hatlarını güçlendirme gibi bi şansımız var mıdır üüstadlar yardımlarınızı bekliyorum
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

Burak

PCB layout'u paylaşırsan belki bi fikir yürütebiliriz ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

~ENES~

Hocam baskı eagle 6.0 da çizilmiştir bilgilerine...

~ENES~

Arkadaslar yokmu bu konuda tecrubesi olan ustalarim ? Data hattina 74hc245 buffer attim yine olmuyor sorun ne olabilor ki ?

kartal_0689

üstadım,
yollar çok uzak değil. bu şekilde veri kaybı çok mümkün durmuyor.
Bu tarz veri kayıpları oluşsa bile data hatlarını aynı mesafede tutmak için en uzak hatta eşitlemek için yolları sinusoidal şeklinde uzatırlar.
Ama bana kalırsa başka bir sorun var bu şekilde data kaybı oluşmaması lazım.
Bende 320x240 T6963 chipsetli 12" GLCD kullandım en yakın data hattı mesafem 4.5 cm di. bende en ufak bir sorun oluşmadı.
TURKEY/ANK

~ENES~

Ustam takildigim nokta şu ki devre uzerinde ac motor hiz kontrolunden tut sensor okumalar olsun rolelerin calismasi butonlar vs hepsi calisiyor fakat ekranda tik yok .. Ekran degistim ettim ne yaptiysam olmadi arge olarak hazir baski yaptirdim istanbulda elde bile basmadim ama yinede yok olmuyor .. Bi sistemde daha hattina bufer koyuldugunu gordm hc245 ile yaptim ama yemedi yazilimda sorun yok eminim ama sorun nerede bir turlu bulamiyorum

Burak

Makaronlu kablolar bu tür gürültü problemlerini genellikle çözebilmekteler .. MCU pinlerinden  - GLCD pinlerine dupont türevi kablolarla bağlantı yapmayı dene ... Ayrıca LCD'nin VSS ve VDD pinlerine doğrudan tantalum tipi SMD kuplaj kapasitörü lehimle .. Değeri 200nf'den aşağı olmasın .. Eagle kullanmadığım için dosyaları indirip bakmadım bu arada ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

~ENES~

üstadım yollarla alakalı bir sorun olacağinı zannetmiyorum zira smd işlemciyi ekran headerlerine yakın bir yere koyduğumda sorunsuz çalışıyor
aynı şekilde kablo ile uzatayım dedim datalar yine bozuldu kullandığım lcd 128x64A modeli protonda yazıyorum sanırım bu a modellerinde bir sıkıntı var

Maxim

kodu görebilirmiyiz?

edit
daha doğrusu lcd tanımlarını

~ENES~

Declare LCD_DTPort = PORTD                 'GLCD DATA PORTLARI PORTB'YE BAĞLI
Declare LCD_RSPin = PORTE.2               'GLCD RS PİNİ PORTC.5 BAĞLI
Declare LCD_ENPin = PORTE.4               'GLCD ENABLE PİNİ PORTC.1 BAĞLI
Declare LCD_RWPin = PORTE.3                'GLCD RW PİNİ PORTC.4 BAĞLI
Declare LCD_CS1Pin = PORTE.0             'GLCD CS1 PİNİ PORTC.2 BAĞLI
Declare LCD_CS2Pin = PORTE.1               'GLCD CS2 PİNİ PORTC.3 BAĞLI
Declare LCD_Type =  GRAPHIC               'GLCD TİPİ GRAFİK KS0108 128*64B WİNSTAR
Declare Internal_Font = On                 
Declare Font_Addr = 0
Declare GLCD_EXTERNAL_PRINT = PPRINT
Declare GLCD_STROBE_DELAY 10

Bu şekilde hocam