Pnp transistör tetikleme sorunu

Başlatan cemilsivas, 27 Kasım 2015, 12:48:06

cemilsivas

Merhabalar. Aşağıdaki gibi bir devre tasarladım. Devrede düğme kapanınca C1 kondansatörü dolmaya başlıyor. 1,4 volta ulaşınca darlington bağlantı devreye giriyor ve röle açılıyor. Düğmeden elimi çektiğimde Q3 transistörü devreye giriyor. C2 kondansatörü doluyor ve 0,7 volta gelince Q4 transistörü iletime geçiyor C1 kondansatörü kısa devre olup 0 v oluyor. Röle eski halini alıyor. Burada bir sorun yok.

Düğme yerine bc547 kullanıp tetiklediğimde C1 e yükleme oluyor. Röle açılıyor. Ancak düğmenin yerine koyduğum transistörü tetiklemeye devam etmeme rağmen Q3 transistörü tetikleniyor. Bunu engellemem lazım. Bunu nasıl yapabilirim?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

karacan451

Kardeş birde transistorlu resmi koy ben telden Giriyom similasyon edemiyorum

cemilsivas

Kusura bakmayın nasıl resim koyacağımı anlamadım.
Transistörler orada :)
Ben de telden giriyorum. Sorun yok.

karacan451

isis dosyasını eklermisin resimdeki çözürnürlük düşük olduğu için bağlantıları düzğün yapamadım.

cemilsivas

İsis dosyasını site kabul etmiyor. Ben de yandexe yükledim. İnşallah hatalı davranış yapmamışımdır.

https://yadi.sk/d/KH9IKyCPkokSu

karacan451

Umarım sorununu çözmüşümdür :) Dosya eklerken rarlarsan site kabul ediyor.

cemilsivas

İlginiz için çok teşekkür ederim. Ben sizin kullandığınız düğme yerine bir Pır sensörü yerleştirdim. Pır sensörüm devreli. Çıkışı 3.2 volt. Ancak pır sensörü aktif olduğunda Q5 transistörü iletime geçmiyor. Ya da Q3 transistörü sürekli iletimde kalıyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.
İyi akşamlar.

karacan451

PIR  sensörün toprak hattını trasistörlü devrenin toprak hattına bağla o olmasa devreyi yollayın bakayım.

cemilsivas

Proteusta pır sensörünü nasıl çizeceğim?

karacan451

Pır sensörü - sinyal veriyor mu yoksa + sinyal veriyor mu. eksi sinyal veriyorsa pnp transistör dene.    Devre şemasını fotoları yollasanda olur

cemilsivas

Foto çektim ama karışık oldu. Pır + sinyal veriyor.

Bu arada pır çalışma voltajı 5-20 v arasıymış. Bizim kaynak yetmiyor olabilir mi?

karacan451

Röle yüksek akım çektiği için güç yetmiyordur. Röle yerine led bağla eğer led ışık veriyorsa güç kaynağın gücü yetmiyor demektir.

cemilsivas

Devrede C1 kondansatörü hiç yüklenmiyor.
Eğer devreden Q3 transistörün beyz akımını kesersem devre istediğim gibi çalışıyor.
Bu işlemleri yaparken sürekli güç kaynağını ölçüyorum. 5v aşağısına inmiyor.
Bir arkadaş opto kullan dedi. Sizce iş görür mü? Görürse nasıl kullanabilirim?
Teşekkür ediyorum.

karacan451

Senin amacın nedir?.Bunu detaylı anlatır mısın?.

cemilsivas

Amacım pır sensörü hareket algıladığında 5-10 sn de röleyi çekerek röleye bağlı olan akımı kesecek. Sensörden hareket görmediği zaman pnp devreye girecek ce 5-10 sn içinde röle eski konumuana gelecek.