Pic16f84a 04/p hakkında çözüm önerisi..

Başlatan pic16f84a, 23 Aralık 2015, 06:15:03

pic16f84a

Merhaba, öncelikle siteniz sayesinde birçok şey öğrenmeye başladım bunun için sizlere teşekkür ediyorum. Bir kaç kaynakta görmüş olduğum dht11 sıcaklık ve nem sensörünü, dersimin projesi olarak tasarlamak isterken problemlerle karşılaştım. İnternet üzerinden ne kadar arama yapsam da çözüm bulamadım. Kodlama bilgimde düşük seviyede olduğu için sizlerden yardım almak istiyorum.

Elimde bulunan pic tam olarak ismiyle bu. PIC16F84A 04/P ( IC, 8BIT FLASH MCU, 16F84, DIP18 )

İnternette arayıp yapmaya çalıştığım devrenin proteus çizimi resimdeki gibidir.
http://3.bp.blogspot.com/-rmXx0pBFcq8/VLQmGqmuqgI/AAAAAAAAAFw/c3v_CNpZNws/s1600/PIC16F84A%2BDHT11%2Bsensor.png

Devrenin anlatım kısmı ve kodları şu sayfadadır.
http://elecnote.blogspot.com.tr/2015/01/interface-dht11-digital-humidity-and.html

Fakat karşılaştığım problem şu ki.. Görüldüğü üzere devre 12 mhz kristal ile çalışmaktadır. Benim elimde olan kristal 4 Mhz. Bilecik'te aramadığım yer kalmadı yinede bulamadım. Daha fazla araştırınca istediğim kristali bulsam da devrenin yinede çalışmayacağını anladım. Çünkü Pic kristale uyumlu değil.

Sizlere sormak istediklerim ise;
1. Elimde 4 Mhz uyumlu pic ve kristal ile dht11 i çalıştırabilirmiyim ?
2. Eğer çalıştırmam mümkünse kodlarda nasıl bir değişiklik yapmam gerekli ?
3. Yok eğer bu şekilde olmaz derseniz, izlemem gereken yol nasıl olmalıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

m.uslu

Merhaba,

Yanlış bilgi vermek istemem lakin 22 pf kondansatör ve 4 Mhz. kristal ile çalıştırabilirsin.

Proton basic ile Xtal = 4  komutu ile derleme işlemini 4 Mhz. olarak yapabilirsin.

MikroC 'ye çok fazla hakim değilim fakat hatırladığım kadarıyla ilk proje oluştururken mikrodenetleyici seçimi sonrası kaç Mhz. çalışacağını seçiyordun.

Üstatlar daha iyi bilirler.

ete

İlk tavsiyem o işlemciden en kısa zamanda kurtulman. Zira daha ucuz fiyatla daha iyi işlemciler satılıyor artık.
Tabiri caiz ise o işlemci taş devrinde kaldı artık.

Bir proje yapmanın değişik koşul ve yolu vardır. Öncelikle yapacağın projeyi aynen hiç bir değişiklik yampadan uygulayacak isen sana lazım olan devre şeması ve işlemciye ait hex dosyasıdır. Ama şu anda karşılaştığın gibi bazı zorunlu değişiklikler yapacak isen programın yazıldığı derleyiciyi (burada MikroC olduğu belirtiliyor) edinmen ve değişiklik yaptıktan sonra yeniden derleme yapıp Hex dosyasını elde etmen gerekiyor.
Biz burada genellikle Basic derleyicisinden bahsediyoruz arada birde C dline ait derleyicileri de konuştuğumuz oluyor.
Hemen belirteyim 16F84A işlemcisini 4 Mhz de çalıştırarak DHT11 sensörünü okumuş idik daha önce. Aşağıdaki linke bakabilirsin.
http://etepic.com/index.php/topic,820.msg18806.html#msg18806

Sonuçta sen karar ver elindeki kristal ve işlemci ile bu sensör okunur. Çalışan dosyalarda o linkte verilmiş durumda.

Ete 

pic16f84a

m.uslu değerli yorumun için teşekkür ederim.

ete hocam bu kadar hızlı bir şekilde yanıt verdiğiniz için size ayrıca teşekkür ediyorum. Pic değiştirmem mümkün gibi gözükmüyor. Son ihtimal olarak bırakıyorum onu. Bilecik'te pic satılmıyor ve benim projeyi en geç salı gününe teslim etmem gerekiyor. Dediğim gibi son ihtimal.. Olmaz ise hafta sonu Bursa'ya geçip en uygununu alacağım.

Bir yazı göndermişsiniz. Ben onu daha önceden inceledim pic16f628a'ya göre düzenlenmiş, ayrıca yazı diline çok yabancıyım. Derseniz ki o kod üzerinde ufak tefek değişikliklerle işi toparlayabiliriz. Çok müteşekkir olurum.

ete

O programı 16F84A ya göre düzenledim.
Aşağıdadır. Önce deney boardında deneme yap istersen.
Derleme MPASM ile yapılmalıdır.
Hex dosyası ilişiktedir.
LDC komut satırlarına bakarsan nerelere bağlanıyor görebilirsin.
Başka sorun var ise sorarsın.
Bu arada sensör PORTA.0 pinine bağlanacaktır.
Şema sayfanın üst kısmında da verilmiş. Tek farkı işlemci 16F628 yerine 16F84A kullanacaksın. Bacakları biebir uyumludur.
MCLR pinin 10K lık pullup drenci bağlasan yeterli olur. Butona gerek yok ama kendin bilirsin.
sensörün data bacağındaki pullup direncini unutma. Besleme bacaklarına 100nf bağlamayıda ihmal etme.

Ete

pic16f84a

Ete hocam, bütün parçalar elimde mevcut board da deneme yapacağım. Eğer bir sıkıntı yaşarsam ayrıntılı olarak size bilgi veririm. Saygılar.

pic16f84a

Hocam elinize sağlık. Sonunda LCD'den çıkış almaya başladım. Saygılar.

ete

Ne mutlu sana. Yalnız sensörün ölçüm yapıp yapmadığınıda belirtirsen sevinirim..
Ete

pic16f84a

Hocam board kurulumunda, proteus çizimindeki gibi Lcdden çıkış alamadım. Resimleride size gönderdim.

ete

Kristal bağlamamışsın onu bağla çalışır.

Ete

pic16f84a

Kristalide bağladım hiçbir şekilde ekrandan yanıt alamadım.

ete

İsiste çalışıyor ise gerçek devredede çalışması gerekir. Çalışmıyor ise devrende kusur var demektir.
O devreye birde kontrast potansiyometresi eklemen gerek. Gerçi bir trimpot görülüyor ama ne amaçlıdır bilemiyorum.

Ete

pic16f84a

Meslek yüksek okulunda bir kaç hocaya danıştım devrenin tam olduğunu söylediler. Tek sorun lcd ekranda olabilir onu değiştirip başka bir lcd ile denemek gerek dediler.

ete

Sen yinede önemli bilgiler başlığı altında yer alan ,"Simulasyonda çalışıpda gerçekte çalışmayan devreler" açıklamalarını okumanı ve açıklanan maddeler ile devren arasındaki benzerlikleri karşılaştırmanı öneririm.

ETE