Op-amp ile devre kurma.

Başlatan cemilsivas, 10 Aralık 2015, 23:11:45

cemilsivas

Merhabalar. Ben aşağıdaki gibi bir devre kurdum. Devre proteusta çalıştı ancak pratikte çalışmadı. 6. uçtan sürekli 11 v aldım. Bu durum neden olablilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Not. 3 v batarya yerine pır sensörünün out pini kullanılıyor(3,2 v)

Elzemefe

Tam olarak devre  ile ne yapmaya  çalışıyorsun  biraz  açıklasan daha  kolay yardımcı  oluruz die düşünüyorum

Hattuşa

isisde bir simülasyon yaparken kesinlikle GND belirtilmeli yoksa çalışmaz. siz şimdi bataryanın 0v kısmına GND bağlayın ve çalıştığını görün, sonucta şemanı non-invert yükseltec devresi yani basit bir işlem

Hattuşa

senin için şemanı tekrar düzenledim. yalnız gainin fazla geliyor. formule göre gain direncini hesaplayıp takmalısın

cemilsivas

pro-TR. Cevabınız için teşekkür ederim. Acaba kazanç fazla olduğu için mi gerçekte kurduğumda böyle bir sorun yaşıyorum?

Elzemefe amacım opampla devre kurup deneme yapmak. Elektronikle hobi olarak ilgileniyorum.

Burak

İşlemsel Yükselteçler kazanç ifadelerinden elde edilen hesap sonucu kesinlikle besleme gerilimlerinden daha fazla çıkış veremezler ... Bu yüzden besleme geriliminiz sizin maksimum kazanç seviyenizdir ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cemilsivas

Burak GÜNAY. Resmini verdiğim devre proteusta çalışıyor. Yani ben butona basmadan 1.45v, bastıktan sonra 11v alıyorum. Ancak bu devreyi breadboard üzerinde kuruyorum. Butona bassam da basmasam da 6. pinden sürekli 11 v alıyorum. Bunun sebebi nedir.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Hattuşa

Ustacım sizin semada GND belirtilmedigi icin hatali sonuc veriyor

Burak

Devreyi çözümledim , çözümlemeyi gör diyede çözümü yüklüyorum ... Devrende aslında 40 voltluk bir besleme olsaydı çıkışta butona basıldığında 33 volt civarında bir gerilim görmen gerekiyordu ... Daha öncede dediğim gibi devre beslemen 12 Volt değilde , 40 volt civarında olsaydı bu değeri okuyabilirdik ...

Kullandığın kapalı çevrim devre kazancı kullandığın direnç değerlerinden dolayı 11 kat oluyor ... Butona basmazken niçin 11 volt alıyorsun bilemiyorum ... Yani aslında ideal olarak düşünüldüğünde 12Volt almak durumunda kalıyosun aslında ... Bunun sebebine devre bağlantılarını kontrol ederek ulaşacaksın ... Toprakları kontrol et ... Opamp uçlarını kontrol et ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cemilsivas

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

cemilsivas

Merhabalar. Tekrar konu açıp kirlilik yapmak istemedim. 741 den giriş 0v iken çıkış ucundan 2 v alıyorum. Beslemem simetrik olmayan 5v 800ma besleme. Bu nedendir? Çözüm önerileriniz nelerdir? Tekrar teşekkürler.

ete

741 opamp rail to rail olmadığı için bu offset değerini çıkıştan alırsınız. Tam sıfırlama için ya simetrik besleme yada rail to rail opamp kullanmanız gerekir. Rail to rail opamplar simetrik olmayan beslemelerde GND ile besleme voltajına çok yakın değerlere kadar çıkış verebilirler. Diğerleri veremez.

Ete

cemilsivas

Teşekkür ederim Ete hocam.