pic plc haberleşmesi

Başlatan Mali-88, 13 Kasım 2015, 22:52:47

Mali-88

merhaba,
günlerdir seri olarak pic16f628a'dan plc rs485 portuna veri göndermek için uğraşıyorum ama sağlıklı bir sonuca ulaşamadım  plc haberleşme yaptığına dair rs-485 ledi'ni enerji veriyor plcden akuduğum değerler alakasız ve sürekli değişim gösteriyor araya entegre koymak gerekirmi?

ete

RS485 portuna bilgiyi direk pic den çıkıp vermezsin. Şema koymamışsın. Şema olmayınca nerede hata yaptığını anlamak zor.
Olması gereken şey sende pic den bir RS485 entegresine giriş yapıp onun A ve B çıkışlarını PLC nin AB girişlerine girmen gerekir.
Yoksa programda bir hata görmüyorum ben.

RS485 entegresi bir voltaj seviyesi ayarlayıcısıdır. Pic den çıkan TTL-RS232 formatındaki bilgi RS485 entegresinden sonra seviye değiştirir. Böylece PLC gelen bilgiyi anlar. Aksi taktirde he riki taraf farklı seviyede olduğu için bir birlerini anlamazlar.

Ete

Mali-88

max232 ve max 485 alıp plcde rs232 ve rs 485 portlarının ikisindende  deneme yapcam teşekürederim ete bey

ete

Bana kalırsa MAX232 gereksiz. O entegre PC ile olan seviye düzeltmesi içindir. PC-RS232 portunda HIGH= -10V dur. LOW ise +10V dur. Pic de ise HIGH=+5V dur LOW=0V dur. Bu iki cihazı ancak Max232 ile birbirine bağlayabilirsiniz. Zİra bu entegre PC den gelen HIGH (-10V)'ı picin anlayacağı +5V ta çevirir. PC den gelen LOW (+10V) tu ise yine pic in anlayacağı 0V ta çevirir.

Ama PLC de zaten hazır ve standart olan bir MAX485 portu mevcut (A-B) senin yapman gereken yalnızca pic çıkışına bir Max485 bağlayıp onun çıkışını PLC ye girmek başka bir şey değil. Bu arada unutma Max485 de kontrol pinleri RE/DE vardır. Bu pinler birleştirilerek LOW da tutulursa o modül dışarıdan bilgi bekler ve alır. Aynı pinler HIGH yapılırsa dışarıya bilgi yollar. Daha doğrusu PLC ye Pic den bilgi yollamak için bu pinleri Pic üzerinden HIGH yapman doğru olur. Bilgi yollandıktan sonra aynı pinleri LOW a çekip bilgi bekleme moduna girebilirsin. Yada sürekli bilgi yollanacak ise sürekli bu pinler HIGH da bekleyebilir.

Ete

Mali-88

bir soru daha sormak istiyorum bu veri alış verişini optoküplör kullanıp izole etmeye gerek varmıdır?

ete

Bence yok. Çünki entegre zaten gerekli izolasyonu sağlıyor. Ya bozulursa diyeceksin ama opto da bozulabilir sonuçta.

Ete

mesut25

malı-88 arkadaşım plc tarafından kodları paylaşman mümkün mü resim olarak plc hardware yüklenmemiş bir parçayı nasıl görüp haberleşme saglanıyor sımens s7 plc tarafını biraz anlatırmısın

Mali-88

Simens s7 plc kullanıyorum ama siemens île pic haberleşmesi için uğraşmadım

mesut25

s7 ve pıc haberleşmesi gercekten bir çok önemli projelerın önünü acar en kısa zamanda yapıp plc tarafında kodları paylaşırsan sevinirim herkezede faydası olacagını düşünüyorum