Pic girişine bağlı potansiyometre değerine göre çıkış süresini değiştirme

Başlatan blueboard, 26 Kasım 2015, 13:20:52

blueboard

Ete Hocam, son verdiğiniz hex'i yükledim. Ancak gerçek devrede düzgün çalışmıyor.Potansiyometreyi sadece max konuma aldığımda led yanıyor. Potansiyometrenin max konumunda ve led yanık iken potansiyometrenin değerini düşürdüğümde led sönüyor. Sebebi ne olabilir?

blueboard

ete

Program zaten dahili OSC ye göre düzenlenmiş durumda.
İsisde devreyi denedim tamda istenilen gibi çalışıyor. Bu durumda devrende bir sorun olsa gerek.

Şema ile yeniden karşılaştırma yap. Dediğim gibi senin mesajına eklediğim programı kullan.

Ete

muyat

Konuyla ilgili oldugu için buraya yazıyım dedim Ete Hocam.
Şimdi diyelimki ben 10k lık potla 0-4000 mili saniye arası süre ayarı yapacagım diyelim...

Picin bazen beslemesi 5volt ile 4,90 arasında oynuyor...
Sormak istediğim şu:
-Potun konumu mesela ortada iken,beslemenin 5 volt olması ve 4.90 olması hesaplanan ham degeri ve süre ayarını değiştirir mi?Çünkü referans voltajı değişmiş oluyor?

ete

Pic beslemesini ref voltajı olarak göstermiş iseniz, ölçüm esnasında ref voltajı kaç ise o voltaja ulaşınca ADC karşılığı 1023 olur. Diğer taraftan Pot'a verdiğiniz beslemede o andaki besleme tutarı kadar olacaktır. Yani buradan şu sonuç çıkıyor. Besleme ne ise her şey ona paralel değişmektedir. Sorun çıkmaz süre ayarıda değişmez.

Ete

muyat

Bir de örnekleri incelerken şöyle bişey farkettim.Aşagıdaki kod 4,5 saniyelik gecikme saglıyor.

sure=(HAM+1)*/125
ROLE=1
For I=0 to Sure
  pause 9
Next

Peki bunun yerine
ZAMAN VAR WORD tanımlaması yapıp
ZAMAN=SURE*9
sure=(HAM+1)*/125
ROLE=1
PAUSE ZAMAN
dersek aynı işi yapmış olur muyuz?

ete

Şöyle yaparsan olur;
ZAMAN VAR WORD tanımlaması yapıp
ADCIN 0,HAM
SURE=(HAM+1)*/125
ZAMAN=SURE*9

ROLE=1
PAUSE ZAMAN

SURE hesabını yanlış yere koymuşsun o nedenle şöyle olur dedim.
Bu sistem ile 0 ile 4500 ms arasında gecikme yaratılır.

Ete