2X16 LCD SORUNU

Başlatan ~ENES~, 31 Ocak 2016, 11:43:43

~ENES~

merhaba arkadaşlar ..
tasarladığım bir sistemde mebran(tuş takımı)dan gelen veriyi 74hc165 ile okuyup menüler arası geçiş ve eğişkenleri art azalt yapıyorum ..
sistemde tmr0 ve rb0 kesmesi kullanıyorum seri bilgiyi (butonlardan gelen) kesmede okuyorum ve bütün butonlar sorunsuz çalışıryor..
fakat sorunum şu kart belli bir süre çalıştıktan sonra menü butonuna veya herhangi butona basınca ekran siliniyor ve dahada bişey yazmıyor ekrana ... program arka planda sorunsuz çalışıyor fakat elektriği kesip vermeden ekrana görüntü gelmiyor... böyle bir sorunla karşılaşan oldumu ? lcd 4 pinden haberleşiyor ... bir adet fan bir adet asenkron motor ve bir adet pompa çalıştırıyor kart.. başına böyle bir sorun gelen varsa yardımcı olabilir mi? ticari proje olduğu için kod paylaşamıyorum ama aklııza takılan yeri anlatabilirim ayrıntısıyla.. yardımlarınızı bekliyorum...
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

gogoce

havai bilgiler ile ancak aklıma gelen besleme devrenin kalitesi ve röle ile asenkron motor fan , pompa gibi gürültü yayacak şeyler çalıştırıyorsun . Bod=off dene
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

~ENES~

üstadım besleme kısmını 2 adet 7805 ile yaptım giriş ve çıkışta herhangi bir parazit yok kondansatörler tamam pica en yakın mesafede 100nf lar var .. ki zaten normal çalışmada ekranda sorun yok sadece 15-20 dakika sonra butonların birine basınca ekran kayboluyor fakat işlemci çalışmasını sürdürüyr arka planda .. sadece görüntü gelmiyor ekrana ...

gogoce

Ekranı değiştirip denermisin
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

~ENES~

deniyorum ustam ama her kartta yapmıyor bazı kartlarda yapıyo .. üstelik bi yaptığı kartta bazen hiç yapmadığı bile oluyor .. şimdi denedim lcd deki E ucuna +5v verdim ekran silindi kart çalışıyor ama görüntü yok... acaba bununla alakalı bir sorun mudur ?

Elzemefe

Hocam   şema koyma şansın  varmı _?

~ENES~

valla üstadım şema yok sadece pcb  çizmiştim aklınıza takılan biryer varsa sorun hemen anlatayım..

Elzemefe

hocam  kod yok şema yok biz sana sorcaz sen söyleyeceksin sorunu  çözmeye  mi çalışacağız ...  kolay gelsin  ne diyeyim

~ENES~

en son koyduğum devrenin piyasada ticari amaçla bana sorulmadan satıldığını gördükten sonra TİCARİ projeleri koymuyorum daha üstadım yanlış anlama ben birisinin hakkını çalmıyor isem benimde hakkımın çalınmasını istemem bu dünyanın öbür tarafı da var ... lütfen yanlış anlamayın ..

onurinci

Return lar fazla ise işlemci Stack yığını altında ezilebilir.

Elzemefe

Hocam  doğru diyorsunuz  ve haklısınız
Buraya  koyarken biraz daraltın veya  kısaltın  kodları
tam  koymayın