ULN2003A ile 2.5 amper step motor surme sorunu

Başlatan Elektronikprojem, 11 Aralık 2015, 20:58:10

Elektronikprojem

Merhabalar arkadaşlar. Elimde uln2003 a 2.5 amper 1.8 derece adimli step motor var 2 dir surecekken entegre yanıyor acaba gücü mu yetmiyor veya belli bir koruma mi olması gerekli. Board üzerinden 16f628a ile kontrolünü sağlıyorum ve herhangi bir direnç diyot vs. Kullanmıyorum sorun neden kaynaklidir.

Ayriyetten bir de elimde yazıcıdan soktugum 7.5 adimlik motor var 5 uclu. Bununda uçlarını direk voltaja bağlıyorum. Ortak uca + diğer uçlara sırasıyla - veriyorum uçları bulup sürücüye bağlıyorum çalışıyor uçları sokup tekrar bağlıyorum titreme yapıyor çalışmıyor sonra tekrar uçları bulmak için sırasıyla voltaj veriyorum bu sefer bulduğum uçlar diğerinden farklı çıkıyor bunda sorun nedir . Şimdiden teşekkürler.

ete

Motor uçları dan içerideki bobinin omajını ölçersen çok düşük bir direnç gösterdiğini görebilirsin.
Teorik olarak bunu epeyce kalın tek bir tel gibi düşünebilirsin. Bu telin bir ucuna + besleme diğer ucuna ise Uln üzerinden GND veriyorsun. Şayet o motor anında dönmez ise çekilen akım 10 A 'i bile aşar o tel üzerineen. Uln dediğin sadece 500 ma akım verir ve bu durumda ya arada sigorta olacak o atacak ya bobin teli yanacak yada Uln yanacaktırki en zayıf halka Uln olduğuna göre anında o yanar.
Bu gibi durumlarda en azından 500 ma lik sigorta kullan. Motorun döneceğinden emin olmadan o motora bu şekilde bir bağlantı uygulama. Motor uçlarını doğru bulduğundan emin olmalısın.
Denemeni mümkünse sigortalı olarak daha küçük bir motorla yap başarılı olduktan sonra diğer motora geç.

5 uçlu motorda hangi anda olursa olsun motor titreyerek duruyor ise iki sebebi olabilir.
Birincisi uçlar terstir. Uçların doğru olduğundan eminsen yeterli akım alamıyordur. Belki bir sebep daha ilave edilmesi gerekir oda step pulsleri uygulanmıyordur. Bu üç olumsuz durumda da motor titrer. Uçlar hem ters hemde motor dönüyor ise bir ucun ters olması olasılığı vardır. Bu şekilde zorlanarak döner ama onda da titreyerek dönmesi gerekir.
Yapılacak iş motor kablolarının renk kodlarına bakılarak uçların doğru tespit edilmesi ve sürücünün doğru çalıştığından emin olunması gerekir. Sürücü çıkışında (L298 ise) mutlaka diyotlar olmalıdır.
Yoksa ters EMK bir yerleri bozacaktır.

Ete

Elektronikprojem

peki ra0 ra1 ra2 ra3 uçlarına bağlı motor şimdi ben ucları şu şekilde çalıştıırsam bi sorun olurmu;
yazılımın normali bu;
porta=%00010
bunu yapsam değişiklik olur mu;
porta=%11101

ve Uln2003 a yı korumak için çıkış uçlarına birsey bağlamam gereklimi

ete

Öncelikle iyice bir düşün. 2,5A lik dediğin motoru 0,5A lik ULN entegresi ile sürebilirmiyim diye. Sence sürülebilirmi?
Bence sürülmez ve yanar. Araya bir şey koyman sorununa çözüm getirmeyecektir. Bu işin pic pinleri ile alakası yok istediğin port dan motoru çalıştırabilirsin yeterki doğru şekilde sür.
Şayet motor dediğin akımı çekiyor ise ULN yerine her bir bobin ucu için MOSFET kullanman gerekir.

Ete