Pic enerjiliyken lcdyi söküp takma

Başlatan Mali-88, 05 Aralık 2015, 19:02:06

Mali-88

S.a arkadaşlar,

Lcd yi pic enerjiliyken söküp tekrar taktığımızda lcd'de değişik karekterler çıkıyor pic enerjisinî kesip tekrar vermek yerine bu işlemi komut ile halledebilirmiyiz

Burak

Neden böyle birşeye gerek duyuluyor ??

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

F®T

Dalgınlıkla devrede enerji varken söktüm ve lcd gitti.Hiç tavsiye etmem.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mali-88

Anladım teşekkürederim bende en iyisi bidaha enerji altında sökmîyeyim

Mali-88

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 05 Aralık 2015, 20:53:51
Neden böyle birşeye gerek duyuluyor ??

Burak

Ben pic kullanarak plc den bilgi okuyup bilgi gönderiyorum sistemî sadece plc yönetiyo pic ile bir kaç data girişi yapıp bir kaç tane data okuyorum bazı arkadaşlar picli devrelerde ara sıra lcd değişik karakterler çıktığını söyledi o yüzden sordum böyle karışıklık olursa enerjîyi kesmeden kod yazayım ara sıra kod lcd yi normale döndürsün ben sitedeki etkilenmeyle ilgili yazıları okudum uyguladım sıkıntı yaşamadım daha garanti olsun diye sordum

Burak

Bu durumun Pic Mikrolar ile de bir ilgisi yok .. Intel 8051'de de , Stm'lerde de gerceklesir .. HD44780 islemcisi ile alakali birsey ... Bu islemci low cost lcd controller kategorisinde pekte stabil olmayan ve latch hafizali kayitcilara sahip olmayan bir islemci oldugundan gurultu toleransi boyle fiziki ve elektriksel mudahalelere tahammullu degildir ...

Ne olursa olsun enerji altinda en iyi islemciler bile fiziksel olarak mudahaleye maruz birakilmamalidir ... Felsefeniz bu olsun ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Mali-88

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürederim Burak bey