seri haberleşme master slave

Başlatan mustafa, 27 Ocak 2012, 17:41:15

mustafa

Erol bey Allah sizden razı olsun sonunda şu devrenin çalıştığını gördüm.Şimdi benim sizin yaptığınız değişiklikleri en ufak ayrıntısına kadar hatim etmem gerekiyor ki yapacağımdan da emin olabilirsiniz.Yalnız picleri bağlama noktasında biraz tereddütlüyüm.Yani ben masterın tx i üzerinden bütün slave piclerin rx lerini paralel olarak birbirlerine bağlamayı düşünüyordum.Benim anladığıma göre bu çalışmaz demişsiniz.Bu durumda sanırım şöyle yapmalıyım ya sizin dediğiniz gibi araya max485 koymalıyım yada 877 gibi bir pic seçip her slave çıkışı için 877 nin pinlerinden birini kullanmalıyım.Yanılıyormuyum acaba?

ete

Bu devreyi açıkta (deney boardında) deneme şansın var ise dene ve çalışıp çalışmadığını kontrol et.
Çalışıp çalışmama birazda mesafelere bağlıdır. Mesafeler kısa ise çalışabilir. Ama ben empedans bozulması olacağını düşünüyorum. BU nedenle çalışma ihtimalinin çok az olduğunu düşünüyorum. Ama denemekte yarar var.
Çalışmaz ise en iyi metod RS485 entegresi kullanmaktır. O zaman istediğin mesafeye götür hiç bi şey bozulmaz.

Ete

mustafa

Erol bey devre şu şekilde olacak;
Bilgisayardan gelen datalar rs232 rs485 çevirici ile rs485 e çevirilecek.Daha sonra bizim master ımızın ve slave lerin olduğu devreye gelecek orda rs485 rs232 ye dönüşecek ve pic e girecek.şu an bu şekilde 5 tane slave pic i konrol etmeyi planlıyorum.slave lerin ise rx lerini paralel bağlarım diye düşünüyorum ama orda sıkıntı çıkarmı onu hiç bilemiyorum şimdilik.

ete

RS485 bir entegre ilavesini gerektiriyor ve işlemciden bu entegreye giriyorsun.
Entegre çıkışı ise iki hat olarak diğer işlemciye (slave) kadar gidiyor. Oradan çıkıp diğer slave'e aynı hat gidiyor.
Sanki bir telefon hattı varmış gibi düşün ve her aboneye aynı şekilde bağlanıyor. Bu şekilde slave lerde bir sorun olmayacaktır.
Entegre çıkışı A ve B şeklinde isimlendirilmiş olup Bütün A lar bir birine bütün B lerde bir birlerine bağlanacaktır.
Aradaki bu ikili kabloya havuz ismini verirsek havuza bir bilgi düştüğü zaman bunu bütün slave ler alacaktır. Ayırımı her bir salve in sahip olduğu ID numarası yapacaktır. Bilgi kime yollanmış ise o bilgiyi değerlendirecektir.
Yayınlanmış projeler arsaındaki master-salve ilişkisi projesinde benzer mantık kullanılmıştır. Hatta orada bağlantıda simule edebilmek amacı ile RS485 (RS487 ile ) yapılmıştır. Bakıp inceleyebilirsin.
Ete

didem

ete bey teşekür ederim bilgi sahibi olduk çok sag olun.
İyi çalışmalar.  Siteniz gayet güzel.