9V pili akım çekmeden 5V-2V regüle etmek

Başlatan . Kağan, 02 Şubat 2016, 21:48:38

. Kağan

9V ve 5 volt kullanılan bir devre tasarımı yapmaya çalışıyorum. Fakat bildiğim 78L05 gibi regülatörler boşta bile mA seviyesinde akım çekiyor, bu durumda pili kısa sürede bitiriyor. Kullandığım Maximum 5v kullanan entegre 2V da 15-25 mikroamper kullanıyor ve 9 voltta çalışmıyor. Pili uzun süre kullanabilmek için boşta mikroamper seviyesinde akım çeken yada hiç akım çekmeyen 2-5v regülatör arıyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgisine ihtiyacım var.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Burak

Yapacağın sistemin tam olarak ne olduğunu ifade etmemişsin ... Bu sistem pilli bir kumanda türevi tarzı sadece mekanik tetikleme ile devreye giren bir sistem mi (button veya switch ile) yoksa başka birşey mi ? Bunu soruyorum çünkü dizayn buna göre şekillenecektir ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

. Kağan

Devre üzerinde sürekli 3,3V civarı gerilimle sleep mode da hazırda bekleyen bir sensör var. Sorun bu sensörü mikroamper seviyesinde bir akım kullanarak açık tutmak.

Burak

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps76601.pdf

35 uA seviyesinde çalışan bir regülatör var ... Lakin nereden temin edilebilir yada 35 uA yeterince azmıdır bilmiyorum ..

Google'da "ultra low quiescent LDO" diye aratırsan belki daha uygun bir regülatör bulabilirsin ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω