SMPS modifiye

Başlatan askin, 22 Aralık 2015, 13:09:27

askin

Arkadaşlar elimde 14v-2amp çıkışı olan smps adaptör var, ben bu adaptörü modifiye ederek 5v almak istiyorum fakat ne tür bir gafletin içine düştüğümü tam olarak anlamış değilim.

ahan da resimleri burda.

- Sıradışı voltajı değiştirebilmek için; gerilim bölücü dirençleri bularak çıkış voltajını ayarlamaya çalışıyorum, 12v gayet güzel çalışırken 8v altına düştüğümde sistem çöküyor.
   6v değerini yakaladığımda "aha oldu" dedim ama cihaz bağladığımda çalışmadı, sebebini araştırmak için küçük bir motor bağladım ve motorun titreyerek çalıştığını gördüm, voltajı 8-9v üzerine çıkardığımda gayet güzel çalışıyor.

sistemin kontrolcüsü ( fb 4nolu pin sistem üzerinde boşta) datasheet inceledim ama pek bişey anlamadım, yazılanlara göre sihirli bir işlemci ve herşeyi kendi başına yaptığını yazıyor :-) açıkçası yüzeysel bilgiye sahip olduğum için birbirimize bakmaktan öteye gidemedik.
https://www.fairchildsemi.com/datasheets/FS/FSGM0465R.pdf

Cihazı isteğim doğrultusunda modifiye etmek elzem değil ama "merak iyi birşeydir", konu hakkında tecrübeli arkadaşlardan bilgi ve yardım rica ediyorum.

1- İstediğim voltaj anahtarlama frekansının dışına çıkıyor bunu biliyorum. Burayı biraz detaylı açıklayabilirmisiniz?

2- Araştırmalarıma göre bu tür cihazlarda voltajı neredeyse iki katına çıkartabilenler varken, düşürebilen babayiğidi google indexlememiş sebebi nedir acaba?

3- Optokuplör meretini: kimisi ledin ışık şiddetine, kimisi de ışık frekansına rivayet etmiş, gerçek hangisi?
   Optokuplorün geri beslemedeki çalışma mantığı nedir?

4- Bu aleti 5v çıkış verecek şekilde ayarlamanın kolay bir yolu varMıdır (DC-DC çevirici haricinde) trafodan sargı azaltmak gibi son çare çözüm olabilirMi? yoksa tavsiyelerin çoğu "uğraşma kardeş 12v olarak kullan" mı olacak.

Herkese teşekkürler.

kartal_0689

Switch Mode kaynakların asıl işini üzerine takılan trafonun sarım sayısı, nüve şekli ve nüvelerin birbirlerine olan mesafeleri oluşturur. Burada gördüğüm
kadarıyla driver entegresi (kaç kHZ bilmiyorum) mosfeti anahtarlayarak çıkışta gerilimi oluşturuyor. Çıkış gerilimi trafonun sekonder sargısı ve
anahtarlama entegresine gerilim bölünüp girilen voltajı referans alır. Buna göre çıkış gerilimini sabit tutar. Çıkışta kısa devre olduğunda gerilim
aşağıya çöker ve buradan da çıkışı kapatıp kısa devre koruması bile yapabilir.
Siz çıkışı direkt gerilim bölüp almak isterseniz yapamazsınız. Çünkü gerilim bölme olayını genelde gerilimi okumak için yaparız.
Yük bağlanıldığında dirençleriniz direk kısa devre olur ve çıkış gerilimi bayılır.
Siz direkt olarak entegrenin referans pinine kaç volt geliyor bunu kontrol edin ve daha sonra deneme yanılma yoluyla burayla oynayarak
çıkış gerilimini değiştirmeye çalışın. Trafonun sekonder sargısıyla tabi ki aynayamacaksınız.
TURKEY/ANK

askin

kartal_0689  yardımın için teşekkür ederim.

1- Resimdeki cihaz çöp oldu, ölçüm yaparken kısa devre yaptım, yedek parça olarak kullanırız artık.

2- 9v çıkışı olan başka bir cihaz var ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum.

Açıklamalarına istinaden referans pini'ne odaklandım ama sonuç alamadım, aşağıda şemasını verdiğim SG6841 kontrolcüsü kullanılıyor bu cihazda, 26k direnç-ref voltajı 1.28v direnç değerleriyle oynadığımda çalışıyor yada çöküyor, 15k-39k arası dirençlerle çok küçük voltaj farkları elde ediyorum. datasheetinde yazdığına göre 

Increasing the resistance will decrease the current source and reduce the
switching frequency. A 26kΩ resistor Ri creates a 50uA constant current Ii and generates
65kHz switching frequency.

ayarlaması gerekiyor ama benim istediğim aralıkta değil yada bişeyleri eksik yapıyorum.

http://www.motelek.net/schema/spannung/converter/hasu12fb.png   aynısı olmasa da şema üzerindeki hedef nokta tarif edilebilir düşüncesindeyim,

ayrıca kontrol entegresinin datasheeti  http://www.100y.com.tw/pdf_file/38-SG6841.pdf

dhan000

verdiğiniz bu http://www.motelek.net/schema/spannung/converter/hasu12fb.png yeni şemada voltajla nasıl oynayabileceğniz konusunda fikir veriyor...
bu şema sizin elinizdeki devreyle birebir aynımı bilemiyorum ama sizin asıl oynamanız gereken tl431 etrafındaki dirençlerdir...
dirençleri uygun şekilde ayarlarsanız muhtemelen istediğiniz gerilime ulaşabilirsiniz...

askin

dhan000 teşekkürler

sorun da burada zaten, TL431 datasheetinde  verdiği formüle göre gerilim bölücü dirençleri  uyguladığımda AVOmetre ile 5v görüyorum fakat çıkışa motor bağladığımda, motorun titreyerek çalıştığını görüyorum, cihaz kararsız çalışıyor. 13-14 voltlara çıktığımda sorun yok ama 9v altına inince böyle bir sorun çıkıyor, internette hep voltaj arttırma örnekleri var, tersini yapmış olan yok....   yada 9v altına düşünce sistemi kapatan bişeyler olabilir Mi ?

dhan000

bildiğim kadarıyla dediğiniz şeyin olma sebebi mosfetin yeterince iletimde kalıp trafo üzerinden gerilim endükleyememesinden oluyor...
buda devreyi kararsızlaştırıyor... gerçi son mesajınızda 9volt çıkışlı bir sistem üzerinde çalışıyorum demişsiniz 9volttan 5 volta düşüncede aynı sorun oluyormu denediniz mi ki denemediyseniz bir deneyin... 12v dan 5v inmek başka 9v dan 5v inmek başka...

aslında en iyi çözüm trafo çıkışındaki sargılardan sökmek seklindedir hem daha garanti olur...
yapabiliyorsanız tarfonun çıkış sargıları en üstte ise bir tur bile sökseniz muhtemelen kurtarabilir olmadı bir tane dha sökün yalnız kontrollu yapın sonra trafoyu bir daha sarmak zorunda kalmayın.

F®T

En güzeli 12 volt çıkışına 7805 at.Çıkış olsun 5 volt.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.