ISIS' te LOGIC ANALYSER

Başlatan nurim, 31 Ocak 2012, 03:16:53

nurim

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Ocak 2012, 16:28:09
Hocam Teşekkür Ederim. Faydalı bir yazı olmuş Ellerinize Sağlık. Birde şu logıc analyserin kullanımını birileri anlatsa çok güzel olacak . Bir türlü çalıştırmadım isisteki logıc analyseri."

"Mucit23" arkadaşımızın bu yazısı üzerine bende nasıl kullanılır diye şöyle bir inceledim. Elbette tam anlamıyla çözdüm diyemem ancak merakımızı giderecek kadar çalıştırdım.
Ayrıca...Logıc analyserin kullanımıyla ilgili bir örnek verirken, aynı zamanda modülasyon içinde iyi bir örnek veriyorum.

Olayın anlaşılması için basit bir örnek verelim (sadece örnek bilgi)... bir data bilgisini (20Hz), bir taşıyıcı frekansa (200Hz) taşıtarak çıkışa veren veren bir devremiz olsun. IR vericileri gibi düşünün....
Elimizde ne var bir bakalım...20Hz...200Hz. birde çıkış. 20Hz yi 200Hz bindirince sonuç acaba nasıl olur?
Bunu görmek için "logıc analyser" kullanabiliriz. 20Hz. A0 dan, 200Hz.A2 den ve birleştirilmiş sinyalide A4 portundan giriş yaparız.
Sonucu izlersek......basit devre şemamız

Devre çalıştırılır. "Logıc analyser' deki "capture" tuşuna basılırak bir süre beklenir......ve sonuç görünür.

Ekranda her üç sinyali aynı anda izleriz. 20Hz., 200Hz., ve çıkış sinyali.
Bir PIC'  in I2C ile çalışan bir devre için çıkış sinyallerinide burada izleyebiliriz.Şimdilik aktabileceklerim bu kadar gelişme oldukça sizlerle paylaşacağım.
Kolay Gelsin
nurim

Hattuşa

bilgileriniz için tşk ederim ustam

Mucit23

Teşekkürler hocam.
Yanlız ben bir türlü çalıştıramıyorum. Görüntü gelmiyor ekrana. Osiloskopla giriş sinyallarine bakıyorum. Görünmesi gerektiği gibi. Acaba ekranın açılması için ek bir işlemmi yapıyorsunuz. Yoksa bendeki logıc analysermi bozuk anlamadım gitti
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: Mucit23 - 31 Ocak 2012, 22:02:38
...bendeki logıc analysermi bozuk anlamadım gitti

Bozuk olabilir içini aç bir kaç resim çek ,  bakalım .  ::)   :D

F®T

Capture butonuna basıyorsun buton sarı oluyor.belli bir süre sinyali logluyor sonra buton rengi yeşile dönüyor belli bir süre sonra grafik olarak gösteriyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

Ne yapıyor bu anlamadımki. Capture butonuna bastım. Nerden baksan bi 3-4 dk bekledim anca görüntü geldi.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

F®T

dijital devrenin herhangi bir
noktasındaki zamana bağlı dalga şekli
görülebilir. Zaman ekseni uygun şekilde
seçilerek ekrandaki dalga sıklığı
artırılabilir. neticede ister haberleşme ister dijital sinyal örneklemesi yapabilirsin.

http://www.labcenter.com/vmodels/analyser.cfm
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.