Devre enerjisi kesilince çıkış portları rastgele çıkış yapıyor?

Başlatan F®T, 03 Kasım 2015, 23:54:52

F®T

if POR=0 or BOR=0  then
bu ifadeyi kullanarak daha önce çok deneme yaptım ama olmuyor.Sanırım voltaj düşüşteyken bu bitlerde artık kontrolden çıkıyor.Power down bitini denememiştim.onuda deneyeyim.Sorunu donanımsal olarakta çok basit bir yapı ile çözdüm.pin çıkışı 22k ----100uf kapasite-------tr  basit bir gecikme devresi sorun yok.Ama programsal olarak kafama takılan bu sorunu gerçekten nasıl giderebiliriz diye merak ediyorum.En azından bir sorun bu ve herkes için ilerde bir kaynak oluşturacak bir konu .
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Burak

Sürekli interrupt'lara olan gıcıklığımı dile getirmeden edemiycem .. Ben artık deveye hendek atlatmayı başaramadığım durumlarda en son çare olarak interrupt rutinini kullanıyorum .. Ayrıca uzun zamandır pause komutu yerine timer veya manuel bir sayaç sistemi kullandığım için programa sürekli olarak kesme bayrağını kontrol ettiriyorum çünkü kesme bayrakları kesmeler açıkta olsa kapalıda olsa toggle olabiliyorlar .. Bu durumda ha kesme kullanmışım ha kesme kullanmamışım birşey değişmiyor ..Örneğin devir ölçümü gibi kritik sistemlerde bile kesme bayrağı bitini while-wend ile kontrol ediyorum .. Bir ölçüm alıp PID filtresinden geçirip , sürücüye gerekli bilgiyide gönderip programı ikinci bir while wend'e kadar rahatsız etmiyorum , ki takdir ederseniz pause'un olmadığı programlarda tek gecikme komut gecikmeleridir bunlarda yüksek frekanslı osilatör varlığında yok denecek kadar az sürelerdir .... Gerekli buton kontrollerinide istersem while wend'lerin içerisinde yaptırabiliyorum ... Ayrıca , PIC mikroların genellikle dahili osilatörlü olanları ile çalışmayı prensip edindim , sizde edinin çünkü , osilatörün stabilize olup olmadığını hatta % kaç hassasiyette çalıştığına kadar kontrol edip programın başlangıcında , işlemciyi gerekirse bekletiyorum ve ardından ana döngüye geçiş yapmasına izin veriyorum .. Sonuç olarak bunlar benim kişisel tercihlerim ve naçizhane önerilerim .. Ama kişisel alışkanlıklar harici osilatör kullanmaya , interrupt kullanmaya , itebilir kişileri ve ayrıca vardır da bi bildikleri bundan eminim ..

Açıkcası sizin yaşadığınız sıkıntıyla ilgili Erol hocamın yorumlarını merak ediyorum .. Belki bambaşka bir yaklaşım getirebilir ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Bu konuyu izliyorum ama söyleyecek bir şey bulamıyorum. Genelde açılışta rastgele değer alan pinlerle uğraştım. Ama kapanışta pinlerin ne değer aldığı ile pek ilgilenmedim. Çünki çok kısa bir an kapanma anı ve şimdiye kadar yaptığım işlerde bana sorun çıkarmadı hiç.
Ortada enteresan bir durum var. Kesme açık ise bu sorun ortaya çıkıyor kapalı ise olmuyor. Acaba kapanma anı hep kesmeyemi denk geliyor. Olamaz böyle bir şey elbette. Ama Demekki kesme kullanıldığı zaman geri planda pic içinde farklı konfigürasyon uygulanıyor buda pinlerin rastgele değer almasına sebep oluyor demek lazım her halde. Bu sorun şimdiye kadar duymadığım bir sorun. Biraz yabancı siteleri de araştırmak lazım belki bir sebebi vardır. Ama çözümün ayarlarla bulunabileceğini sanmıyorum. Sigorta ayarlarının hepsi açılışla ilgili etkili olur. Kapanışta bir etkileri olmaz diye düşünüyorum.
Bende düşünmeye devam edeceğim bir şey bulursam yazarım.

Ete

Maxim

ben olsam 16F877 den sonsuza kadar ayrılırdım hocam
pinleri 1-1 uyumlu olan 18F4525 birçok yönden üstün ve o dediğiniz sorunuda çözebilir

BOR sigortasını en yüksek volta ayarlarsınız

F®T

Maxim hocam haklısınız da elde bir sürü malzeme var ondan kaynaklı.Yoksa hemende geçilebilir.Çokta iyi olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

onurinci

F®T

onurinci hocam ilk fırsatta deneyeceğim.Şu an o ürün elimde yok.Teşekkür ediyorum ilginize.