telsiz ile su kuyusu otomasyonunu nasıl yaparım

Başlatan lost, 29 Ocak 2012, 20:52:34

ete

Ben UDEA transceiver lerinden 10Km menzilli olanını kullanmıştım. Ancak sonradan başka projeler için aldıklarım hep kusurlu çıktı. Udea da kusurlu olduklarını kabul etmiyor sağlam diyor. Ama önceden çalışan şey sonra çalışmaz oldu.
Sonuçta mesafe kurtardığı için aşağıdaki linkte verileni kullandım sorunsuz çalıştırdım.
http://www.direnc.net/DRF7020D27,PR-1573.html
Bu linkteki 5km mesafelidir. Daha uzun mesafelileri için Dorji ürünlerini  incelemek gerekir.

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 26 Haziran 2013, 16:42:36
Ben UDEA transceiver lerinden 10Km menzilli olanını kullanmıştım. Ancak sonradan başka projeler için aldıklarım hep kusurlu çıktı. Udea da kusurlu olduklarını kabul etmiyor sağlam diyor. Ama önceden çalışan şey sonra çalışmaz oldu.
Sonuçta mesafe kurtardığı için aşağıdaki linkte verileni kullandım sorunsuz çalıştırdım.
http://www.direnc.net/DRF7020D27,PR-1573.html
Bu linkteki 5km mesafelidir. Daha uzun mesafelileri için Dorji ürünlerini  incelemek gerekir.

Ete

ilginiz ve alakanız için tşk ederim hocam, sanırım 5 km mesafe benim için yeterli

Hattuşa

ete hocam birşey daha soracaktım,
yuklarıda vermiş olduğunuz örnek kitten 2 adet aldığım takdirde bir pompanın uzaktan kontrolünü sağlayabilirim değil mi? yani pompayı çalıştır, pompa çalıştı gibi dataları karşılıklı alıp verme işlemi yapılabilir değil mi?
yani demek istediğim alıcı verici aynı anda bu modüllerde değilmi?
sonuçta data her iki yönde gidip gelecek,
pompayı çalıştır dediğimde vericiden, alıcı pompayı çalıştırıp, ok pompa çalıştı diyebilecek kaabiliyette değilmi? tecrübenizden yararlanmak istedim de  ;D

ete

Ürün açıklamasında ne yazıyor bak,
433MHz Seri-TTL bağlantılı, transparan, 9600Baud, 256byte önbellekli, 27dBM verici güçlü, 3.4V-5.5V ile çalışan, >5000m mesafeli, alıcı verici modül.

Alıcı - verici modül demiş. elbette hem alıcı hem verici olunca söylediğin şeyleri yapabilecek kabiliyette bir malzeme olduğunu söyleyebilirim. Bütün yapman gereken akıllıca bir protokol ile işi halletmek. Aletin data sheet'ini iyice okumalısın. Epeyce zaman geçti hiç bir şey hatırlamıyorum bu alet hakkında.

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 26 Haziran 2013, 17:28:14
Ürün açıklamasında ne yazıyor bak,
433MHz Seri-TTL bağlantılı, transparan, 9600Baud, 256byte önbellekli, 27dBM verici güçlü, 3.4V-5.5V ile çalışan, >5000m mesafeli, alıcı verici modül.

Alıcı - verici modül demiş. elbette hem alıcı hem verici olunca söylediğin şeyleri yapabilecek kabiliyette bir malzeme olduğunu söyleyebilirim. Bütün yapman gereken akıllıca bir protokol ile işi halletmek. Aletin data sheet'ini iyice okumalısın. Epeyce zaman geçti hiç bir şey hatırlamıyorum bu alet hakkında.

Ete

ete hocam söylediklerinizi anlıyorum, haklısınız da.
ne var ki tecrübe benim için çok önemli, özellikle size soruyorum tecrübelerinizi çalmak için  ;D zira kendi tecrübelerimiz bazen acı verici olabiliyor. başarısızlıklar bazen bıktırıyor, sakın beni hazırcı sanmayın. sadece madem bu 6 lı kupon yapılacak tek gececeğim sağlam atı bulmam gerekiyor onun içinde bu işin PIRinden tekrar tekrar bilgi alıyoruz. (haa datasheet var haklısınız, hocam biz datasheetten sağlam görüyoruz sizi zira o meretin dilini bilmioz ama siz bizi anlayabiliyorsunuz)

hocam son olarak bişey daha sormak istiyorum. bu modüller güzel ama mesafe kısıtı var bunların ki 5 km bile olsa bir kısıtlamadır. ben araştırma aşamasındayım şimdi eski cep telleri veya gsm modemli olan alıcı verici devrelerde mevcut, şu eski cep telleri ile yapılan kontrol devresinde pompa çalıştı veya su bitti gibi durum bilgisini vericiye geri yollamanın bir yolu yokmudur?

ete

Kolay yol varken kolay gibi gördüğün daha zora yollara sapıyorsun bana kalırsa. Gsm ile bu işi yaparsan posteki sayarsın. Mekanik yolla yaparsan tabiiki. Gelen çağrıyı anlar. Hızlı ara tuşlarından birisini ayarlayıp o tuşa basarak bir mesajda yollananilir ama artık gerisini söyleyemiyeceğim banada çok karmaşık geliyor bu sistem.
AT komutları ile çalışan daha iyi bir sistem yapılabilir. O konuda da ben zayıfım. Hiç uygulamam olmadı ama incelemiştim.

Ete

efsanepoldem

gogoce

Alıntı yapılan: YK44 - 31 Ocak 2012, 11:03:17
Erol hocama katılmamak mümkün değil.
Yıllardırlı profosyonel olarak telsiz muhabare cihazları üzerine çalışan birisi olarak vede affınıza sığınarak yorumumu yapayım.
Öncelikle piyasadan alacağınız amatör el telsizleri 2 watt civarında (4 watt diye satarlar) ve en az tanesine 100-150 tl verirsiniz.2 watt civarı olmasının sıkıntısı kullanacağınız sistemde parazit olma sıkıntısı, buda dtmf sisteminde uygun olmaz çünki hışırtıda dtmf ler tam algılamaz mt8870.Ya açma yapamazsınız yada kapama.Ayrıca bahsi geçen çin malı ama markalaşamamış çin malıda olsa ucuz amatör telsizler tam bir kabus.Bi yerini tutsan öbür yeri elinde kalır.İllada telsizse motorolanın en uygun cihazı cp040 kullanın yıllarca kullanırsınız üzerinde otomatik dtmf de var.Birde ton unu (ctss)  açarsınız ilave olarak ayrıca bir şifreleme daha yapmış olursunuz kimse giremez.
Diğer bir konu vox yada telsizin mikrofon devreside sağlıklı olamaz çünki parazit yayınlarda sürekli aktif olurlar ve kullandığınız dalğıç pompa yada keson kuyu ise normal motorunuz arızalanır.
Benim hafta sonlarımı değerlendirdiğim bir bahçem var orada cep telefonu ve dtmf li bir uygulama kullanıyorum 4-5 yıldırlı sağlıklı çalışıyor.Lost arkadaşımıza bu sistem uymaz o otomatik şamandıralı boşalınca dolan bir sistem istiyor o zaman neden cep telefonu yada telsiz olsunki sabit bir sistem ETE hocamızın önerdiği sistem en sağlıklısı.
Küçük bir tavsiye daha her ne sistem seçersen seç mutlaka kondaktör kullan zira röleler senin motorun çektiği akıma uzun süre dayanmaz ya meme yapar yada yanar en iyisi omron röle bu bile dayanmaz.
Röle ile kondaktörü tetiklet kondaktörde motoru ömür boyu kullan.

Saygılar..

ustam hatırlatma kondaktör değil kontaktör olacak sanırım yanlış yazdınız

saygılar
gogoce
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

gogoce

bence basit at komut kodları ile gsm modemle çözebilirsin bu işi

saygılar
gogoce
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

Hattuşa

ETE hocam işi kısa yoldan yapmak için cep telefonu ile kontrol şeklini seçtim, devreye ilave olarak daha önceden söylediğiniz gibi hızlı arama tuşundan bir mesaj atma veya çağrı yaptırmayı düşünüyorum,
takıldığım nokta ise resimdeki gibi eski bir cep telefonunun tuşunu işlemciden kontrol etme işi;

tuşu takip ettim 1,7v ta iken gnd ye çekiyor, isis simülasyonda cd4051, opto vb denemeler yaptım ama role gibi tam gnd ye çekmiyor, siz neyi önerirsiniz. o kısımda tuş takımındaki basma işlemini daha pratik veya sağlıklı nasıl yapabilirim

ete

Daha önce bu işi yapanlar tuş ile birleştirilen iki ucu bir röle üzerinden bir leştirmişlerdi. Zaten başkada yolu yok sanırım.
Ete

est32

cd4066 iş görmez mi acaba, pratikte hiç kullanmadım.

ete

Denemek lazım. Görmesi gerekir. Sonuçta analog switch diye geçiyor adı.
Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: est32 - 01 Temmuz 2013, 22:32:13
cd4066 iş görmez mi acaba, pratikte hiç kullanmadım.

hocam cd4066,74HC4066,cny-17 ve role denedim ama role kadar sağlıklı çalışmadı

onurinci

boşta kalan 4066 switc'lerini paralel bağlayarak RDS direncini düşürebilirsiniz. yada OPTOMOS yarı iletken röle kullanabilirsiniz.
http://www.cpcares.com/pdf/1429.pdf