Çok kanallı RF alıcı-verici devre yapımı

Başlatan emrecelik3673, 29 Aralık 2015, 07:48:56

emrecelik3673

Merhaba arkadaşlar,
Benim şöyle bir devreye ihtiyacım var, yardımcı olabilir misiniz?
1 tane 12 kanallı rf alıcı devresi olacak, 12 tane ayrı ayrı (tek butonlu kumanda gibi düşünün) verici devre.
Verici devrelerden hangisi aktif olursa alıcı devre üzerinde o vericiye ait olan led yanacak.
Bu devreyi nasıl tasarlayabiliriz. Ya da hazır ünite şeklinde nasıl edinebiliriz?
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

ete

Tersi daha kolay olurdu. Bu hali ile o sistem çalışmaz. Aynı ortamda bulunan 12 adet verici bir birini engeller.
Henüz herhangi birinde bir butona basmamış olsan bile bir birlerinin çalışmasını engellerler.

Ete

Burak

Fazla bir ayrıntı vermeden şu kadarını söyleyeceğim .. Bahsettiğin itibariyle yorum yapmak yetersiz çünkü , vericiler açık alanda mı yoksa 12'si birden kapalı alanda bir oda içerisinde mi olacak o konuda bir açıklamaya ihtiyaç var .. Keza aynı odada olurlarsa çalışma frekansı için 433 MHZ ASK modüller uygun değil .. Daha yüksek frekanslarda çalışmak zorunda kalacaksın mesela 2.4-2.5 GHZ gibi ... Bunuda FSK ve GFSK ilkesi ile çalışan RF modüller ile başarabilirsin ancak ... Başka şekilde olmaz demiyorum , olur ama çok ama çok sağlıklı olmaz ... 

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

emrecelik3673

teşekkür ederim,
yapmak istediğim sistem şu ki;
ismi ev alarm sistemi; 12 camı/kapısı olan bir ev düşünün, her bir camda/kapıda bir verici devre olacak.
bu camlardan biri yada birileri açıldığında alıcı üniteye sinyal gönderecek.
alıcı ünite sinyalin geldiği vericiyi tespit edip ilgili ledi yakacak ve alarmı çalıştıracak.
ben bu sistemi kablolu olarak zaten kurdum evimde faal olarak bulunmakta.
amacım kablosuza çevirmek.

Elzemefe

kablosuz  olacak ama  hepsine  çalışması  için enerji  kaynağı  için koblo yada batarya sorunu  nasıl olcak durmdan  pil takacak değilsin  ya _? !!

emrecelik3673

Amperi yuksek batarya blogu kullanacagim
Sarj cihazinda bu bloklari sarj edebiliyorum
Asil dert dedigim gibi ilgili devreyi bulmak