Devre üzerinde arızalı kondansatör bulmak

Başlatan krmtmac1, 24 Ocak 2016, 10:59:42

krmtmac1

Öncelikle hepinize merhabalar. Sitenize yeni üye oldum.
Önce açılmış konulara baktım fakat net olarak istediğim cevabı bulamadım.

Benim elimde arızalı bir televizyon power kartı var. Arıza yüksek ihtimal ile kondansatörlerden kaynaklı. Fakat hiçbir kondansatör şişmemiş, herhangi bir arıza görünmüyor. Devreden sökmeden kontrol etmeye çalıştım fakat önce arızalı bulduklarını sonra düzgün olarak buldu. Ben de deneme amaçlı 2 tane kondansatörü çıkardım ve ikisinin de sağlam olduğunu farkettim.

Sorum şu; ben burad hangi kondansatörlerin arızalı olduğunu nasıl anlayacağım? Devrenin resmini konuya ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

yanuma000

yanuma000

arızası ney tv nin belki system sorunlu çünkü sistemden pulse alıyor

krmtmac1

Hocam nerden baksan 20 tane kondansatör var. Bunların tamamı yerine arızalı olanları bulup değiştirsem daha rahat olucak ama.

ete

Arızalı kondansatör 3 farklı konumda olabilir.
Birinci konum kısadevre yada kısadevre ye yakın durum.
İkincisi kurumadan dolayı kapasite kaybı. Bu konumda kondansatör yokmuş gibi davranır.
Üçüncüsü yüksek voltajdan kaynaklı patlama yada şişme durumudur. Bu konumda yine kapasite eksikliği veya az da olsa kısa devre gözükebilir.
Kısa devre konumunda devreye voltaj vererek ısınan kondansatör varmı diye bakılarak kolayca bozuk kondansatör tespit edilir. Patlak veya şişmîş olanlar görsel takip ile bulunur. En zoru kurumuş kondansatörü bulmaktır. Tek tek söküp ölçmek gerekir. Kapasite büyük ise üzerinden ibreli ölçü aleti ile kontrol edilebilir. Direnç ölçme kademesinde bir ters bir düz öüm yapılarak kondansatör şarj edilip deşarj olması gözlemlenirse sağlamdır. Ama devredelî pozisyonu buna imkan vermeyebilir.
Ete

yanuma000

Alıntı yapılan: krmtmac1 - 24 Ocak 2016, 12:02:14
Hocam nerden baksan 20 tane kondansatör var. Bunların tamamı yerine arızalı olanları bulup değiştirsem daha rahat olucak ama.
arızası ney tv nin  vallahi ben değiştiriyorum  biri tırtb oldumu diğerleri bir kaç aysonra sorun çıkartıyor  engüzeli değişmek  böylece eşşegi saglam baglamış olursun  birdaha sökmek zorunda kalmazsın  topu topu kaç para 20 tanesi blok hariç tutsa tusa 20 tl tutsun  osliayon çok  normal tv gibi degil malesef     kapasite meter ile ölçersin tek tek öylede bulursun 

elvanmurat

devre çalışırken kondansatörleri üst kısmından havya ile ısıtırsın.hangi kondansatörleri ısıttığında devren normal çalışmasına dönüyorsa ısıttığın o kondansatörler arızalıdır.kısa devre olanlar zaten kendiliğinden ısınır.değeri bozulmuş olanlar ise devrenin sapıtarak çalışmasına neden olur.

aberk

Kondansatörleri Kapasitemetre ile ölç bi çok dijital ölçü aletinde bu özellik var
Hem neden kondansatörlere kafayı taktınki arızanın ne olduğunu acık acık yazmş olsaydın sana daha net bir cewap werirdim çıkışta 3,3 volt 5 volt 12 volt ve 24 volt bunlardan hangsi çıkmıyor?