@device hatası

Başlatan ErdagK, 03 Aralık 2015, 01:40:33

ErdagK

Merhaba arkadaslar pc'yi formatladım ve bugun MCS ve Picbasici ve MpLAbi kurdum sorun su ki programı yazıp derliyorum sorun yok fakat programın en başına @ DEVİCE pic16f84a yazdıgım zaman illegal opcode hatası alıyorum herkes sil yükle dedi defalarca sildim yükledim bi sonuç yok Lütfen bilen varsa yardım etsin

ete

Sitede önemli bilgiler başlığı altındaki öenmli bilgileri okuman gerekiyor. Cevap orada.
İp ucuvereyim. Verdiğin sigorta ayarı ile derlediğin sistemin olması gereken sigorta ayarı veya sigorta yazılış şekli bir birine uymuyor. Uydurman gerekiyor. Sonuç olarak,
-PC 32 bit midir 64 bitmidir.
  64 bit ise MPASM kullanarak derleme yapman gerekiyor ve yazdığın device formatı PM_ASM ye uygun.
  32 bit ise PM_ASM kullanabilirsin bu default PBP nin kendi ASM sidir. Ancak 18F serisi için yinede zorunlu olarak MPASM kullanman gerekiyor.
- MPASM kullanırsan PBP klasöründe yer alan işlemci.INC dosyasında lt kısımda yer alan MPASM sigorta satrlarını kapatman ve geri kayıt etmen gerekiyor. Sebebi ise MPASM kullanırkan MPASM klasöründe yer alan PISLEMCI.INC dosyasında yer alan sigorta satırlarını kullanıyor. Ama önce PBP klasöründeki INC dosyasına bakıyor. Oradaki satırlarr açık olurs aynı komut satırlarını ikşer defa işlemiş olacağı için hata veriyor. Bu nedenle PBP içindeki INC dosyasında yer alan satırları kapatıyoruz ki bir defa bu satırlar işlensin.
Gerisi önemli bilgilerde.

Ete