Picin Resetlenmesi

Başlatan bymerag, 11 Aralık 2015, 08:21:23

bymerag

Herkese Kolay Gelsin
Devre Ethernet üstünden çalışıyor.İlk enerji verdiğimde normal şekilde çalışıyor devreye ping atabiliyorum.
Ama çıkışlardan birini aktif ettiğimde bana giriş pinlerinden bir dönüş değeri geliyor.dönüş değerini almak içinde 220ac kontaklı röle kullandım.
röleye 220ac gelince girişe +5 giriyor olay çok karışık değil ama ben muhtemelen devrede bir eksiklik yaptım.
Üstten çektiğim yollar ilk başta yoktu.Girişler sapıtınca bende hepsini gnd ye çektim
Devreyi ekliyorum bakabilirseniz sevinirim.

Düzeltme : Besleme devreside 5 volt 10 Amper MDR60-5 diye bir cihaz
Selametle

ete

Bu tür problemleri son günlerde üyelerimiz fazlası ile yansıtır oldu. Hep benzer durumlar. Artık kesinlikle anlaşılıyor ki,
220VAC üzerinde çalışan bir röle çektiği zaman yada bıraktığı zaman bir ark oluşturuyor. Bu arkın yarattığı parazit şebeke üzerinden pic'e kadar ulaşıyor. Buda pic'in reset atmasına sebep oluyor. Çözüm yalnızca bu parazitin çıktığı noktada söndürülmesine dayanmaktadır. Önceki konuları araştırın ve önerilen çözümleri uygulayın.
Basitçe çözümleri için RC filtresi uygulamak gerekiyor. Hem röle bobin uçlarına hem röle kontaklarına.
Aşağıdaki konuyu baştan sona iyi okuyun çözüm bulacaksınız.

http://etepic.com/index.php/topic,811.0.html
Aşağıdaki link de bypass kondansatörünün önemini görmek açısından son derece öenmli bence. Kondasatörün bacaklarının uzun olması bile sonucu ne kadar değiştirebiliyor bunu görmek lazım.

http://www.williamson-labs.com/480_byp.htm

Ete

Bahri Bilir

220 V sinyali role kullanarak pice girmek yerine ilk önce diyotlarla doğrultup sonrada dirençlerle gerilimi bölüp pice girebilirsiniz.Direnç değerleri için şu an birşey söyleyemeyeceğim ama geçen yıl bu şekilde elektriğin frekansı ölçtüm.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Bahri Bilir

Bu arada yeni konu açmadan bir kaç soruda ben sormak istiyorum.
Geçen sene 220 voltun 2 hattını da (biri +5 diğeri GND olacak şekilde) farklı direçlerle devreye girmiştim.AC hattı saniyede 50 kez + ve - olduğununa göre sadece bu tek hatla frekans ölçmek mümkün mü?

220 Volt AC voltajın frekansını ölçmek için en stabil (en sade ve net sinyal) pice giriş yöntemi nedir ?

-2 AC hattıda devreye girmek şart mı?
       -Bu hatların + ve - si va rmıdır?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 14 Aralık 2015, 22:52:36
Bu arada yeni konu açmadan bir kaç soruda ben sormak istiyorum.
Geçen sene 220 voltun 2 hattını da (biri +5 diğeri GND olacak şekilde) farklı direçlerle devreye girmiştim.AC hattı saniyede 50 kez + ve - olduğununa göre sadece bu tek hatla frekans ölçmek mümkün mü?

220 Volt AC voltajın frekansını ölçmek için en stabil (en sade ve net sinyal) pice giriş yöntemi nedir ?

-2 AC hattıda devreye girmek şart mı?
       -Bu hatların + ve - si va rmıdır?

Tek hat ile nasıl ölçüm yapıyorsunuz ?
Bence notr'ü diyot ile GND ye çekip FAZ dan gelen pozitif palsleri saymak daha kesin sonuç doğurmaz mı ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 15 Aralık 2015, 00:41:49
Tek hat ile nasıl ölçüm yapıyorsunuz ?
Bence notr'ü diyot ile GND ye çekip FAZ dan gelen pozitif palsleri saymak daha kesin sonuç doğurmaz mı ?

İlyas bey tek hat ile ölçüm yapmıyorum.Hat AC olduğu için ve dolayısıyla + ve - bulundurduğu için tek hat ile ölçüm yapılabilir mi diye soruyorum.Bende geçen sene sizin önerdiğiniz şekilde ölçüm yapmıştım

rain

solid state röle sorunu çözer gibi.